Emeryci i renciści otrzymujący miesięcznie od 4920 do 12800 złotych otrzymają zwrot nadpłaconego podatku

3

Opolski ZUS zaczął przekazywać emerytom i rencistom nadpłacony podatek za styczeń tego roku. Akcja obejmie świadczeniobiorców, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4 920 zł – 12 800 zł.

W województwie opolskim wyrównanie w lutym dostanie niemal 8,4 tys. emerytów i rencistów na kwotę prawie 791,8 tys. zł. W całym kraju operacją zwrotu nadpłaconego podatku objętych będzie około 430 tys. klientów ZUS, a łączna kwota wypłaconego wyrównania sięgnie 41,7 mln zł.

ZUS będzie realizował zwroty nadpłaconego podatku w lutowych terminach płatności świadczeń. Wyrównania dotrą do adresatów w dotychczasowej formie czyli przelewami na rachunki bankowe oraz przekazami pocztowymi.

 – Wyrównania otrzymali już emeryci i renciści, których wypłata świadczeń wypada na 1 dzień miesiąca, czyli 1 lutego. Kolejne środki będziemy przekazywali zgodnie z terminami wypłaty świadczeń. Nie ma potrzeby składania jakichkolwiek wniosków czy podań. Wyrównania będziemy realizować automatycznie – informuje Magdalena Buła, dyrektor opolskiego oddziału ZUS.

Według danych ZUS w całym kraju 8,2 mln osób (95,1 proc. ogółu emerytów) ze świadczeniem do 4 920 zł brutto – po wprowadzeniu Polskiego ładu zyska wyższą wypłatę na rękę.

Na początku stycznia Minister Finansów podpisał rozporządzenie zmieniające sposób poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W tej sytuacji emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4 920 zł – 12 800 zł będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na ubezpieczenie zdrowotne starych zasadach.

Oznacza to, że dla tej grupy świadczeniobiorców (4 920 zł – 12 800 zł) wprowadzenie Polskiego Ładu jest neutralne. Nic nie stracą, emerytury i renty nie będą pomniejszanie.
Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu roczna kwota dochodu wolnego od podatku wzrośnie do 30 tys. zł. Wzrośnie też do 120 tys. zł pierwszy próg podatkowy. Kolejna zmiana dotyczy składki zdrowotnej – nie będzie pomniejszała zaliczki na podatek.

Źródło: Opolski ZUS

3 KOMENTARZE

  1. Ile osób w Polsce ma tak ogromne emerytury! Na tzw. Polskim Ładzie stracą wszyscy, kwota 17mld która tak się wychowała PiS to 37 zł miesięcznie na osobę, z tytułu inflacji z 1tys zł musimy wydać 1086 zł czyli nawet 2 osoby nie pokryje strat, nie wiem czy 1tys ktoś dożyję skoro mieszkanie prąd i gaz to minimum 1tys ja płacę 1,6 , inne wydatki muszę bardzo mocno kontrolować w tym żywność !

Skomentuj