Elektroniczne tablice na peronach kędzierzyńskiego dworca mogą pojawić się dopiero za kilka lat

21

Nie można dowiedzieć się, jaki pociąg stoi na danym peronie, bo nie ma tablic informacyjnych – ten temat został poruszony podczas ubiegłej sesji rady miasta. PKP Polskie Linie Kolejowe informują, że tablice zostaną zamontowane, jednak przy okazji kolejnego remontu, na który możemy poczekać nawet kilka lat.

Radni podczas ostatniej sesji rady miasta pochylili się nad ważnym dla podróżnych i mieszkańców Kędzierzyna-Koźla tematem komunikacji kolejowej i braku elektronicznych tablic informacji pasażerskiej na peronach dworca kolejowego. Wcześniej w tej sprawie interweniował także senator Beniamin Godyla.

Na stacji kolejowej pasażerowie korzystają już z wyremontowanych peronów. Są one wyposażone w ławki, czytelne oznakowanie. Nowe perony ułatwiają wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Jasne oświetlenie zapewnia bezpieczny dostęp do wagonów także po zmroku.

Radni miejscy zwracają uwagę, że na peronach brak jest jednak wyświetlaczy informujących pasażerów o tym, w którym kierunku odjeżdża pociąg. Jedyne tablice podające te informacje znajdują się w budynku dworca. Wprawdzie nagłośnienie na peronach jest, jednak gdy na peronach stoi pociąg, trudno zrozumieć, co mówi spiker.

– Dworzec w Jeleniej Górze jest bliźniaczo podobny do tego, który jest u nas w mieście. Znajduje się tam sześć elektronicznych tablic, a na świeżo wyremontowanym dworcu w Kędzierzynie nie ma ani jednej. Dotarły do mnie informacje, że tablice mają się pojawić przy okazji remontu odcinka z Kędzierzyna-Koźla do Chałupek. Ta inwestycja planowana jest dopiero za kilka lat. Trudno, abyśmy czekali 6-7 lat na zamontowanie tablic informacyjnych. Są to rzeczy kluczowe, gdy mówimy o funkcjonowaniu nowoczesnego transportu, jest to wymóg XXI wieku – podjął temat radny miejski Andrzej Kopacki.

Odpowiedzi udzieliła zastępca dyrektora Biura Strategii PKP PLK Emilia Szkudlarz. Zaznaczyła, że znajdujący się w rejonie Kędzierzyna-Koźla węzeł kolejowy jest istotny dla transportu pasażerskiego, jak i towarowego.

– Pełna modernizacja dworca kolejowego w Kędzierzynie planowana jest przy realizacji linii kolejowej nr 151 (linia w kierunku Chałupek – red.). Niedługo zostanie ogłoszony przetarg na dokumentację projektową. Zakłada on instalację elektronicznych tablic informacyjnych. Będzie to centralny system informacji pasażerskiej, co oznacza, że będzie powiązany z pracami, które będą wykonane na stacji, takimi jak sterowanie ruchem. Ma to się odbyć w przyszłej perspektywie, jednak jest to zależne od dostępności środków unijnych. Mam nadzieję, że uda się zrealizować te plany. Nie jestem w stanie podać terminu inwestycji – odpowiedziała Emilia Szkudlarz, zastępcą dyrektora Biura Strategii PKP PLK.

21 KOMENTARZE

 1. Wynika z tego że remont dworca nie jest zakończony,gdyż po kompleksowym remoncie powińien być zainstalowany elektroniczny rozkład jazdy, zakończyć remont i oddać go do użytku pasażerów!Czuwaj!

 2. Jak miasto będzie się tak (ro)zwijać za kilka lat to już przestaną tędy jeździć pociągi, tylko towarowe będą mknąć przez dworzec….

 3. Takich jaj nawet nie było za czasu PRL-u co przedstawiał znany mistrz Stanisław Bareja w swych dziełach. Jak można remontować coś i tego nie dokończyć ? Polski ład i rzeczywistość właśnie to ukazuje… Gratulacje zarządcy czyli PKP PLK ! Należy się za to złota muszla klozetowa. Proponuje jednak wrócić do starszych tablic typu „Pragotron” przynajmniej będzie jakaś informacja.

 4. Stoi przed dworcem lokomotywa, ani nie sapie, ani nie dyszy i nic z niej nie spływa. Nawet maszynisty niema – ale elektroniczna tablica… jest!
  O skwerku… nie wspomnę.

  • Co ma lokomotywa do informacji peronowo-dworcowej ? Może byś ruszył chociaż jedną szarą komórkę pod czaszką i napisał coś z sensem.

   • Li tylko, z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, oraz, z racji Wielkiego Czwartku – nie prześlę tobie, wiąchy – czy, tą informację… „peronowo – dworcową” potrafisz skumać?
    Jeżeli nic nie zrozumiałeś w moim wpisie, to nie pozostało ci, nic innego jak tylko pochwycić w jedną dłoń, komórkę – włącz sobie, co tam smarku lubisz. No… a drugą – jak masz? (bo to, że mózgu nie masz to, już wiemy) wystrugaj się.
    Wypisując takie kalambury słowne, jak – informacja peronowo dworcowa, udowadniasz, że oprócz komórki do strugania, żadnej innej nie posiadasz.
    Dlatego, nie dziwi mnie, że nie potrafisz wychwycić sarkazmu, zawartego w moim komentarzu – o ile wiesz, co to jest sarkazm? – ale nie przypuszczam.

    • I co burak z ciebie wyszedł jak i słoma z gumofilca. Ja przynajmniej w porównaniu do ciebie mam komórkę może być jedna a ty co ? Pustkę niestety….
     sznurek który trzyma uszy by nie odpadły. A smark ci leci z nosa także skończ waść i wstydu oszczędź. A sarkazmów w twym głupim wydaniu więcej nie używaj bo jest to kretynizm z twej strony.

     • To chłoptasiu, dobrze ją (komórkę) naładuj żebyś nie doznał zawodu miłosnego, jak ci padnie w trakcie połączenia (strugania).
      Nawet Nick, masz adekwatny do uprawiania grzesznej formy bara-bara…
      Jak czegoś nie rozumiesz, udaj się do informacji peronowo-dworcowej.
      Wiemy już, że nie ogarniasz różnicy między koroną a nocnikiem, dlatego spieszę z wyjaśnieniem – zanim popadniesz w ciężką frustrację. To nie jest sarkazm, to jest forma uszczypliwej konwersacji z ignorantem.

     • …Wiemy… co jesteś w kilu osobach zarozumialcu ? I nie porównuj nocnika do korony no chyba że nie wiesz do czego nocnik służy i go zakładasz na swój zakuty łeb. Czyli udajesz że jesteś mądry ale tak naprawdę to ty masz problemy z rozumowaniem. Czyli jaki stary taki głupi 69. Czego efekt widoczny jest w twych wypocinach.

 5. Proponuję zawiesić tablicę i wypisywać białą kredą kierunek i godzinę odjazdu,a czerwoną opóźnienie.Taki patent był w jakimś przedwojennym filmie opowiadającym o życiu prowincji.

 6. Koszt tablic może 0.5 mln, ale pewnie projektant i wykonawcy zapomnieli o okablowaniu peronów w sieć łam i teraz nie ma winnego że w mieście niemożliwości na nowych peronach brak informacji i pewnie kamer też brak.

 7. co robi Emilia Szkudlarz jak zapcha kibel? remontuje łazienkę a odetkanie kibla odkłada na czas kiedy będzie kładła nowe dywaniki, a będzie to za kilka lat. Na razie będzie srała do wiadra.

Skomentuj