Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach otrzymał ekspertyzę dotyczącą stanu technicznego obwałowania Odry w Koźlu. Z dokumentów wynika, że część budowli znajduje się w złym stanie technicznym, w związku z czym w najbliższych miesiącach przeprowadzony ma zostać remont wału.
Zarządca wału, którym jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie na początku roku zlecił wykonanie ekspertyzy odcinka obwałowań w bezpośrednim sąsiedztwie kozielskiego szpitala. Wstępne oględziny wskazywały, że konstrukcja mająca ochronić tę część miasta w przypadku powodzi, znajduje się w złym stanie technicznym.
– Ekspertyza, dotycząca stanu korony wału przeciwpowodziowego w Kędzierzynie-Koźlu, wykazała niewłaściwe posadowienie ściany oporowej, stanowiącej element tego obiektu – wyjaśnia Aleksandra Mider z PWW Wody Polskie, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.
Na podstawie otrzymanej dokumentacji zaplanowano rozbiórkę istniejącego odcinka wału. Dzięki temu zbadane zostanie podłoże, co umożliwi określenie jego nośności. Jeśli będzie taka możliwość, zarządca przeprowadzi prace polegające na wymianie gruntu bądź wykonanie podbudowy pod ścianę oporową.
– Wspomniane prace Wody Polskie w Gliwicach planują zlecić jeszcze w tym roku, po wyłonieniu wykonawcy, najpóźniej jednak na początku 2022 roku – informuje Aleksandra Mider.
Hallo, hallo skąd nagle troska o stary porządny wał? Czyżby wtedy niedopilnowali czy teraz chcą w łapę. Ponoć zbiornik raciborza ma zatrzymać wodę powodziową i budowa nowych wałów jest już nie potrzebna.
Miałem nadzieję, że nauczka z 1997 roku, była wystarczająco tragicznym zdarzeniem, aby wyciągnąć z niej odpowiednie wnioski i na bieżąco monitorować/weryfikować stan zabezpieczeń przeciwpowodziowych w mieście tak dotkliwie doświadczonym skutkami powodzi. Niestety, widać, że się w tym osądzie myliłem.
Wał ten powstał w 2000 roku. Część po stronie ulicy Łukasiewicza robiła firma „Energopol 7” z Poznania.
Od strony parku to już różne, m.in.”POLWOD”Opole. Pamiętam było robione korytowanie podstawy pod konstrukcję wału i stopniowe nanoszenie warstw i każdorazowe zagęszczanie mechaniczne. Więc ktoś chyba trzymał się dokumentacji oraz zastosowanych materiałów i technologii. Ktoś też odbierał ten obiekt częściowo i całkowicie. Poza tym w międzyczasie były wyższe stany Odry w tym powódź 2010 i wał wytrzymał. Przez lata zaniedbywał zarządca ten wał nie kontrolując jego stanu technicznego i wizualnego. Przez niekoszenie bujnej roślinności. Doprowadzając do samo zasiania drzewek które mogły poprzez układ korzeniowy uszkadzać konstrukcje wału. A teraz nagle ekspertyza i to taka że będą rozbierać część konstrukcji. A co jak w trakcie przebudowy stan Odry się podniesie ? Zaleje Koźle i kto za to będzie odpowiadał ? W artykule pisze że nie wiedzą czy podbudowa-fundament ściany oporowej spełnia określone normy czy nie. W tym celu chcą to rozebrać. A czemu nie wykonają kontrolnych odwiertów skośnych w celu zbadania próbek ? Chyba taniej wykonać odwierty niż rozwalać konstrukcję wału tym samym narażać miasto na niebezpieczeństwo.
Jeszcze tych slow nigdy nie pisalem; KK miasto mozliwosci!!
PiSokomuchy tworzą sob ie okazje aby znowu coś ukraść
Coś ci się podupcyło platFusie. Chyba zapomniałeś kto w Pierdziszewie rządzi. Królewna śmieszka i jej poddani.
I robia wala z mieszkancow KK!!
się obudzili a od 1997 roku co robili i gdzie byli
Tu nikt nie dodał ale w trakcie tej przebudowy ucierpi park kozielski który jest zaniedbywany przez władzę miasta.