Eksperci sprawdzają, co dokładnie znajduje się w naszym powietrzu. Pod lupą pyły i benzen

4

W marcu przy Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska powstał roboczy zespół ekspertów, który ma zbadać, co dokładnie unosi się w powietrzu w Kędzierzynie-Koźlu. Sytuacja epidemiczna w kraju nie przerwała jego pracy. W tej sprawie odbyło się kolejne spotkanie na szczycie. Ze względów bezpieczeństwa przeprowadzono je w formie wideokonferencji.

Podczas ostatniej narady m.in. z udziałem przedstawicieli władz miasta podsumowano dotychczasowe wyniki badań i nakreślono kolejne kroki współpracy. Specjaliści z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska szczegółowo analizują wszystkie dane dotyczące jakości powietrza w Kędzierzynie-Koźlu. Eksperci ustalają poziom zanieczyszczeń pod kątem benzenu i pyłów zawieszonych. To m.in. efekt działań prezydent Sabiny Nowosielskiej, która zainicjowała szerokie konsultacje z opolskimi parlamentarzystami i instytucjami odpowiedzialnymi za ochronę środowiska.

W ostatniej debacie, poza zastępcą prezydenta Arturem Maruszczakiem, uczestniczyli również sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Janusz Kowalski, zastępca dyrektora Departamentu Monitoringu Środowiska w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska Barbara Toczko, przedstawiciele Głównego i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Stronę społeczną reprezentowali przewodniczący Rady Miasta Kędzierzyn-Koźle Ireneusz Wiśniewski oraz działacze Komitetu Ochrony Powietrza.

4 KOMENTARZE

  1. A sprawdzą też dlaczego w Koźlu na oś Zachód codziennie rano między 6:00 a 8:00 tak wali smołą, że nie da rady okna otworzyć?

  2. Musi być sieć rozstawionych wokół Z.Ch.Blachownia stacji pomiarowych lub dron z rejestratorem zanieczyszczeń aby zmienne kierunki wiatru nie wpływały na poprawność i porównywalność pomiarów.
    Już o tej korelacji wielokrotnie mówiłam, ale proszę po raz kolejny przyjrzeć się wykresowi łącznemu wskazań stacji na Piastach i w Zdzieszowicach:
    http://powietrze.opole.pios.gov.pl/dane-pomiarowe/automatyczne/parametr/bzn/stacje/4-5/miesieczny/05.2020
    I tak miesiąc w miesiąc. Ciekawe dlaczego?

Skomentuj