Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 16:59
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

e-Recepta w czasie, gdy planujemy dłuższy wyjazd

e-Recepta w czasie, gdy planujemy dłuższy wyjazd
e-Recepta jako dokument elektroniczny jest w pełni dostępny z każdego miejsca na ziemi. Wyjeżdżając na urlop lub jakikolwiek inny wypoczynek każdy chce mieć świadomość, że jest odpowiednio przygotowany, ale prawda jest taka, że nie na wszystko można się przygotować, dlatego tak bardzo ważna jest świadomość o zasięgu telemedycyny.

Konsultacja pod palmami


Czas zbliżających się ferii zimowych to czas, w którym rodziny tłumnie wybierają się na zasłużony wypoczynek, a okres zimowy sprzyja zimowym atrakcjom lub wręcz przeciwnie - wiele osób tylko wyczekuje okazji, aby móc wybrać się w cieplejsze klimaty. Organizacja jakiegokolwiek wyjazdu wiąże się z odpowiednimi przygotowaniami, między innymi przygotowanie się na każdy wypadek losowy związany ze zdrowiem.

Podstawą każdej wycieczki jest poprawnie przygotowana mała apteczka, która jest odpowiednio dopasowana do potrzeb i aby ją odpowiednio zorganizować należy skupić się na kilku aspektach:

  • cel wyjazdu - wyjeżdżając w miejsca egzotyczne należy pamiętać o odpowiednich szczepieniach, które wykonuje lekarz medycyny tropikalnej. Dodatkowo należy pamiętać, aby została wystawiona e-Recepta na leki, które dotyczą profilaktyki przeciwmalarycznej, jest to profilaktyczne działanie. Wyjeżdżając w miejsca, gdzie są chłodniejsze klimaty, warto mieć w podręcznej apteczce środki opatrunkowe, takie jak bandaże różnego rodzaju, czy folia NRC,

  • leki przyjmowane na stałe – chorując przewlekle należy mieć przygotowany odpowiedni zapas leków na czas wyjazdu, ponieważ nie w każdym kraju polska e-Recepta może zostać zrealizowana,

  • zapas leków na alergie, ukąszenia czy oparzenia.


Leki na daleką podróż


W zależności od formy wyjazdu, zawsze warto mieć wiedzę na temat tego, jakie leki można ze sobą zabrać za granicę i w jakich ilościach.

  • Podróżując samolotem należy przede wszystkim zapoznać się z regulacjami danego przewoźnika. Dodatkowo, jeśli jest konieczność przewożenia leku, którego pojemność jest większa niż 100ml, należy doinformować się, czy nie są wymagane dodatkowe dokumenty, takie jak zaświadczenie od lekarza, a e-Recepta (https://www.halodoctor.pl/e-recepta), na podstawie której został wykupiony lek zabierany w podróż powinna być skserowana na wypadek chęci wglądu do niej podczas kontroli,

  • Odpowiednie warunki do przechowywania leków to kwestia priorytetowa, ponieważ nieodpowiednie warunki mogą mieć poważny wpływ na działanie leków,

  • Wiedza na temat ograniczeń dotyczących wywozu leków z kraju oraz wwozu do kraju docelowego. Zasady są zależne od kraju, dlatego należy dokładnie przeanalizować wymogi.


Wyjeżdżając do krajów europejskich warto wyrobić sobie kartkę EKUZ, która upoważnia do skorzystania z niezbędnych świadczeń na terenie kraju UE. Warto zastanowić się nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, ponieważ pozwoli ona uchronić się przed ewentualnymi dodatkowymi kosztami leczenia.

e-Recepta transgraniczna


Transgraniczna e-Recepta ma za zadanie ułatwić wykupienie leku w każdym kraju Unii Europejskiej. Nasz kraj, jest jednym z pierwszych krajów, który uruchomił takie rozwiązanie i na ten moment Polacy mogą wykupić leki w Chorwacji, Finlandii oraz w kilku regionach Hiszpanii. Planowany jest systematyczne zwiększanie tej liczby krajów, w których e-Recepta transgraniczna będzie akceptowana. e-Recepta transgraniczna jest wystawiana przez lekarza każdej specjalizacji.

Przed pierwszym zrealizowaniem takiej recepty, należy wyrazić zgodę na swoim Internetowym Koncie Pacjenta na obsługę e-Recepty za granicą. Następnie należy wybrać kraje, w których e-Recepta transgraniczna miałaby być realizowana.

Materiał partnera

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ