Dziś więcej patroli na ulicach. Policja prowadzi akcję „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

12

Dziś policjanci ruchu drogowego w całym kraju prowadzą ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów – grupy użytkowników dróg, która podczas wypadków jest szczególnie narażona na tragiczne konsekwencje tych zdarzeń.

Podczas akcji policjanci zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, będą również reagować na wszystkie naruszenia popełniane przez uczestników ruchu drogowego.

Przypominamy, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

 • zachować szczególną ostrożność,
 • zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście (przy czym kierujący tramwajem ustępuje pierwszeństwa tylko pieszemu znajdującemu się na przejściu).

Jednak każdy pieszy powinien mieć świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Powinien też pamiętać, aby przestrzegać zakazu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do  ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Zaplanowane działania obejmą również rowerzystów, którzy podobnie jak piesi zaliczani są do grupy „niechronionych”, oni także powinni zadbać o swoją widoczność na drodze. Kamizelka odblaskowa, choć nie jest obowiązkowa, sprawia, że kierowcy dużo wcześniej zauważają rowerzystę. Równie ważne dla ich bezpieczeństwa są prawidłowo działające światła roweru.

Niezależnie od tego w jakim charakterze korzystamy z drogi pamiętajmy, aby robić to w sposób, który nie koliduje z przepisami prawa i nie zagraża innym uczestnikom ruchu.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Kędzierzynie-Koźlu

12 KOMENTARZE

 1. Fragment tekstu artykułu: ….. Dziś policjanci ruchu drogowego w całym kraju prowadzą ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów – grupy użytkowników dróg, która podczas wypadków jest szczególnie narażona na tragiczne konsekwencje tych zdarzeń. ……
  Owszem bezpieczenstwo jest bardzo ważne dlatego dziwi mnie fakt że policji jest brak na ulicach w godzinach nocnych miedzy 22-5. Czyżby hipokryzja „stróżów prawa” ?

 2. Stańcie przy byłej szkole na Kozielskiej, to zobaczycie co wyrabiają na przejściu dla pieszych ci tzw. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Przykłady ? Pierwsze z brzegu, które powtarzają się notorycznie:
  1. Jazda rowerem po pasach dla pieszych.
  2. Zjeżdżanie ze śluzy i włączanie się do ruchu czyli wymuszanie pierwszeństwa.

  Pytam się: kto zacznie wreszcie kierowców przed tymi piratami chronić ?! Może opłacana przez podatnika milicja ?

 3. Przecież niechronieni uczestnicy to kierowcy samochodów bo nie mają już żadnych praw w mieście,muszą ustępować wszystkim innym,hulajnogom,rowerom,pieszym,motocyklom,wrotkarzom itp.

  • Co głąbie byś tylko chciał próć przez miasto bez zatrzymywania. Nie jesteś w Egipcie gdzie każdy jeździ jak chce. Więc skącz skamleć że ci źle. Masz obowiązek przestrzegać prawa o ruchu i tyle w tym temacie.

  • Nie, no Ben… jestem pod wrażeniem – proponuję abyś organoleptycznie, domagał się swoich praw, na niestrzeżonych przejazdach kolejowych – zakładam, że strzeżony, nie stanowi dla Ciebie żadnej różnicy, to tylko kolejny niczym nieuzasadniony atak, na Twoją interpretację prawa o ruchu drogowym. Jeżeli nie przyszedłeś na świat w zagrodzie dla owiec, to myślę, że wypadłeś z furmanki, będąc pacholęciem… Osobnicy z Twoim IQ, a właściwie ich mózgi… nie ogarniają różnicy między koroną a nocnikiem – dlatego jakby swędziała Cię d-pa, to lepiej nie drap, bo wydrapiesz sobie oczy.

 4. Policja toleruje a nawet swoim olewaniem obowiazków zachęca rowerzystów do nieprzestrzeganie przepisów (jazda po chodnikach a nie po ścieżce rowerowej, przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych).

 5. Wpierw niech policja zacznie mandaty sypać rowerzystom, którzy wjezdzaja na przejście a później bezpośrednio na jezdnię, pieszym którzy mają klapki na oczach, a kolo ucha telefon i wówczas będzie bezpiecznie. Non stop na kozielskiej przed wiaduktem na pasach wjezdzaja bezpośrednio na jezdnię, przecież oni się włączają do ruchu, co to święte krowy są, jakoś nie widziałem tam policji

 6. Szkoda że robi się coraz zimniej bo policja przekonała by się jak święte krowy przejeżdżają na kozielskiej i Jana Pawła, liczę że w poniedziałek pochwalą się liczbą mandatów, no chyba że to kolejna ściema dla zamydlenia oczów ze coś robią.

Skomentuj