Dziś Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Każdy mógł wziąć udział w bezpłatnym szkoleniu z ratownikami

1

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Obchodzony zawsze w drugą sobotę września – ustanowiony został w 2000 roku z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża.

Ratownicy medyczni, policjanci i strażacy włączyli się dzisiaj w szkolenie z zakresu podstawowych technik udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które odbyło się przed galerią handlową Odrzańskie Ogrody. Każdy z odwiedzających mógł dowiedzieć się jak bezpiecznie udzielić pierwszej pomocy, gdzie dzwonić i jak przekazać informacje o poszkodowanych osobach.

– Wybierając numer alarmowy 112, gdy jesteśmy świadkami zdarzenia, gdzie znajdują się osoby poszkodowane, należy podać podstawowe informacje – co się wydarzyło, gdzie jesteśmy, jakie nastąpiły zagrożenia. Ważne, aby dyspozytor wiedział jakie służby ratunkowe trzeba skierować na miejsce – mówi starszy aspirant Małgorzata Cisowska z Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu.

– Bardzo często ograniczamy się do wezwania karetki pogotowia – nie pochylamy się nad osobą poszkodowaną, nie sprawdzamy czy dana osoba rzeczywiście wymaga pomocy. Bardzo często wyjeżdżamy do osób nietrzeźwych, które nie wymagają pomocy ratownictwa medycznego. Ważne, żeby karetka dojeżdżała do miejsca, w którym faktycznie osoba poszkodowana potrzebuje pomocy. Każdego dnia kilkanaście razy karetka wyjeżdża bezzasadnie, gdy w tym czasie mogłaby pomóc komuś innemu – mówi Marcin Isański, ratownik medyczny.

– W dobie pandemii, gdzie zespoły ratownictwa medycznego musiały jeździć do pacjentów covidowych, straż pożarna odnotowała znaczny wzrost zdarzeń zwanych izolowanymi zdarzeniami ratownictwa medycznego, gdzie podmiotem wiodącym powinno być państwowe ratownictwo medyczne. Każdy ze strażaków jest przygotowany do udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy. Co raz więcej jest samochodów, przez co dochodzi do zdarzeń drogowych. Często strażacy są pierwsi na miejscu zdarzenia. Pamiętajmy o utworzeniu korytarza życia, abyśmy mogli szybko przystąpić udzielenia do pierwszej pomocy – relacjonuje kapitan Grzegorz Kłos, dowódca zmiany w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu.

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj