Dzięki młodzieży miasto wypięknieje. Posadzili drzewa na osiedlu Piastów. ZDJĘCIA

0

Już w przyszłym roku zakwitną po raz pierwszy, by cieszyć oczy mieszkańców. Przy chodniku wzdłuż ulicy Krzywoustego posadzono dziś 15 nowych drzewek. To inicjatywa Młodzieżowej Rady Miasta, która chce pokazać, że możemy być „ekko”, a jednocześnie pozostawić po trwającym właśnie Tygodniu Młodzieży trwały ślad w przestrzeni publicznej.

W Kędzierzynie-Koźlu trwa Tydzień Młodzieży. Jest on okazją do refleksji na temat perspektyw i możliwości, które miasto stwarza jego młodszym mieszkańcom, ale też czasem, kiedy mogą oni wykazać się kreatywnością i mocniej zadziałać na rzecz lokalnego podwórka. Jedną z inicjatyw, które przedsięwzięli młodzi mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla, było posadzenie piętnastu drzew w pasie zieleni biegnącym wzdłuż chodnika przy ulicy Krzywoustego.

– Sadzenie drzewek jest inicjatywą Młodzieżowej Rady Miasta. Uznaliśmy, że taka akcja doskonale wpisuje się w tegoroczne hasło „jestem ekko”, a trwający właśnie Tydzień Młodzieży jest doskonałą okazją do jej przeprowadzenia – opowiada Magdalena Wojton, młodzieżowa radna, na co dzień uczennica Zespołu Szkół Miejskich nr 4, po czym dodaje: – Chcemy, aby po Tygodniu Młodzieży została po nas jakaś pamiątka. Za kilka lat miło będzie nam zobaczyć dorosłe drzewa i wiedzieć, że to coś naszego.

Doboru odpowiednich drzew pomógł dokonać miejski ogrodnik. Wybór padł na wiśnię piłkowaną „Kanzan”. Drzewo z tego gatunku można zobaczyć choćby przed budynkiem głównym urzędu miasta. Charakteryzują je duże, piękne, ciemnoróżowe kwiaty.

– Są to rośliny bardzo popularne u naszych południowych sąsiadów Czechów. Idealnie nadają się do warunków miejskich, są wytrzymałe na wysokie temperatury i susze. Dorosłe drzewo osiągnie wysokość 7-8 metrów, a posadzone dziś rośliny po raz pierwszy zakwitną już przyszłą wiosną. Przycięliśmy je w taki sposób, aby korony drzew były na tyle wysoko, by nie sprawiać problemów rowerzystom i spacerującym chodnikiem. A jednocześnie w okresie letnim dostarczyć im schronienia przed słońcem – opowiada miejski ogrodnik Piotr Paisdzior.

Przy każdym z drzewek zasadzonych wzdłuż chodnika została wbita tabliczka z nazwą jednej ze szkół miejskich. Piętnaście nowych drzew zasadzono również po drugiej stronie pobliskiego parkingu. Plany dotyczące zagospodarowania tej części osiedla Piastów sięgają dalej. – Co prawda jest to droga powiatowa, ale rozmawialiśmy już na temat kolejnych prac, tak by zmienić wizerunek tej części miasta. Jesienią posadzimy kolejnych 40 wiśni „Kanzan”. Chcielibyśmy też zagospodarować pas zieleni, przy którym dziś posadziliśmy drzewka, myślimy o zamontowaniu tam ławek – dodaje Paisdzior.

Skomentuj