Działania inwestycyjne naszego powiatu dostrzeżone przez Komisję Europejską

5

Starostę Małgorzatę Tudaj pochwalił sam dyrektor przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Dr Marek Prawda gościł niedawno w powiecie podczas konferencji w Zakrzowie. Słowa uznania pod adresem naszego samorządu przekazano w trakcie obrad zarządu powiatu, a wyróżnienie wręczył Andrzej Sałacki, szef ośrodka sportów olimpijskich (to tam odbyła się konferencja) w Zakrzowie oraz wójt Polskiej Cerekwi Piotr Kanzy.

Niedawno powiat kędzierzyńsko-kozielski został dziewiątym samorządem w kraju, który najlepiej inwestuje pieniądze z Unii. Pismo samorządowe Wspólnota i Uniwersytet Warszawski pokazali najprężniejszych.

– Ten ranking to twarde dane, na których się opieramy, krótko mówiąc nie mieszamy w nim, dlatego jest tak wiarygodny – mówił Andrzej Gniadkowski, zastępca redaktora naczelnego Wspólnoty.

Nasz powiat w kategorii ilości środków wydawanych na remonty dróg nagrodzony został jako jedyny samorząd tego szczebla z całego województwa opolskiego. Miasto Kędzierzyn-Koźle w swojej kategorii zajęło 71. miejsce w kraju. W prezentowanym zestawieniu prześwietlono dotacje ze środków europejskich, z jakich korzystały samorządy w Polsce od 2014 roku (od momentu trwającej cały czas perspektywy budżetowej UE), przeznaczonych na inwestycje transportowe, czyli drogi. Uzasadnieniem tego wyboru jest fakt, że ten dział obejmuje największą cześć funduszy unijnych, jakie pozyskują polskie jednostki.

Ranking przygotowywał prof. Paweł Swianiewicz, kierownik Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej Uniwersytetu Warszawskiego wraz z zespołem eksperckim. W sumie od 2014 roku samorządy wykorzystały 57,5 miliarda zł z funduszy unijnych. Historycznie najwyższe wartości odnotowano w przypadku powiatów.

Źródło: starostwo powiatowe

5 KOMENTARZE

  1. Powiat mlekiem i miodem płynący…. Jak to sami swoi – chwalą nas, my ich, a oni nas.. Jeden drugiemu przyznaje nagrody i uznania…
    A jest dziadostwo powiatowe. Przynajmniej by się niekompromitowali.

  2. Z artykułu wynika, że Sałacki i Kanzy wręczyli wyróżnienie, którego nie są autorami. No nieźle, nieźle. Może niedługo będą sobie przyznawać i wręczać doktoraty honoris causa.

  3. Wydatki na drogi?? Jasne: platany kosztują i to nie mało! A dziury w lokalnej drodze między Lenartowicami a Cisową jak straszyły kierowców, tak straszą!! Zresztą nie tylko tu, bo i w Blachowni odcinek Tuwima przy dojeździe do Biedronki czeka tylko na pierwszy śnieg z mrozem i sól, żeby rozsypać się do końca. Dojazdy do posesji o numerach 6, też przypominają terenowy tor przeszkód… Przypominam, że całą poprzednią zimę jeździły tędy (i przy działkach od południowej strony) ciężkie samochody transportowe (tzw. „TIRY” ;)) ) w związku z budową kanalizacji na ul Przyjaźni, od skrzyżowania z ul. Szkolną do zjazdu na Nowowiejską (do Lenartowic). Gratuluję samozadowolenia i dobrego samopoczucia!! Choć odrobina samokrytyki ponoć nikomu jeszcze nie zaszkodziła…

    • Nagrody za robienie dróg? Ktoś chyba z krzesła spadł nagradzając coś oczywistego, to tak jakbyś pochwalił pracownika ze przyszedł do pracy… media sieją ładna propagande, a zaraz wyłącza komenty jak pod innym newsem :)

  4. Nie extra pochwały, a dodatkowe, potężne dofinansowanie przydałoby się naszemu powiatowi… Np. drogi Sławięcice – Stara Kuźnia, Stara Kuźnia – Kotlarnia i Stara Kuźnia – Ortowice powinny przejść generalny remont już co najmniej kilka (jeśli nawet nie kilkanaście) lat temu!

Skomentuj