Dwoje mieszkańców Kędzierzyna-Koźla padło ofiarą oszustów. Przestępcy wykorzystali nową metodę

2

Twój znajomy prosi cię poprzez konto społecznościowe o podanie numeru telefonu, a następnie o przesłanie otrzymanych SMS-em kodów? Uważaj to może być oszustwo!

W taki sposób wyłudzono pieniądze od dwojga mieszkańców Kędzierzyna-Koźla. Dlatego też korzystając z konta społecznościowego pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania. Po otrzymaniu podejrzanej wiadomości od znajomego, warto do niego zadzwonić i upewnić się, czy nikt się pod niego nie podszywa.

Do policjantów z Kędzierzyna-Koźla coraz częściej zgłaszają się osoby, które zostały oszukane poprzez konto społecznościowe.

Jedną z osób pokrzywdzonych była 16-letnia mieszkanka Kędzierzyna-Koźla. Nastolatka na portalu społecznościowym otrzymała z konta cioci wiadomość. Rzekoma krewna prosiła dziewczynę o przesłanie numeru telefonu. Gdy go otrzymała, przesłała kolejne wiadomości „Wysyłam ci sms, konkurs. Jeśli otrzymasz wiadomość z kodem, prześlij mi ją dobrze?”, „Kod sms-a proszę?”. Dziewczyna będąc przekonana, że koresponduje z ciocią wysłała swój numer telefonu i otrzymane SMS-em kody. Po pewnym czasie dowiedziała się, że ktoś włamał się na konto społecznościowe krewnej i przy wykorzystaniu otrzymanego numeru telefonu i kodów obciążył rachunek telefoniczny nastolatki kwotą ponad 200 złotych.

W podobny sposób został oszukany także mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla. Mężczyzna otrzymał z konta społecznościowego swojej znajomej wiadomość z prośbą o podanie numeru telefonu. Gdy pokrzywdzony go wysłał otrzymał kolejną wiadomość z prośbą o podanie otrzymanych SMS-em kodów. Rzekoma znajoma tłumaczyła, że są jej potrzebne ponieważ bierze udział w konkursie. Gdy pokrzywdzony przesłał otrzymane kody, zorientował się, że jego rachunek telefoniczny został obciążony kwotą 300 złotych.

Przestępcy działający tą metodą wprowadzają w błąd i wykorzystują zaufanie pokrzywdzonych. Oszukują osoby, które są przekonane, że korespondują ze swoimi bliskimi. Dlatego też korzystając z portali społecznościowych pamiętajmy o ostrożności i zasadzie ograniczonego zaufania. Po otrzymaniu podejrzanej wiadomości od znajomego, warto do niego zadzwonić i upewnić się, czy nikt się pod niego nie podszywa. By uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, nie przekazujmy poprzez komunikatory społecznościowe.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Kędzierzynie-Koźlu

2 KOMENTARZE

  1. Uwaga! Najnowsze oszustwo na terenie kościerzyna koźla! Wmówiono wam, wąsatym januszom, wytatuowanym grażynom i lokalnym patriotom spod znaku śmierć wrogom ojczyzny, że kościerzyn koźle jest miastem możliwości i jest z was dumne

Skomentuj