Dwie mieszkanki Kędzierzyna-Koźla zostały oszukane podczas sprzedaży przez internet

5

Pandemia spowodowała, że częściej niż zwykle korzystamy z internetu. Kupując towary, czy też sprzedając różne rzeczy możemy natrafić w sieci na oszustów, którzy naszym kosztem będą chcieli się wzbogacić. Dlatego korzystając z internetu zachowujmy ostrożność. Aby nasze środki były bezpieczne nie wchodźmy na przesłane nam linki oraz nie udostępniajmy innym swoich danych osobowych, danych do bankowości internetowej, a także kodów autoryzacyjnych.

Do policjantów z Kędzierzyna-Koźla cały czas zgłaszają się osoby które oszukano podczas sprzedaży różnych przedmiotów na portalach ogłoszeniowych. W ostatnich dniach w ten sposób zostały oszukane dwie mieszkanki Kędzierzyna-Koźla.

Z relacji jednej z nich wynikało, że po wystawieniu na sprzedaż aktówki, odezwała się do niej osoba zainteresowana jej zakupem. Nieznajomy wysłał sprzedającej link, który miał zapewnić szybki i bezpieczny przelew umówionej kwoty na konto sprzedającej. Gdy zgłaszająca otworzyła go i podała wymagane dane osobowe, numer karty i CVV – jeszcze tego samego dnia z jej konta zniknęło ponad 1000 złotych. W podobny sposób została oszukana kolejna mieszkanka Kędzierzyna-Koźla, która wystawiła do sprzedaży meble.

Pamiętajmy, że oszustwa internetowe bardzo szybko się rozwijają i przybierają różne formy. Przestępcy udając zainteresowanych kupnem działają tak, aby swoją ofiarę wprowadzić w błąd w celu pozyskania od niej danych finansowych tj. login, hasło, numer karty kredytowej, kody autoryzacyjne. Często wysyłają linki do stron bankowych łudząco przypominających te oryginalne. Otwierając taką stronę i postępując zgodnie z poleceniami możemy doprowadzić do tego, że nasze konto bankowe zostanie wyczyszczone ze wszystkich oszczędności. Sprzedając towar zamiast zarobić, możemy stracić.

Jak nie stać się ofiarą oszustwa internetowego?

Oto kilka prostych kroków:

 • bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już wpłacił pieniądze za sprzedawany przedmiot, czy zamierza to dopiero uczynić, a Ty jedynie poprzez wejście w link i podanie danych karty bankomatowej będziesz miał pieniądze na swoim koncie;
 • nigdy nie otwieraj załączników lub linków, które budzą wątpliwości;
 • strzeż swoich danych bankowych oraz haseł, a przede wszystkim pod żadnym pozorem nie wysyłaj osobom postronnym kserokopii swoich kart kredytowych czy dokumentów tożsamości oraz kodów autoryzacyjnych do bankowości elektronicznej,
 • dokładnie czytaj i weryfikuj każdą wiadomość z banku, którą masz potwierdzić kodem autoryzacyjnym;
 • zwróć uwagę na pisownie w wiadomości – oszustwo często zawiera literówki i błędy;
 • korzystaj z oprogramowania antywirusowego, gdy ktoś próbuje na nas wywierać presję czasu, pośpiechu, cz też szybkiego sfinalizowania transakcji zachowajmy czujność.

Nie dajmy się zwieść okazji i szybkiemu zarobkowi. Warto poświęcić kilka chwil i przeczytać na portalu wskazówki jak bezpiecznie dokonywać sprzedaży i zakupów. Lepiej stracić kilka minut na weryfikacje osoby oraz portalu aukcyjnego niż paść ofiarą oszustwa.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Kędzierzynie-Koźlu

5 KOMENTARZE

 1. Teraz to taniej wychodzi wyrzucenie badziewia na śmietnik niż sprzedaż . Napewno to było na olx. Tez chciałam tam sprzedać i później miałam telefony od jakiegoś zboczeńca . Wiec nie polecam .

 2. W sprawie oszustów, to mam pytania do członków PełO.😂😂

  Pani Kidawa-Błońska jest zszokowana, gdyż jej asystent okazał się OSZUSTEM i naciągaczem – zbierając kasę na SWOJE rzekome leczenie białaczki – co też OCHOCZO POpierała pani marszałek. 😕

  TERAZ asystent przyznał, że TYLKO POtrzebował KASIORY, a choroba to był PIC na wodę fotomontaż – na co nabrał NIE TYLKO panią Kidawę-Błońską 😕

  Mam pytanie. Ilu JESZCZE takich OSZUSTÓW i naciągaczy jest w szeregach PełO? 😕
  I o co chodzi z tą ksywką – ” platforma oszustów”?😉

  DZIĘKUJĘ za uwagę

Skomentuj