Dwa nowe specjalistyczne plastyfikatory w ofercie Grupy Azoty ZAK

8

Grupa Azoty ZAK S.A. wprowadziła do oferty plastyfikatory specjalistyczne Adoflex® i Oxovilen®. To kolejny etap rozwoju kędzierzyńskiego Segmentu OXO, opartego na budowie gamy nieftalanowych, specjalistycznych produktów. Wcześniej Spółka opracowała i wdrożyła do produkcji pierwszy polski plastyfikator nieftalanowy – Oxoviflex®, dzięki któremu zajmuje czołowe miejsce w gronie europejskich wytwórców.

Adoflex® i Oxovilen® wytwarzane są na nowej wielofunkcyjnej instalacji o wydajności 10 tys. t/rok. Na jej budowę kędzierzyńska spółka uzyskała dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020. Projekt jest realizowany pod nazwą: „Weryfikacja w toku eksperymentalnych prac rozwojowych na instalacji pilotażowej nowych rozwiązań technologicznych i procesowych szerokiej gamy innowacyjnych poliestrowych plastyfikatorów nieftalanowych, w tym z zastosowaniem bioodnawialnego kwasu bursztynowego”.

– Podejmowane w Grupie Azoty ZAK S.A. inwestycje są efektem konsekwentnej realizacji strategii Grupy Azoty, nakreślającej kierunki działań do roku 2020. Aby dostosować się do obecnych wymagań rynkowych i legislacyjnych, wzbogacamy portfolio produktowe o plastyfikatory nieftalanowe i specjalistyczne. W ostatnich miesiącach zwiększyliśmy również moce produkcyjne plastyfikatora Oxoviflex®. Wprowadzanie oferty estrów specjalnych to kolejny, naturalny krok na ścieżce rozwoju Segmentu OXO – podkreśla Sławomir Lipkowski, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A.

– Adoflex® i Oxovilen® to pierwsze spośród oczekiwanych efektów pracy nowej instalacji. Dzięki swoim parametrom przeznaczone są do specyficznych zastosowań, co sprawia, że w zestawieniu z bazowym plastyfikatorem Oxoviflex® stanowią o komplementarności oferty Segmentu OXO. Liczymy, że nowe produkty przyczynią się do ugruntowania naszej pozycji rynkowej, a zainteresowanie nimi przełoży się na wyniki osiągane przez Spółkę – dodaje Artur Kamiński, wiceprezes zarządu odpowiedzialny za finanse w Grupie Azoty ZAK S.A.   

Adoflex®, ze względu na bezpieczny profil toksykologiczny, rekomendowany jest do użytku podczas produkcji materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością (w szczególności folii spożywczych z PCW), a także produkcji węży ogrodowych, kabli oraz tkanin powlekanych. Może być również stosowany jako rozpuszczalnik w branży kosmetycznej oraz przy produkcji lakierów. Oxovilen® znajduje zastosowanie m.in. w produkcji wykładzin z PCW, klejów i uszczelniaczy oraz tuszów i atramentów.

W ramach dalszej rozbudowy oferty Segmentu OXO, w przyszłości na nowej linii produkcyjnej wytwarzane będą kolejne plastyfikatory. Oficjalne otwarcie instalacji oraz podsumowanie projektu estrów specjalnych planowane jest w 2020 roku.

8 KOMENTARZE

 1. Wszystko pięknie. Cacy. Tyle zasług i unowocześnienia palety produktów. A kiedy akcje ZAK wejdą na giełdę?
  Ktoś blokuje, jak nie przymierzając tory do portu?

 2. Do @oset. Ruskie TYLKO czekają na te akcje.😠
  JUŻ kiedyś skupowali udziały pracowników i malo brakowało a łapnęli by TE AZOTY, a GŁÓWNIE patent na GRAFEN😉

  • Między innymi dlatego nie sprzedałem, gdyż miałem podejrzenie, że kupujący jest słupem „ruskiego’. Ale ja poprzednio zadałem pytanie kiedy akcje wejdą na giełdę. A to dwie różne sprawy.

  • Coś tam poczytaliście, coś tam słyszeliście i wypowiadacie się niczym „znawcy” tematu. Załoga ZAKu dostała 6,5% akcji. Nawet, gdyby jak to piszecie, „ruskie” kupiliby od pracowników wszystko to jak myślicie, z 6,5% jaką moc decyzyjną by mieli?

 3. I ta pół metrowa trawa… za niedługo ZAK będzie mógł sprzedawać siano na tony
  Pogratulować oszczędności i sposobu ich szukania…

Skomentuj