Pierwsze drzewo tlenowe w Kędzierzynie-Koźlu już rośnie. WIDEO

22

Na placu zabaw przy ulicy Kanonierów posadzono dziś pierwsze na terenach gminnych w Kędzierzynie-Koźlu oxytree zwane też drzewem tlenowym. Sadzonka została przekazana miastu przez darczyńcę, który pragnie zostać anonimowy. Roślina produkuje duże ilości tlenu i bardzo szybko rośnie. Została sprowadzona z Holandii. Jeśli się przyjmie, w przyszłości na terenie miasta pojawią się kolejne. Materiał wideo:

22 KOMENTARZE

 1. A gdzie w mieście chciałaby pani Nowosielska posadzić te drzewa? Jeśli w granicach miasta, to mogłyby być. Przy ruchliwych ulicach, domach i głównych punktach Kędzierzyna-Koźla na pewno nie. Ma pani wybujałą fantazję i… chyba za małą wiedzę o przyrodzie.
  Dlaczego nie sadzić polskich drzew, tylko obce o których przyrodnicy jeszcze nie wszystko wiedzą.
  Jakaś dziwna moda nastała na sadzenie np. azjatyckich drzew. Zupełnie niepotrzebna introdukcja.
  Może jeszcze do naszych parków i lasów miejskich wprowadzić trochę fauny południowoamerykańskiej i azjatyckiej?
  Podobno mamy dendrologa /albo innego specjalistę od zieleni/ miejskiego, Jeśli to była jego podpowiedź, to należałoby się zastanowić nad sensem jego zatrudniania.

 2. Fakt, że Ty, kekko, nie posiadasz odpowiedniej wiedzy na temat roślinności z innych regionów świata, nie upoważnia Cię do wydawania negatywnej opinni o posiadaniu takowej przez inną osobę/y.
  Twoja negatywna wypowiedź oparta jest na twierdzeniu że nie polskie to na pewno złe.
  Czy ziemniaków, pomidorów, że tylko te wymienię, też nie jadasz?
  Po co zaraz ten atak i pisanina o wybujalej fantazji, czy niefachowości?
  Płacą Ci za negatywne komentarze?
  Jeśli tak, to za ostaatni wpis powinieneś zwrócić kasę.

  • Myślę,że Tobie przydałaby się podstawowa wiedza na temat roślinności.Nie da się porównać tego sztucznie stworzonego drzewa do ziemniaków i pomidorów.Tak.Daje duże ilości tlenu.Takie drzewo tlenowe bardzo szybko rośnie, pobiera ogromne ilości wody.Po kilku latach można ściąć, a ono na nowo wyrośnie.Jak chwast.Jak to wpłynie na inne rośliny?

 3. w naszych parkach są drzewa gatunkowo obce np platan . Były zasadzone w okresie kiedy na Śląsku mieszkali Ślązacy. Niestety przez 70 lat większość parków podupadła.

 4. Non stop źle, ciągle niezadowolenie, co by ta kobieta nie zrobiła to źle, niedobrze, nie tak . Stara się kobieta – dajcie jej szansę, czyż nie jest ładniej w KK?

 5. @kekko dlatego:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Oxytree

  Na przyszłość najpierw radze poczytać, dowiedzieć się co to drzewka tlenowe, czym się cechują a później się zastanowić dlaczego sadzimy je w Polsce.

  Ogórek pochodzi np. z Indii a żaden „patriota” nie narzeka na to, że rosną u nas w ogródkach.

  Ludzie nie siejcie paniki i negatywnych emocji.

  Ciekawi mnie tez obrażanie specjalistów od zieleni przez kogoś komu nawet nie chciało się wygooglować co to drzewko tlenowe.

  • Aka, nikuś, ogórek, szanowna osobo /bo chyba jesteście tą samą osobą/ cóż za mizeria w tych twoich komentarzach. Podpieranie się wikipedią nie jest argumentem, że macie wiedzę. Może bierzecie przykład z poprzedniego prezydenta Polski, który wiedzę o naszym lotnictwie czerpał z właśnie z wiki. Ja o oxytree dowiedziałem się jakieś dwa – trzy lata temu i nie z wiki.
   W ubiegłym roku myślałem o zakupie tego drzewka / bo od wieeeelu miesięcy można sadzonkę w Polsce kupić/, by posadzić je na prywatnej działce. Odstąpiłem od tego, bo zakłóciłoby to wygląd działki, gdzie rosną klony brzozy, sosny i kilka dębów. Nie wiadomo też jakie będzie miało /oxytree/ oddziaływanie na resztę drzew.
   Teraz o rozpowszechnianiu tego drzewa w Polsce
   Państwowa Rada Ochrony Przyrody wystosowała pismo do ministra środowiska sugerujące nieobejmowanie patronatem Ministerstwa projektu sadzenia tych drzew w Polsce. Brak badań nad inwazyjnością tego sztucznego gatunku jest podstawą do dużej wstrzemiężliwości w propagowaniu jego nasadzeń. Te badania dopiero się rozpoczynają w kilku krajach.
   W swoim komentarzu napisałem, by nie sadzić w głównych i zamieszkałych częściach miasta, jeśli już pani Nowosielska się uprze i zacznie sadzić. Wolno jej, bo rządzi, tak jak szefowi wydziału dróg wolno wycinać drzewa dające wytchnienie ludziom przed palącym słońcem, bo drogi są pod jego zarządem a on chce nam upiększyć ulice, remontując ją i nasadzając kwiatki i niskie krzewy.
   Mój ty oponencie ogórku, a gdzież ty widzisz w moim komentarzu obrażanie kogokolwiek. Nigdy nie obrażam w dyskusji.

 6. „Różnie piszą o tym drzewie, są opinie pozytywne i negatywne” … ale jakby się przyjęły, to można posadzić takie drzewa w całym mieście. Wtedy one pochłoną ten cały benzen, wtedy mieszkańcy miasta będą żyć długo i szczęśliwie.

 7. Pieklicie sami na siebie zamiast przedstawiać swoje poglądy na sprawę. Ten artykuł to propaganda przedwyborcza i ściema przed zakończeniem inwestycji „Przebudowa ul. Dunikowskiego”. To tam te tzw. Oxytree będą najprawdopodobniej obsadzane w części oddzielającej pas drogowy od ścieżki. Słuch z daleka dochodzą, że koszt ścieżki to 400.000 zł natomiast nasadzenia zieleni około 600.000 zł. Drzewka muszą być sprowadzane z zagranicy, bo wymagany jest dla nich certyfikat. Nie wiadomo dlaczego nie można zakupić drzewek u polskiego producenta, tylko wspierać Przedsiębiorców zagranicznych np: Holendrów. Więc teraz widzicie po co ten promocyjny artykuł w KK24 i ten tajemniczy Mieszkaniec „Benzen City” , który podarował tą tajemniczą sadzonkę.

 8. Pani Sabino przykro mi, ze ma Pani czas sadzić drzewka a nie ma Pani czasu na spotkanie się z oszukanym przez Pani ludzi Podwykonawcą:( Czy zdaje sobie Pani sprawę ilu osób nie dostało pensji przez takie zachowanie?

Skomentuj