Drzewa pod szczególną ochroną. Dwa nowe pomniki przyrody w Kędzierzynie-Koźlu

1
Dąb rosnący przy wjeździe do kozielskiego zamku.

Rada miasta przyjęła uchwałę ustanawiającą dwa nowe pomniki przyrody na terenie Kędzierzyna-Koźla. Drzewa te znajdują się pod szczególną ochroną.

Ustanawianie pomników przyrody regulują przepisy ustaw o samorządzie gminnym i ochronie przyrody. W Kędzierzynie-Koźlu prawie wszystkie to drzewa. Jest ich kilkadziesiąt. Właśnie dołączyły do nich dwa kolejne.

Pierwszy to dąb szypułkowy rosnący przy wjeździe do kozielskiego zamku. Obwód drzewa wynosi 396 cm, ma 28 metrów wysokości i liczy sobie 250 lat. Pamięta więc czasy kozielskiej twierdzy i bitew napoleońskich.

Drugim drzewem jest klon pospolity rosnący na kozielskiej wyspie obok jazu. Jego obwód to 361 cm, wysokość 23 metry, a wiek 200 lat.

Drzew będącymi pomnikami przyrody nie można niszczyć, uszkadzać lub przekształcać. Nie można również zanieczyszczać gleby, zmieniać sposobu użytkowania ziemi oraz umieszczać tablic reklamowych. Pomnik przyrody powinien być oznaczony.

Gmina jest zobowiązania do stałego monitoringu pomników przyrody, utrzymania ich w odpowiednim stanie oraz wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych i zabezpieczających.

1 KOMENTARZ

  1. Rósł też sobie dąb ogromny w pobliżu Trójkąta. Miał przybitą kapliczkę. Droga z Kędzierzyna do Blachowni. Wycięty podczas przebudowy ulicy.

Skomentuj