Drugiej takiej nie znajdziecie. W Dziergowicach powstaje wyjątkowa żywa szopka. ZDJĘCIA

0

Już po raz czwarty mieszkańcy Dziergowic budują we wsi wyjątkową szopkę bożonarodzeniową. Znajdzie się w niej miejsce dla przedstawicieli kilkunastu gatunków zwierząt. Po raz pierwszy w Dziergowicach będzie można zobaczyć renifery.

Ta niezwykła inicjatywa pochodzi od samych mieszkańców wsi, którzy po raz pierwszy wybudowali szopkę w 2013 roku. Okazało się to strzałem w dziesiątkę, a do niewielkiej miejscowości w okresie świątecznym przyjeżdżali ludzie z miast i wsi oddalonych nawet o kilkadziesiąt kilometrów. Z roku na rok przedsięwzięcie rozwija się. Zwierząt jest więcej, a mieszkańcy budują coraz większe i piękniejsze zabudowania. Nie inaczej będzie w tym roku. Budowa szopki ruszyła z początkiem poprzedniego tygodnia.

– Tegoroczna szopka będzie większa niż w ubiegłym roku, na miejscu znajdzie się też więcej zwierząt. Zmienimy też nieco układ szopki, w osobnym miejscu stanie zagroda Świętego Mikołaja, której główną atrakcją będą dwa renifery – zapowiada Walter Chrząszcz z Dziergowic.

Oprócz nich na miejscu będzie można zobaczyć również wielbłądy, kucyki, konie, owce św. Jakuba, kózki miniaturki, krowy szkockie, barany śruborogie, osiołki, alpaki, kurki ozdobne, gęsi, pawie, króliki, bażanty złote i gołębie.

Jak co roku szopka powstaje dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu mieszkańców, którzy przy jej budowie spędzają długie godziny. Pomagają też przedsiębiorcy i firmy, miejscowy tartak państwa Złotosiów zapewnił materiały do budowy szopki, firma Oli-Bud z Łęgu zaangażowała się w prace budowlane, a kędzierzyński Enzbud zadba o instalację elektryczną i montaż światełek.

Podobnie jak miało to miejsce w ubiegłych latach organizatorzy przedsięwzięcia spodziewają się w szopce prawdziwych tłumów. Wstęp do szopki jest darmowy. – Staramy się jak najlepiej oddać klimat Świąt Bożego Narodzenia. Zwierzęta są wielką atrakcją dla dzieci, ale chcemy, aby najmłodsi przy okazji mogli zobaczyć, w jakich warunkach na świat przyszło dzieciątko – opowiada pan Walter.

Na miejscu stoi już ogromna choinka. W piątek do szopki będą wprowadzane zwierzęta. Po południu będzie już możliwość ich odwiedzenia. Wszystkie zwierzęta są zdrowe i zaszczepione oraz mają aktualne badania. Organizatorzy przedsięwzięcia posiadają zgodę Powiatowego Inspektora Weterynarii.

Zwierzęta są pod bieżącą opieką, wszystkie są regularnie dokarmiane. Organizatorzy proszą, aby bez zezwolenia nie dokarmiać zwierząt.

W tym roku szopka będzie do dyspozycji mieszkańców do 9 stycznia. W poniedziałek, 26 grudnia o godzinie 15 odbędzie się wspólne kolędowanie z zespołem muzycznym. Jak wyglądała szopka w ubiegłym roku zobaczysz TUTAJ.

Foto: Żywa szopka w Dziergowicach.

 

Skomentuj