Drogowcy wrócą na Mostową. Powiat będzie remontował odcinek do czterech wiaduktów w Azotach

6

Na drogi samorząd wyda ponad 5 mln zł, a na szpital 1 mln 100 tys. zł. Ponad 17 mln zł pochłoną zadania za zakresu pomocy społecznej i rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Zmotoryzowanych czeka przebudowa zniszczonego odcinka ul. Mostowej w Kędzierzynie, w stronę czterech wiaduktów w Azotach. Starostwo postarało się o zewnętrzne dofinansowanie tej inwestycji, projekt został pozytywnie zaopiniowany, wkrótce więc należy spodziewać się ogłoszenia przetargu.

Modernizacji doczekają się też jezdnie z Gościęcina do Karchowa w gminie Pawłowiczki oraz odcinek z Radziejowa do Pociękarbia w gminie Reńska Wieś, w tym ostatnim przypadku mowa o kontynuacji inwestycji. Również te zadania będą dofinansowywane pieniędzmi z zewnątrz. Obecnie z własnych środków powiat realizuje remonty cząstkowe po zimie. Samorząd ma pod swoją opieką 248 km dróg w całym powiecie. Wydział dróg realizuje wszelkie zgłoszenia mieszkańców, pracownicy sprawdzają też stan jezdni w terenie. Remontów doczekały się już ulice Batorego, Powstańców Śl., Piotra Skargi w Kędzierzynie-Koźlu, a także drogi w gminach Bierawa i Cisek. Ostra zima spowodowała spore nakłady związane z utrzymaniem nawierzchni, samorząd tylko na drogi w mieście wydał około 300 tys. zł, raport z całego powiatu jest w trakcie podsumowywania.

W kozielskim szpitalu samorząd przeznaczy pieniądze na wyposażenie nowego bloku operacyjnego oraz wysokiej jakości sprzęt medyczny do zabiegów onkologicznych. W tym roku finału doczekał się największy po latach projekt samorządu związany z rozbudową sal operacyjnych, w sumie kosztował 12 mln zł. Kolejnym wyzwaniem będzie projekt nadbudowy szpitala o kolejne piętra, co ostatecznie ma doprowadzić do przenosin oddziału dziecięcego do głównego budynku. Zadanie wymaga jednak wielu czasochłonnych uzgodnień, a także starań o zewnętrzne dofinansowanie inwestycji.

W Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej przebudowane zostanie boisko szkolne wraz z nowym terenem zielonym. Statek szkoleniowy „Żeglugi” doczeka się modernizacji. W Zespole Szkół nr 1 zbudowana zostanie nowa winda dla niepełnosprawnych. W Zespole Szkół nr 3 zmodernizowane zostaną pomieszczenia laboratorium, budynek czeka też termomodernizacja.

W domu dziecka modernizacji doczeka się dach oraz instalacja grzewcza. Samorząd przeznaczy również pieniądze na przygotowanie pomieszczenia dla osób zatrzymanych w Komendzie Powiatowej Policji. 17 mln zł pochłoną w 2021 roku zadania z zakresu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, rynku pracy, rodzin zastępczych i placówek opiekuńczych.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu

6 KOMENTARZE

  1. To chyba jakieś nie nieporozumienie… 17 mln. na rehabilitacje osób niepełnosprawnych – ciekawe których bo jakoś mnie to nie dotyczy chociaż mam orzeczenie. I pewnikiem sporo jest takich jak ja. Rynek pracy – to jakaś kpina. Jest tylko jedna spółdzielnia inwalidów a co z resztą osób niepełnosprawnych ? No to że wydaje się spore pieniądze na zabawę dla grupki niepełnosprawnych intelektualnie w radio. Kto wpadł na ten szalony pomysł. Rozumiem z innym kalectwem umożliwiając zrobienie coś dla takich jak oni czyli głuchym ,niewidomym czy z trudnościami w poruszaniu się , ale z niepełnosprawnością intelektualną ? Jeszcze w formie wewnętrznej jako terapia ale w eter ? Czyste szaleństwo. Przy okazji niepełnosprawności mam żal do władz. A mianowicie przepisy, które stworzyli, formułujące definicję osoby niepełnosprawnej oraz jakie schorzenia zaliczane są do niepełnosprawności są już nieco przestarzałe i nie życiowe. Owszem tym zajmuje się rząd ale interpretacja owych przepisów leży po stronie m.in. Zespołu Orzecznictwa d/s Osób Niepełnosprawnych. Wymieniona instytucja zajmuje się m. in. orzecznictwem czy dana osoba zalicza się do grona osób niepełnosprawnych czy nie i do jakiej grupy. Komisja która ocenia i kwalifikuje taką osobę składa się tylko z trzech osób. A mianowicie z : pracownika Zespołu Orzekania…, pracownika socjalnego i lekarza orzecznika. I tu są wątpliwości, czemu tylko jeden lekarz z daną specjalizacją ma oceniać stan zdrowia osoby starającej się o przyznanie i zakwalifikowanie do grona osób niepełnosprawnych ? Najczęściej przyznawanym stopniem jest lekki nawet w przypadku kiedy osoba starająca się przekazuje dokumentację medyczną z zatwierdzonymi różnymi schorzeniami. Lekarz idąc po najmniejszej linii oporu wybiera sobie z pośród różnych chorób tą z której ma specjalizację i wedle tego subiektywnie ocenia. To jest jakieś nieporozumienie tym bardziej że najczęściej chodzi o orzeczenie do zatrudnienia. A ze stopniem lekkim nikt nie chce zatrudniać owego człowieka. Najczęściej i najchętniej zatrudnia się np do ochrony osoby posiadające orzeczenia stopnia umiarkowanego. Chodzi o pieniądze które wyciąga pracodawca (zatrudniający takie osoby) z funduszu PFRON. Niestety ten brzydki i dyskryminujący osoby ze stopniem lekkim proceder nadal kwitnie i rząd chociaż o tym wiec nic nie robi. Dlatego nurtuje mnie pytanie to po co jest ten stopień lekki skoro nikt poważnie nie traktuje tych ludzi mało tego traktuje się ich jak zdrowych a nie jako niepełnosprawnych ?

  2. Droga nad wiaduktem kolejowym na trasie Kędzierzyn(posterunek Policji)-Azoty nigdy nie będzie wyremontowana.
    Należy do PKP w którym takie decyzje zapadają w ciągu 5-10 lat
    Ale może sie zlitują i chociaż przyślą do remontu Panów z asfaltem na taczce,udeptujących go gumiakami.

    • Co ty bredzisz ? Paliłeś coś czy co ?(Droga nad wiaduktem kolejowym na trasie Kędzierzyn(posterunek Policji)-Azoty nigdy nie będzie wyremontowana.) Nie wiem o co ci chodzi w tym zdaniu ? Kto ci takie pierdoły wcisnął że jezdnia pod wiaduktami ulicy Mostowej należy do PKP ? Cały trakt ulicy Mostowej razem z łącznikiem należy do powiatu. A do PKP należą tory.

    • Po Gliwickiej jeżdżą sypią w dziury i ugniatają zagęszczarką. Tak to robią, że kawałki asfaltu kleją się do kół. Już chyba lepiej jak robili to gumiakami.

Skomentuj