Dowiedz się o różnych problemach z oczami i ich przyczynach

0
ASCII; ; ; 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

Problemy z oczami mogą mieć różnorakie podłoże, a jednym z najpopularniejszych jest zaćma. Na czym polega ta dolegliwość? Co jest przyczyną zaćmy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Przyczyną zaćmy jest zmętnienie naturalnej soczewki oka, co powoduje problemy z widzeniem, ponieważ pacjent odnosi wrażenie, że widzi przez mgłę.
  • Objawy zaćmy są początkowo niewidoczne, ale mogą rozwijać się latami. W zaawansowanym stadium rozwój ten następuje w bardzo szybkim tempie.
  • Mniej popularnym problemem z oczami od zaćmy jest afakia, czyli brak soczewki oka, czego przyczyną może być wada wrodzona, wypadek lub usunięcie soczewki.

Czym jest zaćma? Przyczyna zaćmy

Śmiało można założyć, że o zaćmie słyszeli praktycznie wszyscy. Nie każdy jednak ma świadomość tego, co to jest zaćma, w związku z czym warto zdefiniować tę dolegliwość. Otóż zaćma to choroba oka, której przyczyną jest zmętnienie naturalnej soczewki. W efekcie światło napotyka problem z dotarciem do oka, co sprawia, że osoba cierpiąca na zaćmę odnosi wrażenie, że widzi przez mgłę. W tym miejscu należy podkreślić, że zaćma to schorzenie, które pojawia się w sposób naturalny wraz z wiekiem. Warto również mieć świadomość, że dolegliwość ta rozwija się z reguły latami, a początkowo problemy z oczami są praktycznie niezauważalne. Z czasem natomiast bardzo szybko się nasilają, co oznacza, że należy poddać się zabiegowi usunięcia zaćmy, który jest jedyną skuteczną metodą jej leczenia.

Objawy zaćmy

Jak już wspomniano zaćma to dolegliwość, która w początkowym stadium pozostaje niezauważalna. Nie warto jednak bagatelizować jej objawów, ponieważ pojawienie się ich oznacza początek poważnych problemów ze wzrokiem. Co należy do nich zaliczyć? Otóż, w przypadku zaćmy z reguły mówi się o widzeniu jak przez mgłę oraz o tym, że obrazy stają się wyblakłe i rozmyte. Warto jednak mieć świadomość, że początkowe objawy tego schorzenia to między innymi pojawiające się problemy z widzeniem w nocy, czy prowadzeniem auta po zmroku. Zaliczyć należy do nich również zwiększoną wrażliwość na światło i olśnienie, czy widzenie „aureoli” wokół świateł. Inne częste objawy, które powinny zaniepokoić to podwójne widzenie, blaknięcie bądź żółknięcie kolorów, czy problemy z doborem okularów lub soczewek kontaktowych. Pojawienie się któregokolwiek z nich powinno skłonić do wizyty u specjalisty, który przeprowadzi badanie wzroku.

Afakia – brak soczewki oka

Poruszając kwestię zaćmy warto również wspomnieć o innej dolegliwości oczu, którą jest afakia. W tym przypadku mówimy o braku soczewki oka, co może być rzadką wadą wrodzoną lub wadą nabytą, np. w wyniku wypadku, czy usunięcia soczewki w trakcie zabiegu zaćmy. Pacjentowi wszczepia się zatem nową soczewkę, która pozwala mu odzyskać właściwy poziom widzenia zarówno w przypadku zaćmy, jak i afakii. Warto podkreślić, że soczewka do afakii musi być odpowiednio dobrana, co pozwala odzyskać pełnię widzenia.

Podsumowując należy stwierdzić, że problemy z oczami mogą być naprawdę różne. Ich przyczyny mogą być wrodzone (afakia) lub następować naturalnie wraz z wiekiem (zaćma).

Materiał partnera

Skomentuj