Dopłata za dostarczenie lub dezynfekcję paczki. Mieszkanka powiatu straciła blisko 3 tysiące złotych

5

Fałszywe SMS-y z prośbą o dopłatę stały się stałym procederem przestępców. Oszuści ciągle wymyślają nowe pomysły dotyczące treści SMS-a, chcąc stworzyć wrażenie legalności takiej wiadomości. Wykorzystują nawet pandemię, aby oszukać więcej osób, pisząc w treści SMS-a o konieczności opłaty za dezynfekcję paczki. W każdym przypadku, gdy chodzi o pieniądze, pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania. Nie wchodźmy na dołączone do wiadomości linki i nie logujmy się przez nie na swoje konto bankowe.

Oszuści internetowi wymyślają coraz to nowsze sposoby, by uzyskać dostęp do naszych danych, które później wykorzystują do kradzieży środków zgromadzonych na kontach bankowych.

Jednym z takich sposobów jest wysyłanie niepozornie wyglądającej wiadomości SMS. Przestępcy podszywając się pod różnego rodzaju portale ogłoszeniowe, czy też firmy kurierskie wysyłają do przypadkowych osób wiadomość z prośbą o dopłacenie niewielkiej kwoty do zamówionej przesyłki. Oszuści ciągle wymyślają nowe pomysły dotyczące treści SMS-a, chcąc stworzyć wrażenie legalności takiej wiadomości. Wykorzystują nawet pandemię aby oszukać więcej osób. Dodatkowa Opłata ma wynikać m.in. z przekroczenia wagi paczki, jej dezynfekcji lub dopłaty do kosztów wysyłki. Do SMS-a dołączony jest zawsze link, który ma ułatwić dokonanie płatności. W rzeczywistości przekierowuje on na fałszywą stronę banku lub pośrednika płatności. Gdy próbujemy się na niej zalogować oszuści przechwytują nasze dane do bankowości elektronicznej.

W taki sposób została oszukana mieszkanka Kędzierzyna-Koźla. Kobieta otrzymała wiadomość, z której wynikało że jej przesyłka została wstrzymana z powodu niedopłaty 50 groszy. Ponieważ kobieta w tym czasie oczekiwała na paczkę, nie podejrzewała że to oszustwo. Po wejściu w link oraz próbie zalogowania się oszust uzyskał dostęp do jej konta bankowego z którego następnie wypłacił 2 700 złotych. Powiadomieni o tym zdarzeniu policjanci prowadzą działania mające na celu schwytanie oszusta.

Apelujemy aby nie odpowiadać na sms-y oraz wiadomości e-mail nieznanego pochodzenia. Tym bardziej jeżeli skłaniają nas do płatności za usługi bądź różnego rodzaju zaległości. Nie wchodźmy na załączone do nich linki.

Pamiętajmy, że informacje na temat ewentualnego zadłużenia lub konieczności dokonania dodatkowej płatności zawsze możemy sprawdzić w biurze obsługi klienta firmy, która żąda dokonania takie wpłaty.

W każdym przypadku, gdy chodzi o nasze pieniądze, stosujmy zasadę ograniczonego zaufania. Dokonując płatności poprzez bankowość elektroniczną, zawsze należy zalogować się bezpośrednio na stronie swojego banku. Nie wchodźmy na dołączone do wiadomości linki i nie logujmy się przez nie na swoje konto.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Kędzierzynie-Koźlu

5 KOMENTARZE

 1. Jak mnie śmieszą Ci ludzie płacący telefonami, zegarkami czy kartami. JA podobnie jak Prezes nie mam konta w banku, smartfona. Zajęty za to jest troską o Rzeczpospolitą Ludową, o kraj piękny ale doświadczony trudami wstawania z kolan. GOTÓWKA, tylko gotówka, zakupy tylko w małym sklepie a nie tam internety jakieś, kuriery, paczkomatyki.
  Pieniądze należy trzymać w szafie tuż przy wejściu między wyprasowaną bielizną, że jak przyjdzie spragniona Romka, mogła mieć na swa gromadkę dzieciątek z cudnymi oczętami.

   • Podobnie jak alergię próbuję się wyleczyć podając sobie niewielkie dawki alergenu codziennie. Uodpornia to organizm na sam alergen, kuracja odczulająca. Włączyłem streama TVP Info, nie mam odbiornika tv, nie płacę abonamentu, tym samym okradam firmę Telewizja Polska SA. Wracając do alergii i dawkowania jadu, to Jarosław jak co miesiąc szczytuje przy pomnikach. Antoni również był ale nie przemawiał, Prezes również nie przemawiał z drabinki, jaka szkoda.
    Przez tyle lat dochodził do prawdy, można te wszystkie dojścia posłuchać na YT i nie doszedł.

    Dowiedziałem się, że totalna opozycja nie pozwala żołnierzom wejść do szpitali by policzyć łóżka.

    Dowiedziałem się również o szczepionce z ZNIENAWIDZONEJ UE, która będzie najpierw rozdzielana wśród seniorów i służb, czyli do elektoratu. Firma założona przez Niemca Pfizera będzie nam dostarczać szczepionki??? To jest niewyobrażalne. Ja jestem przekonany, że to firma Morawieckiego i Szumowskiego postawiły podwaliny pod opracowanie tej szczepionki. Dostawy będą realizowane centralnie, przylecą na lotnisko Baranów oraz przepłyną wykopem mierzei, a lokalna dystrybucja w kraju będzie się odbywała samochodami ELEKTRYCZNYMI produkowanymi w Polsce jak zapowiedział wiele lat temu premier.

 2. Sam w ostatnich dwóch tygodniach dostałem dwa smsy o podobnej treści,że należy zapłacić 1,46 za wstrzymane zamówienie przez wagę przesyłki. Najgorsze w tym wszystkim jest…ten chory kraj który pozwala takim oszustom utworzyć zaufany profil z którego wysyłają takie smsy, w moim przypadku był to „Paka09.11” i takiego numeru nie da się zgłosić jako spam aby przestrzec innych przed próbą oszustwa, prawdopodobnie są tu jakieś układy z operatorami, numery telefonów pobierają z Allegro lub OLX gdzie sami podajemy im swoje dane kontaktowe jak na „tacy” inna historia to włamania do tych portali i kradzież danych klientów do których sami administratorzy tych portali publicznie się nie przyznają, a na końcu całej tej sprawy pozostają naiwne kobiety…które łatwo dają się nabrać na proste sztuczki.

Skomentuj