Dobre wyniki ZAK to nie przypadek. Ile zakłady zarobiły w pierwszym kwartale?

0

Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn pochwaliły się wynikami finansowymi za pierwszy kwartał tego roku. Spółka zarobiła 60 mln zł netto przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 542 602 mln zł. To efekt wdrażania długofalowej strategii w sektorach nawozowym i alkoholi OXO.

– Na wyniki w obszarze nawozowym wpłynęła przede wszystkim konsekwentna realizacja sprzedaży w ramach posiadanych kontraktów, często w większych niż zakładane ilościach, wyższe pozycjonowanie naszych produktów i tym samym wyższy poziom osiąganych cen. Dobre wyniki to efekt wzmożonego popytu na nawozy azotowe podczas okresu zimowego i płynnej sprzedaży produktów w okresie wiosennym  – powiedział Adam Leszkiewicz, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A.

Kędzierzyńskie zakłady muszą reagować na trudne warunki w segmencie OXO wynikające z sytuacji rynkowej – to głownie nasycenie tego rodzaju produktami na rynkach europejskich i światowych przy rosnącym eksporcie plastyfikatorów z Korei, a także spadkach cen propylenu i ropy. Mimo to ZAK inwestuje w ten segment swojej działalności – niedawno w Kędzierzynie-Koźlu otwarto nową instalację wielkotonażowej produkcji Oxoviflexu™, który jest pierwszym polskim plastyfikatorem nieftalanowym.

Skomentuj