Dobre otwarcie roku w Grupie Azoty ZAK. Ponad ćwierć miliarda zysku za pierwszy kwartał

9

Grupa Azoty ZAK S.A. zamknęła I kwartał 2022 r. zadowalającymi wynikami finansowymi – zyskiem netto na poziomie 253 mln zł, przychodami w wysokości 1,38 mld zł oraz wynikiem EBITDA wynoszącym 334 mln zł, w ujęciu skonsolidowanym. Rezultaty te oznaczają wzrost w stosunku do I kwartału 2021 r. o odpowiednio: 336%, 140% i 237%. Marża EBITDA w analizowanym okresie wyniosła 24,1% (zmiana o 6,9 p. p. r/r).

Znaczący wpływ na obszary działalności Grupy Azoty ZAK S.A. miała agresja Rosji na Ukrainę, która nastąpiła w I kwartale 2022 r. Wojna doprowadziła m.in. do wzrostu cen energii i surowców, co drastycznie obniżyło rentowność produkcji zarówno nawozów, jak i chemikaliów. Konflikt doprowadził także do destabilizacji w światowej logistyce.

– Segment Oxoplast, bardziej narażony na czynniki związane z wybuchem wojny za naszą wschodnią granicą, wzorcowo zadbał o zabezpieczenie surowcowe, gwarantując zgodną z planem realizację dostaw produktów do klientów. Ponadto w trudnym otoczeniu rynkowym jednostce udało się wypracować wynik EBITDA powyżej założeń – podkreśla Paweł Stańczyk, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A.

Na działalność Segmentu Nawozy decydujący wpływ miał drastyczny wzrost cen gazu ziemnego, spowodowany niepewnością po wybuchu wojny na Ukrainie. Kluczową rolę odegrała efektywna polityka zabezpieczenia cen surowca, realizowana przez Grupę Azoty.

Inwestycje

W I kwartale 2022 r. Grupa Azoty ZAK S.A. zwiększyła nakłady inwestycyjne do poziomu 41 mln zł (w analogicznym kwartale 2021 r. nakłady te wynosiły 16 mln zł).

W ostatnią fazę realizacji weszła budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego oraz dwa zadania w ramach Nowej Koncepcji Energetycznej: „Wymiana kotła E-102 oraz przegrzewacza pary E-117” i „Modernizacja węzła półspalania na Wydziale Amoniaku”.

Za półmetkiem znajduje się modernizacja węzła sprężania gazu syntezowego dla potrzeb Wytwórni Amoniaku – inwestycja o wartości 180 mln zł, kluczowa dla produkcji nawozów.

Równolegle opracowywany jest projekt procesowy w zakresie modernizacji instalacji mocznika.

W I kwartale br. kędzierzyńska spółka uzyskała pozwolenie na budowę laboratorium paliw alternatywnych, które ma stanowić ważne ogniwo w polskiej gospodarce wodorowej.

Źródło: Grupa Azoty ZAK S.A.

9 KOMENTARZE

  • No tak biedni rolnicy… Jak można okraść złodzieja ? Ciągnik za 300 tys. , kombajn za ponad 1 mln.zł. nie wspominając o innych maszynach za dofinansowanie U.E. . Już nie wspomnę o chawirze i innych budynkach bo tak dziś wygląda bieda rolnika. Różne dopłaty do produkcji rolnej (zwierzęcej czy roślinnej) za grunty, za mleko, za paliwo , za nawozy itp. Jęczą od komuny jacy to biedni…. A my konsumenci za wszystko płacimy i za tą żywność rakotwórczą…

 1. Coś mi tu nie gra bo tak z jednej strony mamy „Wojna doprowadziła m.in. do wzrostu cen energii i surowców, co drastycznie obniżyło rentowność produkcji zarówno nawozów, jak i chemikaliów.” a tu w tak niesprzyjających warunkach wyniki lepsze o odpowiednio 336%, 140% i 237%. Jak na drastyczne obniżenie rentowności to wzrosty po kilkaset procent są chyba zaskakujące. Oczywiście wiadomo każda SSP będzie grała głupa że jedzie na minimalnych marżach, że niby naprawdę sprzedaje wszystko po kosztach a tu jaki widać niezłą przebitkę sobie narzucają. Ta drożyzna, ta „putinflacja” jak to jeden mówi to idealny czas aby wydoić dodatkowe pieniądze z naszych kieszenie.

 2. Marzenie mam takie… żeby chociaż jeden artykuł dotyczący ZA Kędzierzyn wspomniał coś o załodze,pracownikach,którzy mają wkład w ten sukces. Wzmiankę choć o tym jak zakład zamierza ich docenić,poprawić warunki pracy,wynagrodzenia.
  Ale nie,najważniejszy jest zysk,inwestycje,dywidenda dla Skarbu Państwa.
  A pracownicy Z.A.Kędzierzyn zarabiają niewspółmiernie mało jak na możliwości płacowe ZAK.
  Pewnie znów będzie walka o parę procent podwyżki która skończy się jak zwykle łaską w postaci 100-200 złotych albo wcale,jak w ubiegłym roku.

 3. Świetnie, a rolnicy kupują droższe nawozy i ludzie się dziwią skąd inflacja i wyższe ceny żywności w sklepach. Sztucznie pompowane jak ceny paliwa. Może warto część zysku z tych przychodów przeznaczyć na spłatę długu w NBP?

 4. Nie rozumiem? Drogi prąd i gaz to drogie nawozy ale teraz nie rozumiem tych nadprogramowych zysków. Skoro nie chcecie rolnikom sprzedawać po niższej marży, rolnicy podniosą ceny swoich produktów to kto za to wszystko zapłaci? My zwykli obywatele i przestańcie pieprzyc że to przez covid, Rosję czy wojnę. Sami napedzacie inflację i wieczne podwyżki.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj