Do trzech razy sztuka. Urząd miasta znalazł firmę, która zaprojektuje łącznik z obwodnicą północną

6

To będzie jedno z najważniejszych i zarazem najbardziej kosztownych zadań realizowanych przez samorząd miejski w najbliższych latach. Budowa drogi, która połączy planowaną obwodnicę północną z ulicą Przyjaźni, może pochłonąć nawet kilkadziesiąt milionów złotych. Magistrat rozstrzygnął przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla zadania.

Umowa na budowę obwodnicy północnej Kędzierzyna-Koźla została podpisana rok temu. Realizacją inwestycji zajmuje się konsorcjum firm Strabag Infrastruktura Południe i Strabag. Obecnie wykonawca znajduje się na półmetku z przygotowaniem niezbędnej dokumentacji projektowej, pierwsza łopata zostanie wbita w ziemię za kilka miesięcy. Zarządca drogi zakłada, że w drugim kwartale 2022 roku obwodnica północna zostanie oddana do użytku.

Droga o długości 14,6 kilometrów rozpocznie się na wysokości ostrego zakrętu na obwodnicy przy osiedlu Piastów (w miejscu tym powstanie rondo) i poprowadzi aż do Ujazdu. Koszt inwestycji wynosi 220,6 milionów złotych. W ramach prac powstaną nowe mosty nad Kłodnicą i Kanałem Gliwickim oraz kilka wiaduktów.

Równolegle do budowy obwodnicy północnej ważne zadanie inwestycyjne czeka gminę Kędzierzyn-Koźle. Samorząd chcąc wyprowadzić ciężki ruch z osiedla Blachownia będzie musiał wybudować łącznik ulicy Przyjaźni z planowaną obwodnicą. Dopiero w trzecim postępowaniu urzędowi udało się znaleźć firmę, która sporządzi dokumentację projektowo-kosztorysową drogi. Zadanie warte 1,2 miliona złotych zrealizuje Polska Inżynieria Sp. z o.o.

W ramach dokumentacji przygotowane mają zostać niezbędne opracowania geodezyjne, geologiczne i geotechniczne, a także koncepcja programowa drogi. Zamówienie obejmuje też przedmiary robót do poszczególnych części inwestycji, projekt budowlany i dokumentację pozwalającą uzyskać decyzję środowiskową i zezwolenie na realizację inwestycji drogowej.

6 KOMENTARZE

  1. Podpisanie umowy, Łopata nr1, koparka nr1, przelew nr1, kontrola nr1, zerwanie umowy nr1, drugi wykonawca, sprawa w sądzie, otwarcie. Będzie się działo… Tyle uroczystości do zorganizowania.

Skomentuj