Do Opola przez Prudnik i Prószków. Szykują się duże utrudnienia na drogach [mapa objazdu]

6

Przebudowa kilkukilometrowego odcinka drogi krajowej nr 45 wchodzi w kolejną fazę. W poniedziałek, 28 maja drogowcy zamkną odcinek od Poborszowa do Reńskiej Wsi. Wyznaczony objazd prowadzi drogą krajową nr 40 przez Prudnik oraz drogami wojewódzkimi nr 414 i 429.

Kompleksowa przebudowa drogi krajowej nr 45 na odcinku od Poborszowa do Reńskiej Wsi ruszyła kilka tygodni temu. W pierwszej kolejności drogowcy wzięli na celownik skrzyżowanie dróg krajowych nr 38 i 45 z drogą wojewódzką nr 418 w Reńskiej Wsi oraz odcinek łączący je ze zjazdem na obwodnicę Kędzierzyna-Koźla. Już z początkiem przyszłego tygodnia ruszą prace na kolejnych odcinkach, co spowoduje konieczność wyłączenie z użytku drogi od Poborszowa aż do Reńskiej Wsi.

– W poniedziałek, 28 maja planujemy uruchomić objazd. Poprowadzi on od Reńskiej Wsi przez Koźle do Większyc, gdzie będzie możliwy przejazd na wprost. Dalej objazd będzie przebiegał drogą krajową nr 40 do Prudnika, a następnie drogami wojewódzkimi przez Prószków do drogi krajowej nr 45 w Zimnicach Małych. Zamknięcie drogi umożliwi wykonawcy rozpoczęcie robót na kilku odcinkach, gdzie do tej pory wstrzymywano się z pracami – wyjaśnia Ryszard Osiński z opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Zarządca drogi deklaruje, że na czas trwania prac, mieszkańcy miejscowości, przez które przebiega przebudowywana droga, zachowają możliwość korzystania z niej celem dojazdu do swoich posesji. Prace na odcinku od budowanego ronda w Reńskiej Wsi do zjazdu na obwodnicę miasta mają zakończyć się we wrześniu. W późniejszym etapie przebudowywany ma zostać odcinek od skrzyżowania dróg krajowych w Reńskiej Wsi do granicy miejscowości w kierunku na Racibórz.

Inwestycję wartą blisko 35 milionów złotych realizuje konsorcjum: Adac-Lewar Sp. z o.o. z Przystajni, Przedsiębiorstwo Robót Drogowych i Mostowych Sp. z o.o. z Kędzierzyna-Koźla oraz Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Adrian Bąk z Głubczyc. Po przebudowie droga ma mieć jezdnię o szerokości 7 metrów z poboczami o szerokości 50 cm z każdej strony. W ramach inwestycji wybudowane zostaną nowe chodniki i ścieżki rowerowe, przebudowany zostanie przejazd kolejowy przy wjeździe do Większyc, a także zatoczki autobusowe. Planowy termin zakończenia całej inwestycji to listopad 2019 roku.

6 KOMENTARZE

  1. Objazd przez Prudnik :D?? To już nie krócej z Głogówka do Krapkowic spowrotem na 45 skoczyć. Zakazów dla ciężarówek tam nie ma.

  2. Matko Bosko toż to 80 kilometrów objazdu nie licząc jeszcze kawałka przez Koźle. Przecież nikt nie będzie jechał taki kawał drogi

    • Do Zdzieszowic tez za łatwo niedługo nie będzie bo: most przy Milenijnym, kanalizacja na Wyspiańskiego, podłączenie nowej drogi do portu, ma ruszać remont drogi w lasku kłodnickim, a w planach jest też dalszy remont drogi w Januszkowicach.
      Zważywszy że objazd przez Prudnik ma trwać wstępnie do listopada 2019 to większość „atrakcji” na 423 terminowo pewnie się pokryje.

  3. Nie jestem fachowcem, ale czy nie można było rozłożyć tego remontu na 2 etapy? Od ronda do obwodnicy i od ronda na Opole? Jeżeli na ten remont (objazd przez Koźle), nałożymy dodatkowo planowane zamknięci mostu przy Milenijnym, to przecież powstanie jeden wielki korek który zablokuje Koźle, a zarazem przejazd do Kędzierzyna np. z Kłodnicy.

Skomentuj