Do końca roku remont wału przeciwpowodziowego przy kozielskim szpitalu ma zostać zakończony

12

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach realizuje prace remontowe  wału rzeki Odry w Koźlu. W ubiegłym tygodniu w kozielskim parku pojawił się ciężki sprzęt. Prace mają potrwać do końca bieżącego roku.

Zarządca wału, którym jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, na początku roku zlecił wykonanie ekspertyzy odcinka obwałowań w bezpośrednim sąsiedztwie kozielskiego szpitala. Okazało się, że budowla znajduje się w złym stanie technicznym i podjęto decyzję o remoncie.

W ramach naprawy korony wału przeciwpowodziowego rzeki Odry obejmującego także mur oporowy (wał przy szpitalu), zostanie rozebrana nawierzchnia z kostki betonowej, odkopana będzie ściana oporowa, demontaż przejdą prefabrykaty o łącznej masie ponad 2 ton. Kolejno wymieniony będzie grunt w podłożu oraz wykonana zostanie podbudowa z betonu, a także montaż ściany oporowej z prefabrykatów. Wykonawca prac zabezpieczy powierzchnie betonowe powłoką chroniąca przed wilgocią, by następnie odbudować wał.

Jak przekazuje Linda Hofman z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, przewidywany termin zakończenia prac to koniec grudnia bieżącego roku. Do tego czasu część chodnika nad Odrą pozostanie zamknięta. Wykonywany remont nie będzie miał negatywnego wpływu na znajdujący się na ścianie wału mural, który pozostaje na odcinku nie objętym planowanym remontem.

12 KOMENTARZE

  1. Na jakiej podstawie stwierdzono zły stan wału ? Że kostki brukowej brakowało ? Młodzi gniewni po alkoholu w trakcie zabawy wyrwali ją i wrzucili do Odry. Poza tym wał osiadł może 5 cm i na tej podstawie eksperci zdecydowali rozebrać zabezpieczenie przeciw powodziowe ? Po drugiej stronie mostu wał też nieco osiadł. Więc robiono nasyp na koronie i ułożono ponownie kostkę. Chyba ktoś tu chce zarobić na tej inwestycji. Apropo gdzie jest okolica szpitala jak to pisze redakcja ? Bo odcinek remontowany jest obok mostu a nie szpitala. Tak dla sprostowania.

  2. jak przy tym wale na zdjęciu autor artykułu widzi szpital to pozostaje tylko pogratulować spostrzegawczości i znajomości topografii miasta KK….

  3. Trzeba to trzeba, trudno! Nie wnikam kto, kiedy i dlaczego stwierdził że potrzebny jest remont ale ciekawi mnie czy wykonawca uporządkuje i odtworzy rozjeżdżony park.

  4. Przyjdzie powódź i zweryfikuje te zabezpieczenia. Ale jeżeli znowu zaleje szpital to może trzeba by zrobić to co by zrobiono w takiej sytuacji w Chinach.
    Kiedyś przy próbie obciążeniowej nowego mostu budowniczy stał pod nim.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj