Do Dębowej nareszcie będzie można dojechać ścieżką rowerową. Remont też w Kłodnicy

4

Od lat mieszkańcy zwracają uwagę na problem braku bezpiecznego dojazdu dla rowerzystów nad jezioro w Dębowej. Mamy dobre wieści – przy drodze wojewódzkiej nareszcie powstanie ścieżka rowerowa. Sama jezdnia również zostanie naprawiona. Remont czeka także inną drogę wojewódzką – ulicę Kłodnicką.

Dzisiaj do urzędu miasta przyjechał członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza, aby wraz z prezydent Sabiną Nowosielską i wiceprezydentem Arturem Maruszczakiem podpisać umowy związane z inwestycjami na obu drogach.

– Wczoraj obchodziliśmy Święto Województwa Opolskiego w Kędzierzynie-Koźlu, dziś, jakby kontynuując, podpisujemy kolejne umowy o współpracy. Dotyczą remontów ulic, które są na naszym terenie, choć nie są w naszym zarządzaniu – mówiła prezydent Sabina Nowosielska.

– Realizacja obu projektów to efekt bardzo dobrej współpracy pomiędzy urzędem miasta a urzędem wojewódzkim. To łącznie trzy zadania na dwóch drogach wojewódzkich – 423 i 418. Przede wszystkim wpłyną one na poprawę bezpieczeństwa – powiedział Szymon Ogłaza.

Łączna kwota, którą otrzyma samorząd województwa z kasy gminy Kędzierzyn-Koźle, wynosi 700 tys. złotych. Wartość trzech zadań to w sumie ponad 2,4 mln zł.

Największe wsparcie w kwocie 400 tys. zł województwo otrzyma na prace przy ul. Głubczyckiej. Pojawi się przy niej ścieżka rowerowa, która będzie dostępna również dla pieszych. Nowy trakt o długości 800 m poprawi komfort i bezpieczeństwo przemieszczania się pomiędzy miastem a sąsiednią gminą Reńska Wieś. Latem droga ta jest szczególnie wykorzystywana przez kędzierzynian chcących dostać się na kąpielisko „Dębowa”. ZDW w Opolu wyremontuje też jej nawierzchnię, a miasto wykona oświetlenie.

Zdecydowanie poprawi się bezpieczeństwo pieszych na ul. Kłodnickiej. Na istniejącym przy skrzyżowaniu z ul. Szymanowskiego przejściu zostanie zamontowana sygnalizacja świetlna. Przy wlocie ul. Żabienieckiej do ul. Kłodnickiej oraz w rejonie skrzyżowania ul. Kłodnickiej z Kłosową pojawią się nowe przejścia dla pieszych. Przy tym drugim skrzyżowaniu także zacznie działać sygnalizacja świetlna. Ponadto w ramach tej inwestycji zostaną przebudowane chodniki i zamontowane płyty integracyjne, które ułatwią korzystanie z przejść osobom niepełnosprawnym. Przejścia zostaną też wyraźnie oświetlone. Wsparcie, jakie ma zostać udzielone ze środków gminy na to zadanie, wynosi 200 tys. złotych.

Na 100 tys. zł dotacji od miasta mogą liczyć władze województwa na przebudowę DW nr 423 (ul. Kłodnicka). Nowa nawierzchnia, krawężniki oraz chodniki pojawią się na odcinku o długości około 900 m, od skrzyżowania z drogą powiatową prowadzącą w kierunku Leśnicy do nowo projektowanego połączenia z ul. Elewatorową. Będzie ona stanowić dojazd do kozielskiego portu, w którym latem tego roku ruszy budowa pierwszego z terminali przeładunkowych.

Za realizację wszystkich powyższych inwestycji będzie odpowiadał Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu. Zostaną one przeprowadzone jeszcze w tym roku.

 

4 KOMENTARZE

  1. A ja się pytam co z ulicą Dunikowskiego w Kłodnicy? Praktycznie zero ścieżki w stronę koźla,koszenie traw tylko i wyłącznie od strony ulicy co sprawia iż my mieszkańcy jestesmy zmuszeni do chodzenia w trawach sięgających w tej chwili do pasa. A na dokładkę nikt nie jest łaskawy przycinać drzew zachodzących na ta niby ścieżkę.
    Wielka prośba do redakcji KK24 by poruszyła temat tej naszej zapomnianej przez wszystkich ulicy. Zapraszam do zobaczenia na własne oczy w jakich warunkach musimy tu chodzić.

  2. Od miesiąca rozkopane pobocze, wyfrezowane brzegi asfaltu, że dziura jak się wjeżdża do Tesco i nic się nie dzieje. I to ma być budowa ścieżki???

  3. Nie sposób pieszo dojść na Dębową, bo brak odcinka chodnika i jeszcze jedno- sprawa oświetlenia, brakuje 5-6 latarni aby odcinek od parku do Tesco był dostepny po zmroku dla pieszych.

Skomentuj