Długo wyczekiwany remont śluz w Kędzierzynie-Koźlu rozpocznie się w najbliższych tygodniach

1

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach kontynuuje prace związane z modernizacją Kanału Gliwickiego. Po wyremontowaniu śluz w Kłodnicy, Rudzińcu, Łabędach i Dzierżnie czas na kolejne dwa obiekty zlokalizowane w naszym mieście. W najbliższych tygodniach rozpocznie się modernizacja śluz Nowa Wieś (między osiedlem Piastów a Blachownią) i Sławięcice.

Prace są częścią projektu „Modernizacja śluz odrzańskich na odcinku będącym w zarządzie RZGW Gliwice – przystosowanie do III klasy drogi wodnej”. Jego realizacja rozpoczęła się już w 2013 roku, kiedy przystąpiono do remontu śluz Rudziniec i Kłodnica. W kolejnym etapie gruntownej modernizacji doczekały się śluzy Łabędy i Dzierżno, a finalnym etapem prac ma być remont śluz Sławięcice i Nowa Wieś.

Według szacunków zarządcy Kanału Gliwickiego, przebudowa obu obiektów na terenie Kędzierzyna-Koźla może pochłonąć kwotę ponad 110 milionów złotych.

– W ramach prowadzonych prac wyremontowane zostaną awanporty, w których m.in. powstaną nowe pomosty, punkty poboru wody i prądu dla jednostek korzystających z Kanału Gliwickiego. Na głowach górnej i dolnej wyremontowane i zrekonstruowane będą betony, remont przejdą też budynki sterowni, zarówno w części podziemnej, jak i nadziemnej oraz urządzenia mechaniczne i elektryczne napędu wrót. Prace naprawcze zostaną wykonane w budynkach maszynowni. Kompleksowe roboty będą dotyczyły komór śluz: wyremontowane zostaną dna komór, stalowe ściany, wzmocniony będzie grunt wzdłuż ścian śluz. Także wrota wraz z osprzętem na każdej śluzie będą nowe. Po zakończeniu modernizacji nowe będzie również oświetlenie obiektów – stare i wysłużone zastąpią energooszczędne lampy LED. W czasie modernizacji powstanie nowy kanał obiegowy, możliwe będzie śluzowanie oszczędnościowe. W projekcie znalazły się też nowe budynki socjalne dla obsługi śluz oraz niektóre drogi i nawierzchnie na terenie obiektów – informuje RZGW Gliwice.

Postępowanie przetargowe mające wyłonić wykonawcę robót ogłoszono w połowie marca. RZGW na oferty czeka do 8 maja. Same prace rozpoczną się kilka tygodni po tym terminie.

Modernizacja dwóch kędzierzyńskich śluz otworzy drogę do dalszych prac związanych z poprawą warunków transportowych na Kanale Gliwickim. W dalszej kolejności samo koryto kanału ma zostać odmulone i pogłębione, co umożliwi swobodny ruch statków między Górnym Śląskiem a Odrą.

1 KOMENTARZ

  1. A tylko liczycie ile może „pochłonąć” remont.W końcu otrzymaliście tę całą infrastrukturę z darmo.Więc dbajcie o nią bez stękania.
    Najwyższy czas.

Skomentuj