Dlaczego zbiornik Racibórz ciągle nie został uruchomiony? Do wymaganych poziomów wciąż daleko

25

Widmo powodzi znów zajrzało w oczy mieszkańcom powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Po trwających wiele dni intensywnych opadach deszczu dzisiaj Odra w Koźlu przekroczyła stan ostrzegawczy i może zbliżyć się do poziomu alarmowego. Pojawiają się więc pytania, dlaczego jeszcze nie uruchomiono Zbiornika Racibórz.

Zbiornik Racibórz to gigantyczna inwestycja przeciwpowodziowa, na którą mieszkańcy nadodrzańskich gmin czekali przez całe dziesięciolecia. W tym czasie doświadczyli kilku powodzi nierzadko odbierających dorobek życia. Wreszcie rządowa inwestycja została oddana do użytku w styczniu tego roku. Według przewidywań, zbiornik ma uchronić położone niżej tereny nawet przed powodzią taką jak w 1997 roku – jego powierzchnia to aż 26 km kw. Pierwszy test może przejść już w tym roku, ale jeszcze nie teraz. Przemieszczająca się Odrą fala powodziowa wciąż nie stanowi wystarczającego zagrożenia.

Jak powiedziała Linda Hoffman z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, uruchomienie zbiornika nastąpi, gdy przepływ wody w Odrze wyniesie 1210 m/s, co będzie oznaczać, że wodowskaz w Raciborzu Miedoni osiągnie poziom około 8 metrów. Obecnie (godz.21.40 ) poziom wody wynosi tam 636 cm i wreszcie spada.

Na szczęście opady ustały. Sytuacja może jednak ulec pogorszeniu, gdy na spust wody ze swoich zbiorników zdecydują się Czesi.

25 KOMENTARZE

 1. Zamiast zrobić testy ma mokro jak jest okazja to sugerują się testami na sucho a jak przyjdzie wielka woda to coś nie wypali i bedziemy mieli powtórkę z 2010 bądz nie daj boże z 1997. Co za kretyni rządzą tym krajem….masakra, rece opadaja.

  • Przy takim stanie wody jak w 2010 też nie uruchomią zbiornika, bo ilość wody jest zbyt mała. Ten zbiornik na pewno nie chroni Raciborza, kobylic, części Koźla, oraz pol i łąk wzdłuż Odry.

 2. Czyli sytuacja w Kędzierzynie nie ma wpływu na uruchomienie zbiornika. Totalny Bareja.
  Teraz tylko czekać aż zaleje szpital w Koźlu.

 3. Bardzo dobrze że zostało wyjaśnione jak taki zbiornik działa. Przecież już ludzie zaczynają pisać Czemu nie jest uruchomiony zbiornik itp. Nagonka nienawiści ludzi na ludzi wystartowała bo jest pretekst ,nieudana inwestycja .

 4. Pojemność powodziowa wszystkich czeskich zbiorników retencyjnych w dorzeczu górnej Odry wynosi około 50 mln m3.taka pojemność ma sam polder buków.wiec póki co nie straszcie mieszkańców.i jeszcze jedno .po stronie czeskiej na Odrze nie ma zbiorników retencyjnych, są na dopływach.a w razagrozenia polecam śledzić czeska stronę,,povodi Odry,,

  • I tak robię od lat i komentarze typu,,zaleje nas,,,nie robią na mnie żadnego wrażenia.Sam wiem kiedy mam zacząć się bać.

 5. Jak czesi otworza swoje przepusty bedzie tak jak w 1997 roku, dlaczego nie przeprowadzono ” celowego zapelnienia zbiornika” przy obecnym stanie odry, na szczelnosc polderu i tamy!?

 6. Krytykon, którym nie podoba się obecne przeznaczenie zbiornika Racibórz przypominam, że TO w czasach platformy postanowiono i zaprojektowano zbiornik jako suchy😕

  Dodatkowo – aby było śmieszniej😠 ZREZYGNOWANO z funduszy unijnych na budowę, a zamiast tego (w naszym imieniu) zaciągnięto kredyt w Banku Światowym👎

  Tak że pretensje (dlaczego zbiornik jest jaki jest), NALEŻY kierować do Platformy Obywatelskiej.

 7. „POpaprani fachowcy od gospodarki wodnej” walą w klawiaturę, zamiast wcześniej trochę poczytać i poznać zasady przyjmowania wody przez poldery przeciwpowodziowe.
  Póki co, to wody tej jest na tyle mało, że mogą nastąpić co najwyżej lekkie podtopienia.
  Wyobraźcie sobie napełniony zbiornik „Dolny Racibórz”, gwałtowną zmianę pogody z ulewami trwającymi ze dwa tygodnie, i Czechów opróżniających swoje zbiorniki na Odrze w obawie przed powodzią. I mamy POwtórkę z 1997 i 2010.

  PS
  1. „poziom Odry na wodowskazie w Koźlu nie przekroczył stanu alarmowego i wczoraj w nocy (po 23.00) pokazał 429 cm, przy stanie alarmowym wynoszącym 500 cm.”
  2. „Dane z godz. 7.00 we wtorek (dzisiaj) wskazują na poziom 424 cm.”

 8. Jaka szkoda że bredzisz bez sensu. Rolnikom pola pozalewalo. A zbiornik zaczyna funkcjonować przy stanie wody tak wysokim, że zdąży zalać pół Raciborza i Koźla. Pis obsadził głupkami wszelkie możliwe stanowiska i taki mamy efekt.

  • Że jesteś trollem i hejterem, to wszyscy wiemy. Ale że masz braki znajomości fizyki z poziomu szkoły podstawowej, to przynosi wstyd całej twojej rodzinie. A wystarczyło wziąć do serca jedno powyższe moje zdanie: „… zamiast wcześniej trochę poczytać i poznać zasady przyjmowania wody przez poldery przeciwpowodziowe.”.
   Więc tobie nawet najprostszego stanowiska nikt by nie zaproponował!

  • Żeby polder zamknąć w Miedoni powinno być 8 m. Maksymalnie było 6,41 m i poziom opada. Przestań wypisywać brednie, przespaceruj się nad rzeką i prześlij zdjęcia zalanych terenów. Czuwaj!

Skomentuj