Dlaczego nie powinno się oszczędzać na fachowcach od instalacji elektrycznych?

1
Electrician in uniform mounting electric sockets on the white wall indoors

Prawidłowo wykonana instalacja elektryczna gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo budynku, ale również odpowiedni komfort korzystania z pomieszczeń. O czym pamiętać przy jej planowaniu? Dlaczego nie powinno się oszczędzać na fachowcach od instalacji elektrycznych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jak zaplanować instalację elektryczną?

Przy planowaniu instalacji elektrycznej należy zadecydować przede wszystkim o ilości oraz rozmieszczeniu źródeł światła, gniazd, czy łączników. Jest to bardzo ważne, ponieważ bezpośrednio wpływa na komfort korzystania z poszczególnych pomieszczeń. Pod uwagę należy wziąć również urządzenia, które mają znajdować się w konkretnych pokojach, co pozwoli doprowadzić odpowiednie okablowanie, np. przewód antenowy w miejscu gdzie będzie telewizor. Na podstawie stworzonego planu elektryk wykona instalację elektryczną dobierając do niej zabezpieczenia odpowiadające zastosowanym rozwiązaniom.

Dlaczego nie warto oszczędzać na fachowcach od instalacji elektrycznych?Wybierając fachowców od instalacji elektrycznych należy kierować się przede wszystkim jakością, co z pewnością przełoży się na poprawność wykonania instalacji. W efekcie będzie ona nie tylko funkcjonalna, ale także bezpieczna i trwała. Korzystając z usług specjalistów można również liczyć na profesjonalne doradztwo w zakresie doboru konkretnych rozwiązań, co z pewnością ułatwi planowanie rozmieszczenia elementów instalacji. Dobrze jest jednak mieć pewność, że fachowcowi zależy na tym, by instalacja była użyteczna, a nie na tym, by miał więcej pracy do wykonania, a co za tym idzie uzyskał wyższe wynagrodzenie. Elektrycy w wielu przypadkach naliczają je „za punkt”, czyli każde gniazdko lub łącznik wraz z odpowiadającym mu źródłem światła. Bardzo ważne jest zatem, by przy planowaniu instalacji ustalić wszystko dokładnie z fachowcem, co pozwoli uniknąć zaskoczenia przy późniejszym rozliczeniu.

Na czym nie warto oszczędzać przy wykonywaniu instalacji elektrycznej?
Wykonując instalację elektryczną oszczędzać nie należy nie tylko na fachowcach, ale również materiałach, które zostaną wykorzystane do jej stworzenia. Może bowiem okazać się to fatalne w skutkach, ponieważ zastosowanie najtańszych, a co za tym idzie z reguły najgorszych jakościowo komponentów może w przyszłości przyczynić się do powstawania awarii instalacji elektrycznej. W efekcie można ponieść znacznie wyższe koszty związane z jej usunięciem, ponieważ może to wymagać kucia tynków, a co za tym idzie naprawy ścian oraz ponownego malowania. Warto również podkreślić, że jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ awaria instalacji elektrycznej jest bardzo częstą przyczyną pożarów budynków. Podkreślić należy, że może to być efekt zarówno błędu fachowca wykonującego instalację, jak i wynik zastosowania słabej jakości materiałów.

Podsumowując należy stwierdzić, że dobrze zaplanowana i prawidłowo wykonana instalacja elektryczna to podstawowy element każdego budynku. W związku z tym nie warto oszczędzać nie tylko na fachowcach, ale również materiałach elektrycznych, co pozwoli mieć pewność, że wszystko będzie działało tak jak powinno.

Materiał partnera

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj