Deklaracja odrzańska: samorządowcy z dwóch regionów łączą siły dla rzeki

14

Radni sejmików z województwa opolskiego i śląskiego spotkali się wczoraj, by omówić działania ukierunkowane na rozwój turystyki na Odrze. Efektem prac samorządowców ma być podpisanie deklaracji odrzańskiej, która otworzy drogę do wspólnych działań na rzecz promocji i wykorzystania potencjału rzeki.

Radni obu sejmików wojewódzkich odbyli wczoraj rejs statkiem Silesia z Gliwic do kozielskiej stoczni Damen. Stronę opolską reprezentowali członkowie komisji polityki regionalnej, gospodarki i turystyki, którzy wraz z przedstawicielami komisji rozwoju i zagospodarowania przestrzennego opracowywali ramy deklaracji odrzańskiej. Dokument dotyczący rozwoju współpracy w zakresie rozwoju turystyki na Odrze ma zostać przyjęty przez oba sejmiki.

– Poza walorami turystycznymi mamy u nas trzy stocznie, jeden port, elektrownię wodną oraz przystań Szkwał, która w niedługim czasie ma stać się mariną. W Kędzierzynie-Koźlu działa też jedna z dwóch w kraju szkół o profilu żeglugi śródlądowej. Odra ma niesamowity potencjał zarówno gospodarczy, jak i turystyczny. Razem z radnymi z województwa śląskiego chcemy działać na rzecz rzeki i jej rozwoju – opowiada Andrzej Sałacki, radny opolskiego sejmiku wojewódzkiego.

Samorządowcy chcą, aby wzdłuż Kanału Gliwickiego i Odry powstał szlak rowerowy, który będzie prowadził równolegle do trasy wodnej. Efektem współpracy ma być też rozwój infrastruktury turystycznej wzdłuż Odrzańskiej Drogi Wodnej.

W Koźlu uczestników rejsu powitała prezydent miasta Sabina Nowosielska oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej. Na zaproszenie prezesa stoczni Damen Shipyards Koźle Jacka Małka samorządowcy zwiedzili też zakład oraz zapoznali się z jego działalnością.

14 KOMENTARZE

 1. Oglądałem właśnie na You Tube jaki jest ruch na kanałach w Wielkiej Brytanii.Barki różnej maści przepływają jedna za drugą niemal w takiej ilości jak u nas samochody na obwodnicy w godzinach szczytu.
  A tu? Sejmiki, narady, spotkania, z których mało co wynika.
  Jeszcze kilkanaście lat temu barki z węglem przepływały w dość dużej częstotliwości.
  Dziś, Stateczek wycieczkowy z holenderskiego demobilu przepłynie z tzw.oficjelami, a redaktor już się podnieca jak nastolatek przed pierwszym w życiu orgazmem.

 2. To żeby rozmawiać o Odrze to musieli płynąć Kanałem Gliwickim? Dobre, dobre. Żeby poprawić bezpieczeństwo przeciwpożarowe, to pewnie trzeba jakiś pożar wywołać i postać sobie obok i pogapić się komisyjnie. Marnują czas te egzemplarze umysłu.

 3. Trzej panowie obciążeni takimi wielkimi torbami.Napewno zawarty w nich materiał przyczyni się do szczęśliwego podpisania deklaracji odrzańskiej.

 4. Dlaczego nie zaproszono na KRYPE przedstawiciela PKP-PLK? Ktore utrudnia budowe Port Kozle, to naczynia polaczone a nie tylko wlasna szklaneczka!!!

 5. a ten jeden to nie wie gdzie jeszcze się pojawić. obskakuje wszystkie impry i na wszystkim się zna, taki urodzony dyrektor byle tylko do koryta. jakby go słuchać to kk jest very investment. jak jest każdy widzi

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj