Dawna podstawówka przy Kozielskiej sprzedana! W jej miejscu najpewniej powstanie kolejny market

43

Do przetargu na kupno budynku byłej szkoły podstawowej nr 14 zgłosił się jeden oferent. Na sprzedaży nieruchomości i przyległej do niej działki gmina zarobi ponad 4 miliony złotych.

Budynek byłej szkoły podstawowej nr 14 po likwidacji placówki przez kilka lat był niezagospodarowany. W 2016 roku Politechnika Opolska uruchomiła w nim zamiejscowy wydział, na którym kształcić się mieli uczniowie dwóch kierunków. Zainteresowanie studiami w Kędzierzynie-Koźlu od początku było niewielkie, cztery lata później filia została zlikwidowana. Uczelnia wyniosła się z budynku, a miasto ponownie musiało szukać pomysłu na zagospodarowanie nieruchomości.

Decyzją rady miasta, na początku tego roku budynek byłej szkoły wraz z działką o powierzchni blisko hektara został przeznaczony na sprzedaż. Całość została oszacowana na kwotę 4 milionów złotych i taką cenę udało się osiągnąć podczas przetargu, który rozstrzygnięto wczoraj.

Jak poinformował naszą redakcję wiceprezydent Artur Maruszczak, nabywcą nieruchomości jest firma z branży handlowej. Wszystko wskazuje na to, że budynek byłej szkoły zostanie zburzony, a w jego miejscu powstanie kolejny obiekt handlowy.

43 KOMENTARZE

 1. A można było tam zrobić fajne mieszkania komunalne. Takie, nie dla patologii, ale m.in. dla młodych, czekających na swoje M. Ładny, stary budynek – zburzyć i postawić kolejny supermarket :(

  • To można zrobić w dawnej szkole podstawowej nr 6 (ul. Harcerska). Wystarczy na to 25% kwoty uzyskanej ze sprzedaży 14-tki.

  • Tak jak nic nie zrobili z budynkami po koszarach w Koźlu . Totalna nieudolność i niekompetencja decydentów. Najgorzej jak myślenie ból sprawia, a moc mógł być na Kłodnicy też szerszy i bez kolizyjny wjazd z obwodnicy od ronda Pileckiego. Trzeba trochę pomyśleć zanim się coś zatwierdza do przebudowy.

 2. Masz rację, przy takim układzie pomieszczeń przerobienie na jednopokojowe mieszkania ze wspólną kuchnią i węzłami sanitaryjnymi byłoby dla miasta najtańszym sposobem na pozyskanie dużej ilości mieszkań socjalnych gdzie można by przenieść wszystkich niepłacących za mieszkania komunalne i zwolnić je dla chętnych którzy będą dbali i utrzymywali mieszkania. No ale poco? Sprzedać i dalej narzekać ze się nie da, nie można, nie wolno, katastrofa z tym myśleniem żądzących.

 3. czyli oprócz budynku, zniknie kawał zieleni w tym miejscu, bo nowy wszystko wybetonuje. to już nie jest patologa a popularne ostatnio patole. poza tym jak na market to strasznie doopowany dojazd – posobnie jak z lidla czy sąsiedniej biedronki

 4. Gmina zarobi? Ale kto jeszcze zarobił?
  Tylko dlaczego nigdzie nie ma informacji, ile gmina zarobiła na sprzedaży portu??? A podobno był to świetny interes

 5. Młodzi uciekają z tego kibla jak mogą. Proponuje nabywcy dom starców albo hospicjum ewentualnie dom pogrzebowy uczynić. Za parę lat nie bedzie w tej norze zwanej miastem komu zgasić światła…

  • Nie martw się światło samo zgaśnie jak wyłączą elektrownie węglowe . To już niedługo za jakieś 30 lat. Będąc dziadkiem Nasz Dziennik i Do Rzeczy oraz fakt będziesz czytał przy świeczce z Caritasu.

 6. Słuszny kierunek obrały nasze władze. Kolejny market zamiast wyższej uczelni. Centrum miasta ulegnie dalszej degradacji, młodzież nadal będzie uciekać z miasta możliwości a włodarze pykną kolejną sweet focię przecinając wstęgę. W kasie następne cztery miliony – można odtrąbić sukces. Nysa potrafiła sprawnie zbudować obwodnicę i realizuje program rozwoju ośrodka akademickiego. Można? A no można, tylko trzeba chcieć i wiedzieć jak.

   • Jeżeli nie rozumiesz komentarza, to czytaj do zrozumienia. Miasto nie wykorzystuje od lat swojego potencjału i nie robi nic aby to zmienić tak jak to się dzieje w innych dużo mniejszych ośrodkach, niekoniecznie przemysłowych. Czy naprawdę tego nie widzisz, czy tylko udajesz?

  • No to widzisz ilu było chętnych na te studia? 5? Żadna wyższa uczelnia nie ma tu racji bytu. Studia to nie tylko zajęcia, ale dla wielu przede wszystkim życie studenckie, a Kędzierzyn nic nie ma do zaoferowania choćby w porównaniu z Opolem czy Gliwicami nie mówiąc o większych miastach.

   • Z tymi studiami to jakiś przekręt musiał być od samego początku, kierunki skazane na porażkę. Czemu nie było mechaniki i budowy maszyn, informatyki itp. czemu jako student studiów zaocznych musiałem jeździć na te kierunki do Opola, a z tego powiatu pół rocznika było więc i chętni na normalne kierunki też by się znaleźli. Jeśli chodzi o pomoce dydaktyczne to niestety ale i w Opolu głównym ich źródłem był rzutniki na przezroczyste folie więc kto wie może i u nas było by nowocześniej.

 7. Podobno (taka opinia wtedy krążyła) kiedyś jeden wysoki urzędas dostał merola za zgodę na budowę dużego marketu w Koźlu na gazowej? Czyżby teraz drugi mu tego POzazdrościł?

 8. Przecież ONI doskonale wiedzą i doskonale wiedzą. …….. jak się doi miasto możliwości i jego mieszkańców. Widocznie tak też można, w Platformie podobno Obywatelskiej. Szczególnie w PO doskonale to wiedzą

 9. Kupiliby ktoś ten plac na Gliwickiej. Wielka przestrzeń. Trzy bańki i w spokojnym miejscu prawie 3h do dyspozycji. Miejsce eleganckie czy na market czy na mieszkania lub domki.

 10. To był budynek najstarszej w naszym mieście szkoły. Pierwotnie to nawet miał unikalny styl charakterystyczny dla czasów w których powstał. Na starych fotografiach to nawet łanie wyglądało. Po likwidacji szkoły władza nie miała na niego żadnego sensownego pomysłu, co dobrze obecna władzę miasta charakteryzuje. Skoro budynek ma być zaorany, to po co robiono remont okien i dachu za publiczne pieniądze? Za takie numery powinna być bezwzględna odsiadka.

 11. Co się nie zrobi to źle. Najlepiej wybierzcie sobie Wantule, który kompletnie nic nie zrobił ani dla miasta ani dla mieszkancow

 12. Kto wyda POzwolenie na przeróbkę, lub wyburzenie tego obiektu? Co na to wojewódzki konserwator zabytków? Co na to prokurator?

 13. Przy okazji tej sprawy przypomina się inna sprzed lat… W Kędzierzynie, przy parkingu dzisiejszego Leclerca znajdował się wtedy mały, zielony skwerek. Było w nim kilka ławek, może i był nieco zaniedbany, może i nocą przesiadywali tam amatorzy napojów wyskokowych, ale wystarczyło go zrewitalizować, dobrze oświetlić oraz objąć monitoringiem i z pewnością mógłby cieszyć okolicznych mieszkańców swoją obecnością jeszcze przez długie lata… Władze miasta miały jednak na niego inny pomysł :( Pewnego dnia skwerek wycięto w pień a na jego miejscu zbudowano paskudny pawilon handlowy… Czego w nim potem nie było… odzież, elektromarket, sklep chiński… po pewnym czasie i tak każdy z najemców z tego miejsca rezygnował. Dziś mieści się tam (w jednym z jego części) jedynie Żabka, a i to także nie wiadomo jak długo w nim przetrwa…

 14. „Do przetargu zgłosił się jeden podmiot, reprezentujący niemiecką sieć dyskontów spożywczo-przemysłowych Aldi. Miasto zarobi na tej transakcji ponad 4 mln zł.” :))

  • Jakże słuszne postępowanie. Sprzedali. Zarobili cztery melony. Będzie za co opłacić pilarzy, do uśmiercania następnych drzew i betoniarzy, do wybetonowywania następnych hektarów.
   W tej RM coraz mądrzejsi inaczej zasiadają.

   Miasto musiało szukać pomysłu na zagospodarowanie obiektu.
   Po prostu źle szukali. Nie powinni tam szukać, wiedząc że tam pustki.
   Walduś Kiepski miałby lepszego pomysła.

 15. Ręce opadają, market za marketem.Może niech kolejny hotel Court powstanie,a może hostel dla przygnębionych dzialaczy LG coś tam. A może taki plac jak w Kozlu zrobić.Bez drzew, do bani jak wszystko w tym chorym miescie.

  • Dobrze prawisz Jula, czy jak się tam wabisz. Nie tylko ręce opadają ale i pędzel, jak się patrzy, co się dzieje w tej wiosce. Szkoda strzępić żuchwę.

  • To PiS rządzi w Matołkowie!!??? Coś takiego 😆
   A ja ZAWSZE myślałem, że to platforma (PODOBNO) obywatelska tak doi , rżnie i wykańcza to nieszczęśliwe miasteczko

   Jednak ty @MaciejK. jesteś WYJĄTKOWO mundrym facetem.🤣🤣

   Jaja nie do wytrzymania 😎

 16. Jest jakaś ironia losu w tym, że szkołę zbudowaną w 1936 r. na terenie niemieckiego miasta Heydebreck (do 1934 r. Kandrzin, obecnie Kędzierzyn-Koźle), nazwaną w dodatku imieniem męczennika ruchu nazistowskiego, Horsta Wessela wyburzy teraz niemiecka sieć handlowa Aldi.

 17. W 1930 r. zastrzelił Horsta Wessela niemiecki komunista. Czy wrogowie naszych wrogów to nasi przyjaciele?
  Horst Wessel jest autorem hymnu NSDAP. Obecnie obowiązuje zakaz odtwarzania tej pieśni.

Skomentuj