Dąb Niepodległości i kapsuła czasu – tak licealiści świętują 100-lecie odzyskania niepodległości

0

Na dziedzińcu I Liceum Ogólnokształcącego w Koźlu zostało posadzone szczególne drzewo – Dąb Niepodległości. Jest to jedynie część działań, w które włączyli się uczniowie i nauczyciele I LO, realizując pomysł stworzenia Kapsuły Czasu – wiadomości dla przyszłości i próby przekazania przyszłym pokoleniom Polaków świadectwa czasów, w jakich żyjemy oraz skierowanie do potomnych swoistego przesłania w postaci rad, życzeń, dedykacji.

W związku z  obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, społeczność szkolna I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu podjęła inicjatywę stworzenia kapsuły czasu – wiadomości dla przyszłości. Jej celem jest przekazanie przyszłym pokoleniom Polaków różnorodnych świadectw naszych czasów oraz skierowanie do nich przesłania w postaci życzeń, rad, dedykacji. – Wierzymy, że kolejne generacje – podobnie jak my dzisiaj –  będą starały się poznać i zrozumieć przeszłość oraz będą ciekawe naszego życia, marzeń i planów – mówią twórcy kapsuły.

Do współtworzenia kapsuły uczniowie zapraszają wszystkie środowiska społeczno-zawodowe powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego: urzędy, instytucje, szkoły, parafie, przedsiębiorstwa, organizacje i stowarzyszenia oraz zwykłych mieszkańców.

– Chcąc pokazać nasz świat i region w 2018 roku, w stulecie odrodzenia Rzeczypospolitej, zamierzamy przekazać potomnym m.in. Państwa listy, pamiętniki, fotografie, nagrania, wspomnienia, plany, pamiątki i przedmioty codziennego użytku – informują wyjaśniają uczniowie.

Wszystkie te ślady i dokumenty teraźniejszości, zostaną umieszczone w metalowym pojemniku i zakopane na dziedzińcu liceum nieopodal Dębu Niepodległości, który również upamiętnia stulecie odzyskania niepodległości.

– Wierzymy, że za sto lat stworzona przez nas kapsuła czasu i okazały dąb, będą niemałą atrakcją i ciekawostką, a także przyniosą Polakom z przyszłości wiele radości i wartości poznawczych. Liczymy na Państwa pomoc i wsparcie w realizacji naszego patriotycznego przedsięwzięcia. Prosimy o przygotowanie indywidualnych lub zbiorowych materiałów dla potomnych i dostarczenie ich  do siedziby organizatora projektu do dnia 30 października 2018 roku – apelują pomysłodawcy kapsuły.

Równocześnie informujemy, że ceremonia zaplombowania i zdeponowania kapsuły czasy zaplanowana jest na dzień 6 listopada 2018 roku o godzinie 12.00 w I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu.

Źródło: I Liceum Ogólnokształcące w Kędzierzynie-Koźlu

Skomentuj