Czysty Region zakupi zespół urządzeń do sortowania odpadów. Inwestycja za 11 milionów złotych

12

W urzędzie miasta została podpisana umowa pomiędzy spółką Czysty Region Sp. z o.o. a firmą Eggersmann Polska Sp. z o.o. na rozbudowę Zakładu Regionalnego Centrum Zagospodarowania i Unieszkodliwiania Odpadów „Czysty Region” w Kędzierzynie-Koźlu w celu zwiększenia mocy przerobowych w zakresie przetwarzania selektywnie zebranych surowców wtórnych oraz doposażenie RIPOK.

Wartość całej inwestycji wyniosła ponad 11 milionów złotych, z czego 6,7 miliona złotych to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa. Instalacja fotooptyczna pozwala spółce uzyskać większy poziom odzysku, poprzez wysegregowanie 11 frakcji odpadów, które przychodzą w żółtych workach. Inwestycja ma przynieść mieszkańcom niższe opłaty za gospodarkę odpadami.

– Jest to milowy krok w gospodarce odpadami. Na ten moment szacujemy poziom odzysku na 35%, a dzięki tej inwestycji, będziemy poprawiać ten poziom do 45%. Instalacja fotooptyczna jest doposażeniem, które usprawni naszą pracę, ponieważ ręka ludzka nie jest w stanie lepiej wysegregować odpadów – informuje Grzegorz Mankiewicz, wiceprezes zarządu spółki.

– Jest to kolejne takie przedsięwzięcie na polskim rynku. W ostatnich latach widzimy, że jest duże zapotrzebowanie na modernizowanie instalacji. Odpady będą transportowane przy pomocy taśmociągów, jednak w dwóch dodatkowych miejscach, separator przy użyciu optyki będzie wybierał je z materiału i za pomocą strumienia powietrza przekazywał dalej – mówi Waldemar Witkowski, członek zarządu Eggersmann Polska Sp. z o.o.

 

12 KOMENTARZE

 1. OK to czy przez to będą niższe opłaty za śmieci ? To znaczy że instalacja już działająca oprócz rozdrabniania była uboga w separatory optopneumatyczne ? Wszędzie takie instalacje generują tzw. surowce czyli złom, plastik w różnej postaci, kompost oraz paliwo alternatywne. Te wymienione surowce są sprzedawane a więc dodatkowy zysk. A co w Czystym Regionie nie ma czegoś takiego ? To czas to zrobić.

 2. Może ktoś mi przypomni ile kosztowała budowa sortowni? Dlaczego od początku nie było tych urządzeń na Lini technologicznej? Tylko ludzie ręcznie wszystko sortują i wybierają. W Zielonej Górze i Wrocławiu już 10 lat temu takie instalacje chulaly a w mieście niemożliwości oczywiście kupili skromniejsza linie za większe pieniądze i jeszcze jak to się chwalili przy otwarciu cóż to mają z cud techniki. No tak takie rzeczy tylko u nas w mieście kolesi i niemożliwości.

 3. O kur… …. znaczy się … o KURDE!!!! 😠😱😕
  Czyli opłaty za śmieci – wzorem GŁUPK A Czajkowskiego 👎👎 – POlecą W GÓRĘ na MAXA!

  A przy okazji w TROSCE o czystość i ekologię😠, znowu coś trzeba będzie WYRŻNĄĆ i WYBETONOWAC😕

  • Trzeba poprosić kurdupla, to wprowadzą zastępczo 45 nowy podatek i wtedy będziemy szczytować. Polska prawica nadaje się wyłącznie na styropiany !

 4. Dopóty nie wyrzucimy tych ludzi z czystego regionu na zbity pysk beda nam tylko szkodzili, przeciez oni nie maja nawet kontroli nad tym co sie dzieje w naszych miejscach na odpady, oni nie kontroluja pracownikow ktorzy zajmuja sie wywozką smieci, to majczęsciej pracownicy tych firm niszcza smietniki zostawiaja bałgan po swoich obecnosciach, niszcza nam altany, żalosne kierownictwo brudnego regionu!

 5. Zagadka dotycząca wiedzy o segregowaniu w Czystym Regionie.
  Kupuję ekologiczny pelet drzewny którym wypełniam kuwety królikom (domowym), które jak zrobią co trzeba to ten pelet z odchodami wyrzucam do:
  a. – do bioodpadów
  b. – do czarnego pojemnika
  c. – inny pomysł
  Odpowiedź:
  wielu z Was widziało lub kupowało ekologiczny obornik w workach i jednak był EKO!
  Odpady po moich królikach (taką informację otrzymałem w Czystym Regionie) nie są EKO
  i powinienem wyrzucić je do czarnego pojemnika ponieważ jak wrzucę do bio zapłacę karę.
  Pytam tych którzy widzieli lub wiedzą co Czysty Region kompostuje w swojej instalacji ?
  Pewnie nie jeden się zdziwi co jest kompostowane i sprzedawane jako EKO a odpady po królikach nie są EKO.
  Ja sobie z tym poradzę ale pozdrawiam tych którzy kupili kompost z Czystego Regionu w uprawiają na nim warzywa i owoce.

 6. Ponad 20 lat temu uczyłem się na uczelni o takich instalacjach, mieliśmy na takich pracować… na Zachodzie to już działała od lat, a u nas teraz dopiero takie cuda techniki :) nie dogonimy Zachodu. Nigdy :)

Skomentuj