Czyste i lśniące zęby dzięki higienizacji. Rozmowa z Agnieszką Wieją higienistką stomatologiczną z Kliniki Nova

1

Rozmawiamy z Agnieszką Wieją, higienistką stomatologiczną z Kliniki Nova.

– Słowo „higienistka” kojarzy się większości z nas z panią od higieny w szkole, która nam opatrywała otarte kolana po wychowaniu fizycznym. Czym pani się zajmuje?

– Moją specjalizacją jest higienizacja jamy ustnej, a konkretnie uzębienia.

– Panuje powszechne przekonanie, że jeśli chcemy zadbać o zęby to idziemy do stomatologa i on się wszystkim zajmie. Czy z każdą sprawą trzeba iść do dentysty?

– Zadaniem higienistki jest dbanie o zęby i jamę ustną poza leczeniem zębów. Posiadam w tym zakresie odpowiednie wykształcenie i praktykę. Moje zabiegi są na pewno delikatne i precyzyjne, a to dlatego, że w mojej pracy skupiam się tylko na higienizacji. Dzięki moim zabiegom zęby są czystsze i lśniące.

– Czy to znaczy, że zwykłe szczotkowanie zębów dobrymi szczoteczkami i pastami nie wystarcza?

– Niestety nie wystarcza, a to dlatego że przy codziennym stosowaniu nawet najlepszych szczoteczek nie można w sposób tak profesjonalny jak w gabinecie higienistki zadbać o uzębienie.

– Na jakie zabiegi można liczyć w pani gabinecie w Klinice Nova?

– Wykonuję przede wszystkim zabiegi usuwania kamienia nazębnego i płytki nazębnej za pomocą skalera ultradźwiękowego, co jest całkowicie bezbolesne. Dla osób, które są bardziej wrażliwe lub mają stan zapalny, można taki zabieg wykonać w znieczuleniu miejscowym. Muszę jednak zaznaczyć, że usuwanie kamienia nazębnego przy wykorzystaniu znieczulenia to naprawdę rzadkość.

– Mówi się, że po takim usunięciu kamienia, pojawia się on potem częściej i problem jest częstszy. Czy to prawda?

– To nieprawda, a to dlatego że po usunięciu kamienia nazębnego dokonuję polerowania oczyszczonej powierzchni. Taki zabieg wykonany za pomocą profesjonalnych materiałów powoduje zabezpieczenie zębów przez nawrotem osadów i kamienia. Zęby są gładkie i w związku z tym mniej podatne na mineralizację ewentualnych osadów. Prawdą jest natomiast, że pacjent po wyjściu z mojego gabinetu widzi w lustrze swoje lśniące zęby, a jeśli nie stosuje się do moich wskazówek, to efekt mojej pracy utrzymuje się krócej. Tu muszę podkreślić, że każda osoba chcąca utrzymać efekt i zadbać o jakość jamy ustnej do następnej wizyty musi się stosować do moich zaleceń dotyczących czynności pielęgnacyjnych na co dzień. Jeśli pacjent po kolejnych wizytach poprawia swoje codzienne nawyki to efekty są coraz lepsze, a kolejne wizyty to podtrzymanie dobrego stany zębów i jamy ustnej oraz jeśli to wymagane zabiegi stomatologiczne.

– Jakie jeszcze zabiegi pani oferuje swoim pacjentom?

– W Novej wykonuję także zabieg piaskowania zębów, który usuwa osady, przebarwienia i miękkie osady powstające ze spożywanych pokarmów. Jest to zabieg czysto kosmetyczny powodujące, że zęby są bielsze i jednorodnej barwy. Taki zabieg jest uzupełnieniem skalingu. Po skalingu i piaskowaniu pokrywam zęby specjalną odżywką z fluorem, który wzmacnia zęby i chroni przed ewentualną nadwrażliwością na zimno i ciepło.

– Jak często należałoby odwiedzać pani gabinet?

– Profilaktycznie należałoby przynajmniej raz w roku dokonać higienizacji jamy ustnej. Idealnie byłaby wizyta co pół roku. Wtedy ta dbałość jest większa i efekty są najlepsze.

– Jak należy dbać o zęby, żeby podtrzymywać efekty pani pracy do czasu następnej wizyty?

– W gabinecie na modelu uzębienia pokazuję pacjentowi jak ma dbać o swoje zęby. Rozmawiamy na temat rodzaju stosowanych szczoteczek i innych urządzeń jak np. irygatory. Ważne są także płyny do płukania jamy ustnej. Uczę moich pacjentów jak robić to dobrze i z czasem efekty są imponujące. Należy nadmienić, że higienizacja jamy ustnej to nie tylko zabieg estetyczny, ale przede wszystkim zabieg mający chronić przed możliwymi stanami zapalnymi. Jeśli pacjent nie będzie dbał o higienizację jamy ustnej to może to doprowadzić do kłopotów zdrowotnych. Już sam kamień nazębny może powodować choroby przyzębia i dziąseł, które mogą się odsuwać od zębów i prowadzić do poważnych stanów chorobowych i to nie tylko jamy ustnej, ale i innych organów.

– A co z naszymi pociechami? Czy dzieci też uczy Pani jak dbać o zęby?

– Oczywiście. Dzieci od najmłodszych lat należy uczyć prawidłowej higieny i utrwalać dobre nawyki. Dodatkowo wizyta w gabinecie higienistki odbywa się w miłej i przyjaznej atmosferze. Nie wiąże się z żadnymi dolegliwościami bólowymi co ułatwia dziecku oswojenie się z gabinetem stomatologicznym, jego specyficznym zapachem, wyglądem i dźwiękami sprzętów. Gdy kiedyś zajdzie potrzeba leczenia u stomatologa dziecko będzie mniej zestresowane.

– Część osób stosuje aparaty ortodontyczne. Czy one też powinni korzystać z pani usług?

– Zdecydowanie tak. Takie osoby powinny co kwartał wykonywać higienizację jamy ustnej, gdyż w ich przypadku aparat utrudnia dokładne szczotkowanie i problem jest większy.

– A jak ktoś chce mieć uśmiech jak w Hollywood i chce wybielić zęby, to może się do pani zgłosić?

– Tak, oczywiście, a skaling i piaskowanie są niezbędnym wstępem do wybielania. Takie zabiegi wykonuję na co dzień, w gabinecie mam do dyspozycji bardzo nowoczesną lampę do profesjonalnego wybielania oraz stosuję wyłącznie materiały sprawdzone, najlepszej jakości. Tylko profesjonalne wybielanie gwarantuje dobre i trwałe efekty.

Materiał partnera

1 KOMENTARZ

  1. Mam nadzieję że nie usuną mojego komentarza jak pod artykułem o kebabie.. Jest klinika i reklamuje się jej usługi pod pretextem higieny jamy ustnej.. To tak jak bym sprzedawał w kk na Manhattanie skarpetki i portal kk zrobiłby że mną wywiad jak myć stopy..

Skomentuj