Czy ekspres do kawy wpływa na pracownika?

0

Dla wielu ludzi początek dnia nie może się odbyć bez kubka dobrej kawy. Jest to rytuał konieczny, by w dobrym nastroju i z zastrzykiem energii wejść w dany dzień – to po prostu nieodłączny element codziennej rutyny. Kawa posiada wiele zalet: od zdrowotnych, przez psychologiczne, aż po społeczne.

Przenieśmy się jednak w inne miejsce, gdzie każdy człowiek spędza ogromną część własnego życia – do pracy. Coraz większa ilość pracowników wśród istotnych czynników skłaniających ich do podjęcia pracy w danej firmie wymienia między innymi… obecność dobrej kawy! A firmy często zaznaczają właśnie tę cechę w swej ofercie dla pracowników. Choć wiadomo, iż sam ten fakt nie zastąpi najważniejszych czynników przyciągających pracowników (jak chociażby dobra płaca czy stabilność zatrudnienia) jest to fakt, którego absolutnie nie należy pomijać.

Dobra firma to taka, w której pracownik czuje się dobrze, jeśli więc chcesz, aby twoi pracownicy myśleli w ten sposób o swoim środowisku pracy, koniecznie zainwestuj w ekspres automatyczny do biura. W następnych akapitach pokażemy, iż ta inwestycja to źródło niezliczonych ilości korzyści. Na końcu podamy zaś kilka cech, którymi powinien cechować się dobry ekspres automatyczny w miejscu pracy.

Źródło: Przyjaciele Kawy

Wpływ ekspresu w pracy na pracowników

„W zdrowym ciele zdrowy duch”, jak mówi stare polskie porzekadło. Jest powszechnie znanym faktem, iż każdemu szefowi i szefowej powinno zależeć na zdrowiu swoich podwładnych. Dzieje się tak z przyczyn oczywistych – zdrowy pracownik po prostu jest w stanie lepiej i produktywniej pracować! Jak ma się do tego kawa? Cóż, choć w powszechnej opinii panuje przekonanie, iż czarny napar w sposób jednoznacznie negatywny wpływa na zdrowie, okazuje się, iż nie ma nic bardziej mylnego. Jak pokazało wiele badań, kawa zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób, poczynając od marskości wątroby, przez choroby neurodegeneracyjne, choroby serca, a nawet choroby cywilizacyjnej, jaką jest depresja. Dbanie o zdrowie pracowników to dbanie o zdrowy stan całego przedsiębiorstwa.

Ale to nie wszystko! Każdy z nas zdaje sobie sprawę z naturalnego efektu pobudzającego kawy, jednak niewielu wie o dobroczynnym wpływie na nasz mózg, jaki czarny napar posiada. Po wypiciu poprawiają się między innymi koncentracja, energia, refleks, a więc wszystkie te cechy, które są jak najbardziej pożądane podczas intensywnej, wielogodzinnej pracy. Dobry ekspres biurowy to gwarancja, iż nasi pracownicy będą maksymalnie efektywni, a przy tym szczęśliwi!

Nie można jednak zapominać, iż ekspres pełnić będzie również istotną funkcję socjalną, bowiem to właśnie wokół niego gromadzić się będą pracownicy, chcący spędzić swoją przerwę. To tam oddawać się będą pogawędkom i zawiązywać nowe znajomości, wymieniać doświadczeniami. Będzie to rezultować lepszą komunikacją, silniejszymi więziami i większą spójnością grupową, co niewątpliwie w sposób pozytywny wpłynie na całokształt funkcjonowania firmy. Obecność ekspresu pomaga w budowaniu pozytywnej, ciepłej i bardziej rodzinnej atmosfery, która sprawi, iż pracownik nie będzie miał poczucia, iż chodzenie do pracy jest dla niego jedynie spełnianiem przykrego obowiązku, umocni poczucie wspólnotowości, a co za tym idzie, będzie bardziej zmotywowany i skłonny, by wspólnie z innymi pracować w celu spełnienia celów i wypełniania misji firmy.

Źródło: Przyjaciele Kawy

Jaki ekspres do biura?

Jednak najważniejszą kwestią pozostaje: jaki ekspres do biura wybrać, by odnieść wszystkie przedstawione przez nas powyżej korzyści. Cóż, oto kilka cech, którymi powinno odznaczać się tego typu urządzenie. Zastanówmy się nad tym zagadnieniem na przykładzie ekspresów automatycznych firmy Nivona, a więc tych, które cieszą się dużą popularnością właśnie jako wybór do biura.

Po pierwsze należy wziąć pod uwagę, iż pracownicy posiadają różne gusta – niektórzy wolą mocną, czarną, pobudzającą kawę, inni kremowe napary pokroju cappuccino czy też latte. Ważnym jest, by każdy czuł, iż jego potrzeby są istotne. Właśnie dlatego warto wybrać taki model, który posiada szeroką gamę różnego rodzaju naparów – niektóre ekspresy Nivona posiadają nawet 15 różnych opcji!

Należy również zadbać o efektywność i wydajność ekspresu – w końcu nic nie trwa wiecznie, przerwa na kawę również. Całe szczęście dziś wiele urządzeń oferuje funkcje takie jak parzenie dwóch porcji pysznego naparu na raz, dzięki czemu nikomu nie zabraknie czasu, by zaparzyć sobie kubek pysznej kawy!

Należy wziąć pod uwagę jeszcze jeden czynnik – konserwację. Zaawansowane czyszczenie ekspresów to powinność baristów, a nie pracowników, głodnych porannego zastrzyku kofeiny. Dlatego przed zakupem istotnym jest upewnienie się, iż konserwacja jest prosta i nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Ekspresy Nivona posiadają proste rozwiązania, jak częściowo zautomatyzowany program płukania, odkamieniania i czyszczenia. Nie będzie więc trzeba martwić się, iż pracownicy zamiast wykonywać swoje obowiązki zmuszeni będą do żmudnej konserwacji urządzenia – ekspres Nivona po prostu zajmie się tym sam!

Źródło: Przyjaciele Kawy

Podsumowanie

Mamy nadzieję, iż ten artykuł pokazał, że obecność ekspresu automatycznego w miejscu pracy to źródło wielu korzyści – zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców. Ci pierwsi mogą dzięki instalacji takiego urządzenia liczyć na lepszą, bardziej wydajną pracę, zwiększoną motywację i poziom zadowolenia swoich podwładnych. Ci drudzy zaś otrzymają miejsce do socjalizacji, nawiążą nowe znajomości, a przede wszystkim poczują wspaniałą atmosferę, która w nowoczesnych firmach powinna być jedną z najistotniejszych kwestii, a przede wszystkim będą mogli raczyć się pysznym naparem – to przecież najważniejsze! Zwróciliśmy także uwagę na kilka podstawowych cech, którymi powinien cechować się dobry ekspres automatyczny (jak chociażby te firmy Nivona). Kierując się tymi kilkoma prostymi zasadami wybór urządzenia nie powinien sprawiać większych trudności. Zainwestuj więc w dobry ekspres do swojego biura i patrz, jak ta jedna, delikatna zmiana rezultuje całą gamą korzyści!

Materiał promocyjny

Skomentuj