Czy cmentarze na Wszystkich Świętych zostaną zamknięte? Liczba nowych zakażeń stale rośnie

3

W zeszłym roku, podobnie jak teraz, rosła liczba zakażeń koronawirusem, a rządzący podjęli decyzję o zamknięciu cmentarzy. Był to szok dla wszystkich, w tak ważnym dniu nie mogliśmy odwiedzać naszych zmarłych bliskich. Jak będzie w tym roku?

W 2020 roku na przełomie października i listopada liczba zakażeń Covid-19 przekroczyła 20 tysięcy dziennie. W związku z tym rząd podjął decyzję o całkowitym zamknięciu cmentarzy. W tym roku nie ma takich planów i wiele wskazuje na to, że normalnie będziemy mogli wejść na teren nekropolii.

Cmentarze na Wszystkich Świętych najprawdopodobniej będą otwarte, tym razem niespodzianek żadnych nie będzie – informował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak przewidują specjaliści, na przełomie października i listopada liczba nowych zakażeń może wielokrotnie wzrosnąć. Obecnie to około 2 tys. dziennie, w zeszłym roku zachorowań było dwukrotnie więcej. Jak na razie nie ma planu zamknięcia cmentarzy dla odwiedzających. Pojawiają się  jednak głosy sugerujące, że restrykcje mogą dotyczyć tylko najsłabiej wszczepionych powiatów.

Nie przypuszczam, aby w tym roku zamknięto cmentarze, nie mam też żadnych informacji, aby władza skłaniała się w tę stronę. W zeszłym roku było to nakazane odgórnie, mimo że moim zdaniem bezprawne. Władza nie miała żadnego przepisu, na którym mogła bazować. Tak więc wszystko wskazuje na to, że normalnie pójdziemy na cmentarz. Apeluję jednak o zachowanie zdrowego rozsądku, czyli utrzymywanie dystansu i noszenie maseczki – mówi Piotr Pabisz, dyrektor Miejskiego Zakładu Cmentarnego w Kędzierzynie-Koźlu.

3 KOMENTARZE

  1. Nie żadnego z 3 stanów, nie można wprowadzać żadnych ograniczeń a ograniczenia muszą być zgodne z konstytucją i powszechną deklaracją praw człowieka. Przypominam kto kogoś zmusza do noszenia kagańca podlega karze art 191 par 1 kk. Pozdrawiam

Skomentuj