Częstują ciastkami, po których można stracić przytomność – nowa metoda oszustów

0

Policjanci z Kędzierzyna-Koźla ostrzegają przed oszustami, którzy mogą podawać się za wolontariuszy, akwizytorów bądź pracowników wodociągów czy administracji. Zachowajmy ostrożność! Nie wpuszczajmy do domu obcych, nie przyjmujmy od nich słodyczy czy napojów itp. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy obcym osobom!

W ostatnim czasie przestępcy wykorzystują różne metody oszustw m.in. na tzw. „pracownika wodociągów”, „pracownika administracji”, „wolontariusza”, bądź też podają się za sprzedawcę różnego rodzaju sprzętu. Oszuści proponują nam poczęstunek w postaci cukierków czy też ciastek bądź napoju. Po spożyciu takich produktów możemy utracić przytomność co pozwoli oszustom na spokojne plądrowanie naszego mieszkania.

Często dochodzi również do oszustw na tzw. „wnuczka” czy „policjanta”. Przestępcy w trakcie rozmowy telefonicznej podając się za krewnych proszą o pomoc finansową informując, że wydarzyło się coś strasznego i potrzebują natychmiast pieniędzy. Oszuści opowiadają różnego rodzaju historie. Podając się za policjantów, mówią, że właśnie trwa akcja zatrzymania groźnych przestępców, w której ty masz pomóc ich zatrzymać. Innym przypadkiem jest historia, gdzie podając się za policjantów informowali, że ktoś z krewnych był sprawcą wypadku i trzeba zapłacić kaucję za niego, by nie poszedł „siedzieć”.

Pamiętajmy, że oszuści modyfikują swoje metody, dziś jest to pracownik wodociągów czy wolontariusz, a jutro może to być pracownik zakładu energetycznego , akwizytor, policjant czy fałszywy wnuczek .

JAK NIE STAĆ SIĘ OFIARĄ OSZUSTÓW:

– Kiedy ktoś nieznany puka do naszych drzwi zawsze kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania. Nie mamy obowiązku wpuszczać do domu kogoś,  kto podaje się za pracownika jakiegoś urzędu . Wylegitymujmy taką osobę, zadzwońmy do danego urzędu i zapytajmy czy taka osoba jest pracownikiem zakładu.

– Nigdy nie przyjmujmy od nieznajomych słodyczy, napojów itp.

–  Nie wpuszczajmy do domu akwizytorów pod pretekstem sprzedaży atrakcyjnych artykułów bądź pod pretekstem wygranej nagrody.

– Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

– Zadzwońmy do kogoś z bliskich, zapytajmy o to, czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

– W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną rozłączając się. Następnie wybierzmy numer 997 i skontaktujmy się z najbliższą jednostką policji.

Skomentuj