Czerwone kartki za złą segregację odpadów – „BIO” w woreczkach i inne najczęściej popełniane błędy

23

Od stycznia 2021 roku segregacja odpadów to ustawowy obowiązek każdego właściciela nieruchomości. Niewywiązywanie się z niego wiąże się z potrójną opłatą za wywóz odpadów. Nowe przepisy określają też postępowanie gminy (lub Związku) oraz podmiotu odbierającego odpady komunalne w przypadku niedopełnienia przez właściciela nieruchomości obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

Związek Międzygminny „Czysty Region”, który w imieniu 12 gmin zajmuje się gospodarką odpadami komunalnymi, stale prowadzi kontrole segregacji. Zgodnie z przepisami, to odbiorca odpadów weryfikuje, czy w pojemniku znajdują się prawidłowo posegregowane odpady. Jeśli stwierdzi naruszenie zasad selektywnej zbiórki, na pojemniku lub worku umieszcza „czerwoną kartkę” – trójkąt informujący o nieprawidłowościach i podwyższeniu opłaty. Pełny zakres tej procedury można znaleźć na stronie Związku:

https://www.czystyregion.pl/news/nieprawidlowa-segregacja-odpadow.html

Od marca br. „Czysty Region” stwierdził ponad 70 naruszeń segregacji odpadów. Większość z nich dotyczy altan śmietnikowych w zabudowie wielorodzinnej. Jak wynika z raportów i dokumentacji zdjęciowej przekazywanej przez firmy wywozowe, największy problem stanowi segregacja odpadów „BIO”. Odpady te wyrzucane są w foliowych woreczkach, które zanieczyszczają frakcje i uniemożliwiają produkowanie kompostu – zamiast stanowić surowiec, trafiają do odpadów zmieszanych. Postępując w ten sposób marnujemy cały trud i sens segregacji tej frakcji, zwiększamy koszty obsługi systemu gospodarki odpadami. Wiąże się to z konsekwencjami finansowymi dla każdego mieszkańca – naliczona zostanie podwyższona stawka opłaty, stanowiąca trzykrotność opłaty podstawowej (75 zł od osoby).

SEGREGACJA ODPADÓW – NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY

Nieprawidłowo posegregowane odpady powodują zwiększone koszty zagospodarowania i uniemożliwiają efektywny odzysk surowców. Poniżej przypominamy najczęściej popełniane błędy w segregacji:

! ŹLE: Odpady „Bio” wyrzucane w workach foliowych

Aby segregacja odpadów biodegradowalnych spełniała swoją funkcję, nie należy ich wyrzucać w workach foliowych, ale wprost do pojemnika. Woreczki powodują „zaparzenie się” bioodpadów i stanowią zanieczyszczenie kompostu, który produkowany jest z naszych bioodpadów na kędzierzyńsko-kozielskiej instalacji i stanowi cenny nawóz dla roślin.

! ŹLE: Stłuczona zastawa, szyby w pojemniku na szkło opakowaniowe

Ceramiki, stłuczonych szklanek i kieliszków, naczyń żaroodpornych, luster, żarówek, szyb, zniczy, szkła zbrojonego nie wyrzucamy do pojemników zielonych, przeznaczonych na szkło opakowaniowe. Część z nich (np. żarówki) stanowi odpad niebezpieczny, który można oddać np. w PSZOK-u (lub MPSZOK-u). Pozostałe mają inną temperaturę topnienia niż słoiki i szklane butelki, co utrudnia proces recyklingu. Znicze, lutra, ceramikę czy szkło stołowe klasyfikujemy jako odpady „zmieszane” czyli resztkowe, które wrzucamy do czarnych pojemników.

! ŹLE: „Kartony” po mleku, sokach i napojach wrzucane do „papieru”

Opakowanie tzw. wielomateriałowe, oprócz celulozy, zawiera także warstwę aluminium i folii – dlatego powinno trafiać do pojemnika na tworzywa sztuczne i metale. Jeżeli je tam wrzucimy, możemy być pewni, że wszystkie surowce z tego rodzaju opakowań zostaną odzyskane.

! ŹLE: Słoik po majonezie, butelka szklana po oliwie w pojemniku na odpady zmieszane

Odpady te stanowią szkło opakowaniowe i nadają się do recyklingu, ich miejsce jest w zielonym worku lub pojemniku. Słoików nie trzeba myć, wystarczy dobrze opróżnić z resztek żywności.

! ŹLE: Resztki mięsne oraz żwirek w pojemniku na odpady „Bio”

Tylko surowe resztki roślinne: obierki, trawę, liście, drobne gałęzie, surowe drewno czy trociny możemy wyrzucać do pojemnika na odpady biodegradowalne. Pozostałości mięsne, kości, odchody zwierząt, żwirek z kociej kuwety klasyfikujemy jako odpady „zmieszane”, resztkowe. Do „BIO” nie wrzucamy także chleba, ciast, nabiału.

! ŹLE: Paragony, chusteczki higieniczne i ręczniki papierowe w „papierze”

Papieru termicznego, na którym drukowane są paragony czy kupony, a także ręczników i chusteczek papierowych nie należy wrzucać do pojemnika na papier. Ponieważ nie nadają się do recyklingu, wrzucamy je do odpadów zmieszanych.

! ŹLE: Żarówki, baterie, akumulatory, przeterminowane leki, sprzęt RTV, AGD wyrzucane jako „odpady zmieszane” lub „tworzywa sztuczne”

Wszystkie te odpady należy oddawać albo w miejscu specjalnie do tego przeznczonym w marketach, aptekach albo w PSZOK-u (lub MPSZOK-u). Odpady te należą do grupy odpadów niebezpiecznych, które zawierają liczne substancje szkodliwe i trujące dla człowieka i środowiska.

! ŹLE: odpady budowlane wrzucane do odpadów zmieszanych

Gruz ceglany, płytki, inne odpady poremontowe, także opakowania po farbach i klejach należy posegregować i samodzielnie dostarczyć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Poza błędami w klasyfikowaniu danego odpadu, popełniamy też błędy przygotowując odpady do segregacji. Pamiętajmy, że:

– nie trzeba myć segregowanych opakowań, ale należy je opróżnić. Bardzo zabrudzone opakowania czy woreczki wrzucamy do odpadów zmieszanych;

– nie trzeba zdzierać etykiet z butelek, słoików;

– należy zgnieść wyrzucany karton, plastikową butelkę – pozwoli to zaoszczędzić miejsce w pojemniku lub worku, a także w śmieciarce.

Jeśli mamy wątpliwości w jakim pojemniku umieścić dany odpad możemy sprawdzić to w „Wyszukiwarce odpadów” dostępnej na stronie www: http://www.czystyregion.pl/wyszukiwarka-rodzajow-odpadow.html

Pamiętajmy, dzięki segregacji zmniejszamy zużycie cennych surowców, oszczędzamy energię, dbamy o środowisko naturalne, zmniejszamy ilość trudno rozkładających się odpadów na wysypisku, dajemy odpadom kolejne życie, oszczędzamy pieniądze.

Materiał partnera

23 KOMENTARZE

 1. Za „tej złej komuny” Państwo Polakom płaciło za zwrot surowców wtórnych. Teraz jest znacznie lepiej…
  Jeszcze gnojki mają czelność nas straszyć zwiększonymi oplatami !
  Kiedy polaczki zaczniecie chodzić na wybory ?

  • Masz płacić za tych którym się nie chce dlatego że jest taka polityka w tym kraju, w innych krajach są zawodowe związki branżowe, u nas nie ma logiki, Wódz Morawiecki ustali płace minimalną dla całego narodu i trzeba za targanie kubłów człowiekowi, który skończył 5 klas podstawówki zapłacić tyle co takiemu po studiach który pójdzie gdzieś do pierwszej pracy. Czysty region musi zapłacić komuś za pracę 4 tys to musi to zgolić z nas wszystkich. Ciągle mają straty więc czerwonych naklejek będzie coraz więcej. W innych krajach są firmy prywatne, konkurują o klienta cenami, można firmę wywożącą śmieci zmienić kiedy się chce, każdy dostaje worki z nadrukowanym nazwiskiem i nie ma problemu. Można nawet nie zawierać żadnej umowy tylko samemu wywozić worki na wysypisko i płacić na miejscu, a u nas jedna firma, monopol, robią co chcą, podniosą opłatę nawet 10-krotnie i nic z tym nie zrobisz bo wg obowiązującego prawa nie można nie mieć umowy z odbiorcą odpadów. Jak ktoś jeszcze nie wie gdzie jest uchwalane prawo to nie w Brukseli tylko na Wiejskiej. Jeśli barany wybierają to potem barany prawo uchwalają…

  • Zgadzam się z XXX, zbiorowa odpowiedzialność była już za komuny więc dlaczego powielają coś co było mega PARSZYWYM traktowaniem ludzi, dlaczego czysty region nie wymyśli sposobu jak temu zaradzić , tylko sprawdzonym sposobem rąbać ludzi z kasy, mega patologiczne podejście

 2. Bardzo dobrze, bo KARY finansowe to jedyna droga nauczenia polaczków porządku. Ja mieszkając w willi za skromne 1mln PLN (skromna siłą rzeczy, bo nie mam wujka w PEŁO czy PiS bo rodzice byli w SB), segreguję na frakcje i jestem łatwym obiektem do namierzenia przecz CzR.

  Blokowiska, anonimowość i ogólna degrengolada z przepisów dzięki PiS powoduje zachowania jak na zdjęciach.

  BRAWO KK, piętnujcie takie chamskie zachowania blokersów, a dzięki karom mieszkańcy sami znajdą gagatków hahaha. Jak tak nie cieszy jak somsiad dostanie karę, nic tak nie poprawia humoru w piątek.

 3. I tak trzymać, jestem w szoku jak tak można, ludzie wyeliminujcie ze swego otoczenia leni czy złośliwych buntowników segregacji a wszystkim będzie żyło się wygodniej.

 4. To akurat jest ich problem, więcej pracy będą mieli ludzie pracujący w sortowni, dopuki nie wybudują spalarni i biogazowi to i tak pić na wodę fotomontaż.

 5. To niech kurde postawią stróża który to pilnuję, ale niech płaci Sabinka, śmietniki na klucz i tyle. Nic nie będę płacić, niech udowodnią że to ja robiłem, komuś brakuje do wakacji?

Skomentuj