Czegoś takiego jeszcze u nas nie było. Już w sobotę rekonstrukcja nalotów bombowych na Blachownię

16
Foto: Blechhammer 1944

Miłośnicy historii i militariów już nie mogą się doczekać. W najbliższą sobotę stowarzyszenie Blechhammer-1944 organizuje wyjątkowe wydarzenie – rekonstrukcję nalotu 15 USAAF na Blachownię.

„Impreza, jakiej jeszcze w Kędzierzynie-Koźlu nie było. Po raz pierwszy zaprezentowana zostanie inscenizacja nalotu bombowego samolotów 15. Armii Powietrznej USAAF na zakłady Blechhammer North. Ekipa rekonstruktorów, sprzęt wojskowy z epoki, efekty pirotechniczne – wszystko to by oddać grozę tamtych dni w ówczesnym Blechhammer!
Poza tym będzie można zwiedzić nasze muzeum, zobaczyć wystawę broni strzeleckiej i pojazdów wojskowych z czasów II wojny światowej” – zapraszają organizatorzy.

Inscenizacja odbędzie się 8 września na byłym placu PKS przy ulicy Szkolnej. Początek o godz. 15. Szczegóły na plakacie:

16 KOMENTARZE

 1. Dotychczas popierałem działalność stowarzyszenia Blechhammer-1944, jednakże ta rekonstrukcja to jakaś aberracja! Co będzie następne? Proponuję rekonstrukcję palenia więźniów w sławięcickim krematorium. Czy naprawdę nie mamy szczęśliwszych wydarzeń w historii, niezwiązanych z wojną, przelewaniem krwi, śmiercią i zniszczeniem? Czy naloty z czasów IIWŚ to jest coś, czym mamy się szczycić i celebrować? Rozumiem konieczność utworzenia izby pamięci w bunkrze, gdzie można wyeksponować zebrane „pamiątki” z tamtych dni, jednak pokazy pirotechniczne i strzelanie z działka to już za wiele! Nad tragicznymi wydarzeniami z naszej historii powinniśmy się pochylać w zadumie, a nie urządzać z tego powodu festyny i zabawy! Ludzie, ogarnijcie się! Toż to nic innego jak propagowanie wojny, a wojna to śmierć niewinnych. JESTEM NA NIE!

  • A ja jestem na TAK. Propagowanie wojny to pochody piętnastego sierpnia w Warszawie połączone z przejazdem czołgów. Tutaj mamy przykład zwykłej historii, która nie jest oceniana. Jest jak ją los napisał. Żeby nikt nie pisał i nie mówił np. O polskich obozach koncentracyjnych z niewiedzy, jak na zachodzie.

   • W większości przypadków przeinaczenie „polskie obozy koncentracyjne” wynika nie z niewiedzy czy chęci przekłamania historii, lecz z przynależności geograficznej. Chyba nie wierzysz w to, że jakiś redaktor piszący właśnie w ten sposób myśli, iż to Polacy założyli obozy koncentracyjne!? Nikt trzeźwo myślący nie powie, że tak było. Przecież Getto Warszawskie było w Warszawie i NIKT nie twierdzi, że było założone przez Polaków.
    Chciałbym przypomnieć, że na wschodzie Polski były już inscenizacje Rzezi Wołyńskiej, czy zatem nie czas na mój pomysł, tj. rekonstrukcję palenia w piecach krematoryjnych? Gawiedź z chęcią zobaczyłaby takie widowisko… NIE! JESZCZE RAZ NIE. Możemy rekonstruować oblężenie Twierdzy Kozielskiej – to miało miejsce ~200 lat temu, nie niesie ze sobą traumatycznych wspomnień żyjących jeszcze ludzi, nie ma możliwości oglądnięcia tych wydarzeń na starych taśmach filmowych… Jeśli chodzi o IIWŚ to jest aż nadto filmów dokumentalnych, absolutnie nie widzę potrzeby „rekonstruowania” wydarzeń z tego mrocznego okresu naszych dziejów.

  • Mnie jednak ciekawi podtekst, tendencyjność, uważam, że jest to promowanie hitlerowskich działań obronnych. Od jakiegoś czasu mam wrażenie, że na terenie naszej gminy działa jakaś piąta kolumna hitlersynów. Wszech obecny kult niemieckiego, nazistowskiego „żołnierza” pomniki, ekshumacje, mural na zachodnim brzegu Odry, przedstawiający mapę naszej gminy w języku niemieckim, rekonstrukcja bitwy o Twierdze Kozel, renowacje niemieckich bunkrów i ich adaptacja pod muzea – czy to nie jest dziwne?

   • Nie dopatrywałbym się tutaj działań „piątej kolumny”. Ot, zwyczajne zetknięcie z historią. Przez większość dziejów były to tereny zamieszkane przez ludność niemieckojęzyczną, czas IIWŚ to właściwie „najatrakcyjniejsza” część historii najnowszej, a przynajmniej najbardziej nośny medialnie jej fragment. Dlatego wszyscy wokół chcą wykroić dla siebie kawałek tego tortu. Nie mów, że Ciebie nie fascynują okoliczne pozostałości umocnień obronnych – bunkry, itp., i że nie jesteś ciekaw ich historii, zastosowania, itd. Renowacje i adaptacja bunkrów pozwoli zachować je dla przyszłych pokoleń, by pokazać okrucieństwo wojny. I z takim przesłaniem powinno być ich zaprezentowanych szerokiej społczności jak najwięcej. Z przesłaniem pacyfistycznym.

 2. Nie dopatrywałbym się tutaj działań „piątej kolumny”. Ot, zwyczajne zetknięcie z historią. Przez większość dziejów były to tereny zamieszkane przez ludność niemieckojęzyczną, czas IIWŚ to właściwie „najatrakcyjniejsza” część historii najnowszej, a przynajmniej najbardziej nośny medialnie jej fragment. Dlatego wszyscy wokół chcą wykroić dla siebie kawałek tego tortu. Nie mów, że Ciebie nie fascynują okoliczne pozostałości umocnień obronnych – bunkry, itp., i że nie jesteś ciekaw ich historii, zastosowania, itd. Renowacje i adaptacja bunkrów pozwoli zachować je dla przyszłych pokoleń, by pokazać okrucieństwo wojny. I z takim przesłaniem powinno być ich zaprezentowanych szerokiej społczności jak najwięcej. Z przesłaniem pacyfistycznym.

 3. Rekonstrukcje powinni częśc z nas zrobić we własnych głowach jak widać.
  Co za idiotyzmy z rekonstruowaniem bombardowań czyli tych elementów wojny, które powinny pozostać poza jakąkolwiek rekonstrukcją. Równie dobrze można za chwilę zrobić rekinstrukcje mordowania ludności cywilnej oraz palenia wsi czy miasteczek. Komu się tak chore pomysły w głowach rodzą? Wiem, że chętni także i na to wydarzenie się znajdą, bo ludzie lubià jak w tej naszej bidnej gminie coś się dzieje. Ale na litość Boską, ogarnijcie się co niektórzy bo ewidentnie obecnie kończące się upalne lato, przegrzało styki tego, co tam na tej waszej szyi jest osadzone…

  • Durny dzbanie, radzę liczyć się ze słowami – to co piszesz to groźby karalne. I ciekawe, czy na żywo też byłbyś taki chojrak i chciałbyś mnie wrzucić do pieca.
   A teraz może coś merytorycznego masz do powiedzenia? Jakiś rozsądny argument? Czy potrafisz jedynie obrażać i grozić?

   I tutaj pojawia się pytanie do redakcji: czemu służy Wasze zatwierdzanie komentarzy, jeśli mogą być zamieszczone takie wpisy jak ten od GG?

 4. Brawo panowie ze stowarzyszenia Blechhammer-1944 za wspaniałą inscenizację i lekcję historii. Było niezłe widowisko. Tak trzymać i nie przejmować się tymi, którym się to nie podobało. Ci malkontenci będą mogli odreagować się za tydzień w czasie rekonstrukcji bitwy o Festung Cosel ( Twierdzę kozielską z 1807 r.),która powtarzana w tej samej konwencji mnie się nie podoba. Ale i taj pójdę ją zobaczyć. Szkoda mi tylko mojego psa, który to oblężenie i wybuchy ogromnie przeżywa. POZDROWIENIA

  • To naprawdę napisał Pan Bogusław Rogowski, ten znany z uwieczniania historii KK na zdjęciach? Wspaniała inscenizacja i lekcja historii? Naprawdę? Odgrywanie nalotu bombowego nazywa Pan lekcją historii? O takich okropieństwach powinno się dowiadywać wyłącznie z podręczników historii, a nie urządzać widowiska dla gawiedzi. Ciekawe czy takie samo widowisko chcieliby oglądać mieszkańcy Syrii, Afganistanu, czy Iraku.
   Wyżej podałem linki do rekonstrukcji zamachu na Papieża i palenia wsi na Wołyniu. Bezdyskusyjnie następne powinny być piece krematoryjne, zamach w metrze w Madrycie, Breivik na wyspie Utoja, a na deser zburzenie World Trade Center z 2011 roku. To dopiero byłaby lekcja historii.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj