Czas na zmianę opon. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo na drodze. Specjalista radzi

0

O tym, kiedy i dlaczego warto wymieniać opony na popularne „zimówki”, rozmawiamy z głównym mechanikiem z warsztatu Nika Trans mieszczącego się w Bierawie przy ulicy Dworcowej 95.

– Czy to prawda, że w niektórych krajach Unii Europejskiej istnieje obowiązek wymiany opon na zimowe?

– Zgadza się, jest kilka państw, w których użytkownicy dróg są zobligowani do zmiany opon. W niektórych krajach zależy to od ściśle określonych terminów, miejsc lub od warunków panujących na drodze. W Polsce jak na razie obowiązek wymiany opon na zimowe nie jest określony ustawowo.

– Czym charakteryzują się opony przeznaczone do jazdy w okresie zimowym?

– Głównym zadaniem opon zimowych jest uzyskanie jak najlepszej przyczepności pojazdu do podłoża. Wynika to z określonej budowy opony, od kształtu jej bieżnika oraz zastosowania odpowiedniej mieszanki gumy, dzięki której opona również w niskich temperaturach zachowa swoją miękkość. Opony zimowe posiadają też zwiększoną liczbę lamelek i nacięć wpływających na poprawę przyczepności oraz szerokich rowków, poprzez które odprowadzana jest woda, błoto i topniejący śnieg.

– Dlaczego należy wymienić opony we właściwym czasie?

– Głównym założeniem wymiany opon jest oczywiście poprawa naszego bezpieczeństwa na drodze. Brak wykonania tej czynności we właściwym momencie może skutkować utrudnioną jazdą, bądź utratą przyczepności naszego pojazdu, kiedy wystąpi nagły spadek temperatur.

– Kiedy powinniśmy wymienić opony?

– Najwięcej wymian w naszym warsztacie wykonujemy w październiku i w listopadzie. Przyjęte jest, że zmiana opon powinna nastąpić kiedy temperatura regularnie spada poniżej siedmiu stopni Celsjusza. Oczywiście, planując wymianę ogumienia, warto zapoznać się z prognozą pogody na dłuższy okres czasu. Nie możemy zapominać również o dużych kolejkach, jakie mogą nas czekać w trakcie największego sezonu.

– Jest spora grupa osób, które pomimo niedużych kosztów decyduje się na samodzielną wymianę opon. Dlaczego warto wykonać taką usługę w profesjonalnym warsztacie?

– Możemy mówić tutaj od dwóch sytuacjach, kiedy do przełożenia mamy gotowe komplety kół z założonymi oponami letnimi i zimowymi. Drugi przypadek to kiedy posiadamy jeden komplet kół, na które musimy założyć opony właściwe na daną porę roku. Samodzielna wymiana odbywa się właśnie w tej pierwszej sytuacji. Uważamy jednak, że dobrze wykonać zarówno wymianę jak i zwykłą przekładkę kół w profesjonalnym warsztacie. Głównym powodem, dla którego warto za stosunkowo niewielką kwotę zlecić taką usługę fachowcom, jest to, że podczas wymiany można wykonać wyważenie kół, które jest istotne ze względów eksploatacyjnych pojazdu oraz bezpieczeństwa. Brak wyważenia kół może skutkować mniejszą przyczepnością do podłoża podczas złych warunków atmosferycznych, auto może ściągać na boki, mogą się pojawić drgania kierownicy, a cała sterowność samochodu zarówno w czasie jazdy, jak i hamowania, może być zaburzona.

Po drugie w naszym warsztacie podczas zmiany kół każdorazowo sprawdzamy głębokość bieżnika i stan każdej opony. Oczywiście każda opona jest pompowana do właściwego ciśnienia i jest dokładnie dokręcona, tak aby dzięki wszystkim tym czynnościom klient opuszczał nasz zakład w poczuciu, że zrobił wszystko, co trzeba dla bezpieczeństwa swojego i swojej rodziny.

Niejednokrotnie podczas wymiany opon sprawdzamy też stan tarcz i klocków hamulcowych oraz przypominamy klientom o konieczności wymiany płynów eksploatacyjnych. Bardzo często okazuje się, że klient powinien już dawno wymienić olej lub też płyn hamulcowy, który stracił już swoje właściwości i może zagrażać naszemu bezpieczeństwu na drodze. Właśnie z tych powodów warto zaufać fachowcom i skorzystać z wymiany opon w naszym profesjonalnym warsztacie.

Zapraszamy

Warsztat samochodowy Nika Trans S.C
Ul. Dworcowa 95, Bierawa

Tel. 577493362

Odwiedź nas na Facebooku

Artykuł promocyjny

Skomentuj