Cudzoziemcy znów szturmują nasz rynek pracy. Po dołku spowodowanym pandemią nie ma już śladu

7

Ponad 20,1 tys. cudzoziemców jest zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w placówkach ZUS województwa opolskiego. W całym kraju ponad 725 tys. Jedno nie zmienia się od lat. Najliczniejszą grupę pracowników z zagranicy stanowią Ukraińcy.

ZUS udostępnił najnowsze dane o legalnie zatrudnionych w Polsce cudzoziemcach.
Liczby obejmują tych obcokrajowców, za których pracodawcy opłacają składki bądź, którzy robią to samodzielnie z racji prowadzonej działalności gospodarczej. Okazuje się, że w skali kraju, co czwarty cudzoziemiec w bazie ZUS legitymuje się ukraińskim paszportem.

– Na 725 tysięcy osób z innym obywatelstwem niż polskie zgłoszonych obecnie w ZUS, aż 532,5 tysiące to Ukraińcy. To jest 73,4 procent wszystkich obcokrajowców. Na Opolszczyźnie odsetek naszych wschodnich sąsiadów wobec ogółu cudzoziemców jest jeszcze wyższy. Na ponad 20 tysięcy osób z innym obywatelstwem niż polskie, 17,6 tysięcy w opolskim ZUS to Ukraińcy. To aż 87,5 procent – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Jeszcze w połowie 2020 r., opolski ZUS notował zaledwie 13,4 tys. zgłoszonych do ubezpieczeń Ukraińców i był to najsłabszy wynik w ciągu ostatnich kilku lat. Po czerwcowym „dołku”, sytuacja wraca do normy. To znaczy, że obecnie liczba pracowników z Ukrainy sięga poziomu z wczesnej jesień 2019 roku. Wtedy na Opolszczyźnie składki w ZUS opłacano za niemal 17,9 tys. Ukraińców.

Opolscy pracodawcy na początku 2021 r. zgłosili do ubezpieczeń społecznych przedstawicieli 61 krajów. Oprócz przybyszów z Ukrainy, pierwszą dziesiątkę zamykają
w regionie pracownicy z obywatelstwem mołdawskim – 452 (10,7 tys.), białoruskim – 406
(w Polsce 50,6 tys.), gruzińskim – 372 (12,9 tys.), niemieckim – 133 (3,6 tys.), rosyjskim – 101 (10,4 tys.), bułgarskim – 94 (2,8 tys.), tureckim – 57 (4,1 tys.), rumuńskim – 70 (4,8 tys.), filipińskim – 69 (2,8 tys.).

7 KOMENTARZE

  1. 133 pracowników z obywatelstwem niemieckim zarejestrowało się w ZUS opolskim. Ale chyba to nie są naturalni Niemcy, tylko raczej naturalizowani. A może część z nich to dawni Polacy?

    • Sądzę, że to potomkowie powstańców śląskich, uciekali do Reichu za komuny, ale ucisk jaki ich spotkał w kapitalistycznej Rzeszy był nie do zniesienia. Po raz kolejny wrócili jak marnotrawne dzieci do ziemskiego raju. Popieram wydawanie niemieckiej emerytury w Polsce, to jest patriotyczne.

  2. fajnie, że legalnie zatrudnieni, ale niech pomyślą też troszkę o BHP (zdj.). Pracowników do pracy będzie coraz więcej, ale za to rąk będzie coraz mniej :D

  3. Tak jest, bo rządzący ubzdurali sobie że : Polski robotnik jest za drogi ,więc trzeba mu obrzydzić pracę tu w kraju – niską pensją i do tego żadnych praw pracowniczych. Aby przeżyć ludzie byli zmuszeni do wyjazdu za granice w celu zarobkowym. Tam mają przynajmniej większe pensje oraz jako takie warunki zatrudnienia.
    Oczywiście rząd o rodakach nie zapomniał. Chętnie widzieli by tu rodacy wydawali pieniądze zarobione tam lecz było za mało zmusili ich do zapłacenia jeszcze podatku ot taki bonusik. Lukę po robotnikach szybko wypełniono tańszymi Ukraińcami lecz i ci się wycwanili, więc rząd ma już alternatywę – Białorusini. Tak wygląda dziś patriotyzm w wydaniu rządzących.

    • Pracodawcy mają swoich lobbystów co rządzącym szepcą do ucha tania siła, tania siła, tani pracownik. Lewiatan, Balcerowicz, Bochniarz to dzięki nim jest jak jest. Masz zarabiać tyle by przeżyć, tyle by nie mieć siły na protesty, czy robić rewolucję. Zarabiamy mniej niż Czesi ale przecież jesteśmy od pepikow lepsi. Ukraińcy nie są aż tak pracowici jak by się wydawało. Białorusini nie sądzę by chcieli charatac za dwa razy tyle co u siebie. U Łukaszenki to kraj dobrobytu i niedościgniony raj dla Jarozbawa, dla Karczewskiego z PiS to taki „ciepły człowiek”.

Skomentuj