Cudzoziemcy podbijają nasz rynek pracy. Na Opolszczyźnie legalnie pracuje ich już blisko 21,5 tysiąca

29

Od dekady w szybkim tempie przybywa w Polsce cudzoziemców. Na koniec pierwszego kwartału tego roku w ZUS zgłoszonych było aż 766 tys. osób, które podały inne obywatelstwo niż polskie. Rekordowe dane notuje opolski ZUS.  

W skali całego kraju liczba 766 tys. cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych pojawia się po raz pierwszy. Jeszcze nigdy ZUS nie notował takiej ilości legalnie pracujących przybyszów z innych krajów. W porównaniu do danych z kwietnia poprzedniego roku
w rejestrach ZUS przybyło aż 144 tys. Wówczas legalnie zatrudnionych cudzoziemców było 622 tys.

– Z naszych danych wynika jasno, że pandemia nie spowodowała redukcji zatrudnienia cudzoziemców przez opolskich pracodawców. Wręcz przeciwnie. Na koniec marca w opolskich placówkach ZUS mieliśmy 21 444 osoby zgłoszone do ubezpieczeń społecznych, które deklarowały inne obywatelstwo niż polskie, natomiast w kwietniu ubiegłego roku takich osób było w regionie 15 603. W ciągu zaledwie roku i to w specyficznych okolicznościach stwierdzamy 27 procentowy wzrost liczby obcokrajowców w regionie, których pracodawcy zgłosili w ZUS – wylicza Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

Na 766 tys. osób z innym obywatelstwem niż polskie zgłoszonych obecnie w ZUS,
aż 564,1 tys. to Ukraińcy. W skali kraju stanowią więc 73,6 proc. wszystkich obcokrajowców. W województwie opolskim te proporcje jeszcze bardziej przemawiają na korzyść naszych wschodnich sąsiadów. W regionie na prawie 21,5 tys. cudzoziemców w ZUS, podających obywatelstwo ukraińskie jest 18 670 osób, a więc aż 87 proc.

Obecnie w opolskich placówkach ZUS do ubezpieczeń społecznych zgłoszeni są przedstawiciele 62 państw, a jeszcze rok temu byli to reprezentanci 57 krajów.
W ostatnich miesiącach do grona cudzoziemców na Opolszczyźnie dołączyło m.in. po trzech obywateli Ugandy, Urugwaju, Zimbabwe, Danii i cztery osoby legitymujące się paszportem Iranu.

Oprócz pracowników z Ukrainy, najliczniejsze grupy stanowią na Opolszczyźnie przybysze
z Mołdawii – 483 osoby, Białorusi – 433, Gruzji – 374, Niemiec – 131, Rosji – 124, Bułgarii – 103, Rumunii – 85, Filipin – 78 i Turcji – 69.

29 KOMENTARZE

 1. PO zaczęło a PIS kontynuuje cichy program „Polak w kraju za drogi”. Dlaczego pracownicy fizyczni bo o nich mowa masowo wyjeżdżali (i nadal to robią) na zachód. Bo tam jeszcze jest godna praca (w miarę) i płaca.
  W Polsce od wielu lat nie szanuje się ludzi pracujących fizycznie. Traktuje się ich jak współczesnych niewolników za niewielkie pensje. Sektor państwowy i prywatny bo teraz już nie ma różnicy potrzebuje tanią siłę roboczą a zyski z ich pracy przelewają na swe konta. Niestety proceder kwitnie w najlepsze co pokazuje obecna sytuacja. Ponieważ wielu fachowców brakuje a nowych młodych brak z powodu błędu edukacyjnego polegającego na likwidacji szkół zawodowych. Spory okres nieedukowaniu fachowców jest teraz coraz bardziej dotkliwy. Jest mała jaskółeczka w postaci przywracania tzw. szkół branżowych ale to kropla w morzu. Dlatego sięgnięto po tanią siłę roboczą ze wschodu. Czy to jest uczciwe by własnych rodaków wysyłać do pracy na zachodzie ? Czy jest też uczciwe by nakłaniać ich by tu przyjeżdżali i wydawali tam zarobione pieniądze ? Czy jest uczciwe zatrudnianie w zamian brakujących rodaków imigrantów ze wschodu ?……

  • Nie jest to uczciwe.
   Za PO-SLD wszystko nie opłacało się, trzeba zamknąć i sprzedać. Leszek Miller wówczas stwierdził – jak pensje w Polsce polakom nie odpowiadają, to niech wyjadą tam gdzie będzie im pasować, wówczas sprowadzimy ludzi z Malezji lub Filipin. Dziś PIS musi radzić z tym co PO zostawiło po sobie.
   Zawsze Niemcy mogą Polskę obdarzyć śniadymi „inżynierami i lekarzami.” Teraz starają się pozbyć się z swego kraju.

   • Jak byś umiał czytać ze zrozumieniem to byś tych bredni nie wypisywał. PIS którego jesteś zwolennikiem wyprał ci resztki rozumu i nie dostrzegasz ważnych społecznie szkodliwych działań. Skoro twierdzisz że to PO i SLD zrobiło to czemu PIS już wiele lat rządzą nadal to kontynuuje ? Ba nawet bardziej ustawami robią przeciw ludziom pracy. No cóż jak ktoś ma klapki na oczach i tylko modli się do ołtarzyka z obrazkiem Jarosława to co może na ten temat wiedzieć – Głupi polityczny ślepiec.

 2. ...również, tak tylko pytam ....chyba mogę....jest wolność wypowiedzi i pytań....:-))

  Uwaga !!! Wiadomość z dnia 11-05-2021r.

  Niemiecki minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer powiedział we wtorek, że spodziewa się znacznego wzrostu liczby imigrantów starających dostać się do Niemiec. Jak dodał, obawia się związanych z tym problemów społecznych oraz politycznych. Ocenił również „są już pierwsze oznaki znacznego wzrostu liczby migrantów, szczególnie na tzw. szlaku bałkańskim”
  Tygodnik „Der Spiegel” zauważył, że liczba migrantów już gwałtownie wzrasta na włoskiej wyspie Lampedusie. W zeszłym tygodniu w ciągu jednej dobry przybyło tam 2100 osób, w tym dzieci. Tłumy były zbyt duże, żeby możliwe było trzymanie się wszystkich niezbędnych procedur – m.in. zarejestrowanie daty przybycia oraz przeprowadzenia testów na obecność koronawirusa.

  Pytanie. Kiedy Unia zacznie Polsce wciskać tych „uchodźców.” ?

  • Po co wpuszczają ich ? Masowo przybywają ,nie chcą pracować, uczyć się, koczują tworząc bandy okradające… Tyle że zachód to tuszuje. Nadal ich przyjmują choć mają z nimi problem. Ot taki chory humanitaryzm. Zamiast strzec granic UE przed nimi w tym na wodach terytorialnych. UE za wszelką cenę chcieli by nam wcisnąć a przecież my się już od PRL-u borykamy z cyganami którzy do dziś się nie asymilowali. Nie chcą pracować i w ogóle nic poza pieniędzmi. A kto na to wszystko zarobi ? Jak tak dalej pójdzie to w przyszłości Europejczycy będą musieli szukać nowego spokojnego domu tylko dlatego że nikt z polityków europejskich nie rozumie co może się stać kiedy imigranci zaleją swą ilością stary kontynent….

   • Jak to co bedzie? Rzez niewiniatek, przeciez to parcie emigrantow do Europy to nowoczesna krucjata, za 100 lat w europie jezykiem urzedowym bedzie arabski!!

 3. Ktoś pracować musi, skoro towarzysz Jarosław sprezentował plebsowi 500+. Wystarczy narobić dzieci i z zapomogą z mopsu można cały dzień pierdzieć w stołek. Dobrze że Ukraińcy chcą u nas pracować bo by się całe to kartonowe państwo dawno posypało.

 4. Skończyły się czasy że Ukraińcy pracowali za 2 tys. oni też chcą żyć godnie, utrzymywać rodziny i mieć z tego satysfakcję, owszem jak wszędzie znajdą się czarne owce a czy my jesteśmy lepsi?

  • A co jesteś gorszy ? We własnym kraju masz się czuć jak piąte kolo u wozu ? A żeby zarobić musisz wyjechać ?
   Zmień ksywe na ślepa bo z realistą masz tyle wspólnego co z logicznym myśleniem.

 5. Koźlak i Realista pieprzycie a nie solicie. Albo jesteście frustratami na bezrobociu i wam to wszystko jedno albo na maminym garnuszku lub pieprzonymi biurokratami z klapkami na oczach którzy przeżerają to co inni zarobią. Jak byście posmakowali fizycznej pracy to inaczej byście śpiewali. Inaczej byście patrzyli na ludzi ciężko pracujących. Z szacunkiem a nie pogardą do tego hołubiąc Ukraińców i innych ze wschodu. Ot rodacy…

  • To właśnie ludziom pracującym fizycznie należy się ten szacunek czy nie? Czym się różni w tym temacie Polak od Ukraińca? Mam szanować alkoholików na budowach, którzy bez nadzoru nie pracują? Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, dla mnie pomachasz kilka godzin łopatą i wracasz z czystą głową do domu. Niektórzy mają dyżury kilkunastogodzinne, lub są pod telefonem 24/h. Także nie mów mi tu o ciężkiej pracy, bo przynajmniej w wolnym czasie nie musisz już chodzić na siłownię tylko popijasz sobie piwko na kanapie.

   • Buc obraca kota ogonem i nie wie że to dalej kot. Cytat: To właśnie ludziom pracującym fizycznie należy się ten szacunek czy nie? Czym się różni w tym temacie Polak od Ukraińca? Jeśli nie rozróżniasz Polaka od Ukraińca to tylko świadczy o twej ignorancji i upośledzeniu umysłowym może przez to że sam naużywasz alkoholu a oskarżasz innych. Pewnie do tego jesteś na mamy garnuszku a dyżury a których wspominasz to pod MOPSem by być pierwszym po zasiłek. Pracować się bucowi nie chce ale brylować w internecie oooo to pierwszy. Cwaniaczek – do roboty byś się wziął i posprzątał rynek i ulice bo z twym ilorazem inteligencji na nic więcej nie możesz liczyć.

    • Dalej nie odpowiedziałeś na pytanie. Jestem upośledzony umysłowo i w swojej ignorancji nie rozróżniam czym się różni pracujący fizycznie Polak od pracującego fizycznie Ukraińca. Wyjaśnij mi to proszę.

     • Co nie wiesz taki wygadany, zarozumiały egoista jak ty tego nadal nie pojmuje ? Język, kultura, wykształcenie, wiedza, umiejętności itd.
      Nie masz zielonego pojęcia o ciężkiej fizycznej pracy a się wymądrzasz. Dla ciebie wszyscy to nieuki, leserzy i pijaki. Tylko zapominasz kto to wszystko co ciebie otacza zrobił. Także weź się do uczciwej pracy i nie bryluj bez przerwy w internecie bo i tak nic mądrego nie piszesz a twoja mamuśka będzie ci wdzięczna jak synuś przyniesie pieniądze na życie. A tak przy okazji nie rób z siebie większego pajaca nim jesteś bo to nie cyrk.

     • Ty jako pracownik fizyczny pewnie ukończyłeś doktorat, do tego posiadasz prawo jazdy na taczkę i w weekendy chodzisz do teatru. Taki z Ciebie kulturalny człowiek. Rozumiem że Ukraińcy nie posiadają odpowiedniej wiedzy i machają łopatą w lewo. Kiedy taki oświecony człowiek jak Ty wie, że łopatą macha się w prawo! Pieniędzy przynosić nie muszę, bo mój kochany rząd wypłaca na mnie 500+ a jeszcze dostaję dodatki z mopsu i markowe ciuchy z Caritasu. Miałbym wstawać o 5 rano do pracy? Litości!

     • A i owszem jestem pracownikiem fizycznym i się tego nie wstydzę. A taczką nie jeżdżę. Lecz w porównaniu do ciebie wiem o czym piszę. A z ciebie nadal wychodzi zarozumiały gbur i egoista. Czytając te twoje wypociny tylko utwierdziłeś że z twą psychiką jest źle ale mnie to nie interesuje. Dlatego nie mam ochoty więcej ciągnąć tą dyskutę. Po prostu nie będę zniżał się do twego prymitywnego poziomu. Najwidoczniej masz ciężkie wypróżnienia i stąd te durnoty które wypisujesz.

     • No właśnie chyba się wstydzisz tego że jesteś pracownikiem fizycznym. W innym przypadku tak by cię nie bolało gdy porównuje się do ciebie Ukraińca. Do twojego prymitywnego poziomu zniżyłem się na samym początku tej dyskusji, niżej się już nie da robolu.

     • No właśnie powinieneś się wstydzisz tego że jesteś leserem będącym na maminym wikcie. W innym przypadku tak by cię nie bolało gdy porównuje się do ciebie pracujących fizycznie. Do twojego prymitywnego poziomu nikt się nie chce zniżać i dyskutować bo to rozmowa jak z d**ą ,nierobie.

     • Widzisz, mnie to nie boli bo znam swoją wartość. W przeciwieństwie do ciebie. Dla twojej informacji nie mam nic do pracujących fizycznie, szanuję ich tak jak wszystkich pracujących. Nie znoszę jak to nazwałeś leserów, którzy żyją na koszt podatników. Sam się oczywiście do nich nie zaliczam, bo może to dla ciebie nowość, ale pracuję jak każdy powinien. Nie jestem też na maminym wikcie, ale jak widać wiesz lepiej.

     • Przestań leserze ściemniać. O 9 tej rano kto ma czas na brylowanie w internecie ? Tylko leser Koźlak Centrum ***** *** któremu teraz głupio się zrobiło i tłumaczy się beznadziejnie. Żenada. Ja swoje przynajmniej przerobiłem i teraz jestem na emeryturze a ty co będziesz dalej zbijał bąki ? Ściemniał i obrażał jak wyżej ? Zwracasz innym uwagą a sam jesteś zarozumiałym i cynicznym gburem. Wystarczy tylko przeczytać co żeś ponapisywał i tak wszędzie pod artykułami KK24.

     • Może i jestem cyniczny i zarozumiały, ale to nie znaczy że nie mam racji. Może to dla ciebie nowość, ale istnieje praca w której nie trzeba kopać rowów bez przerwy przez 10 godzin aż do fajrantu. Tak na marginesie, idź sobie lepiej na działeczkę albo spacerek i się tak nie unoś bo ci żyłka pęknie.

     • Jesteś chamem cynikiem i widać że cie ulica wychowała gburze. I na pewno racji nie masz ale co taki debil może o tym wiedzieć. A rowy… to ty wypisujesz wszędzie te idiotyzmy pod różnymi artykułami KK24 o kopaniu rowu itp. Idź się lepiej leczyć czubie bo jesteś zdrowo porąbany i nie zdajesz sobie z tego sprawy. Ja sobie pójdę na działkę bo ty tylko pod mops możesz pójść leserze.

 6. Pracujący w Polsce Ukraińcy nie są imigrantami jak islamiści, których chce nam wcisnąć Europa.
  Przyjeżdżają do pracy a nie po zasiłki. Wiele z prac które oni wykonują już nie chcą wykonywać Polacy. Bezrobocie w Polsce jest bardzo niskie więc wychodzi na to, że nie odbierają nam pracy. Efekty ich pracy służą przede wszystkim Polsce. Układ jest obustronnie korzystny.

  • Głupia i naiwna Alina się odezwała. Nie wcale nam nie odbierają …. Poczytaj sobie wyżej. Już od dawna polityka jest przeciw Polakom. Dlaczego co jakiś czas poszczególne grupy zawodowe walczą o podwyżkę.
   Spora ilość wyjechała po lepszy zarobek bo pracodawcy potrzebują tanią siłę roboczą. Ci pracujący tam mają tu tylko przyjeżdżać i wydawać nic więcej. A Ukraińcy wcale tu mało nie zarabiają i tylko sporo syfu po nich zostaje. Poza tym są nadal nieco tańsi i wypierają rodaków. Także nie mów jak nie wiesz. Najczęściej o pracownikach fizycznych wypowiadają się ci którzy albo nic nie robią albo krawaciarze którzy o tym pojęcia nie mają.

  • Układ jest jednostronnie korzystny dla Ukraińców. Pracodawca zamiast dać zarobić więcej Polakowi i tak zorganizować pracę by była wydajniejsza i bardziej dochodowa to woli zatrudnić taniego zza Buga. W pierwszym wypadku musiałby pogłówkować i zainwestować, przy drugim zarabia na wyzysku i różnicach społecznych, tak jak Niemiec na Polakach…

   • Przy tak niskim jak obecnie bezrobociu w Polsce zatrudnianie Ukraińców jest wg mnie korzystne dla obu stron.
    Gdyby Ukrainiec wypierał z rynku Polaka to rzeczywiście byłby to układ jednostronnie korzystny dla Ukraińców.
    Poza tym muszą uzyskać zgodę władz polskich na pracę.
    Mam nadzieję, że ktoś analizuje potrzeby rynku pracy w Polsce i świadomie dopuszcza pracowników z zagranicy.

 7. W niemczech organizacje pozarzadowe dostaly juz drugi statek, ktory jest wyposazony jak wycieczkowiec, nawet na pokladzie jest szpital z sala operacyjna. Zadanie zalogi-Krazyc u wybrzezy afryki, zabierac z lodzi i pontonow emigrantow i kierowac sie do portow europejskich, najlepiej do tych na morzu srodziemnym!!

Skomentuj