Cudzoziemcy coraz częściej zakładają firmy na Opolszczyźnie i zatrudniają pracowników

35

W województwie opolskim jest już 395 cudzoziemców, którzy są pracodawcami lub prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. W całej Polsce na takie przedsięwzięcie zdecydowało się już niemal 23 tys. obcokrajowców.

Zatrudnianie obcokrajowców przez polskich przedsiębiorców to już norma. W połowie br.
na rynku pracy legalnie zatrudnionych było już 818,7 tys. osób z innym paszportem niż polski, z tego na Opolszczyźnie 22 843. Rzesza cudzoziemców, którzy zarabiają na utrzymanie w naszym kraju, a przy tym są zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych w ZUS szybko rośnie. Pod koniec kwietnia było ich 780,5 tys., a na koniec grudnia ubiegłego roku nieco ponad 725 tys.

Z drugiej strony przybysze z innych krajów z każdym miesiącem odważniej podejmują inicjatywę w postaci zakładania jednoosobowych firm. Stają się przy tym pracodawcami dla swoich rodaków bądź obywateli polskich.

– Nigdy wcześniej na Opolszczyźnie liczba cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą nie była tak wysoka. Tuż przed wakacjami w regionie było 395 cudzoziemskich przedsiębiorców zgłoszonych jako płatnicy składek w ZUS. Prawie połowa z nich, bo 166 osób deklarowało obywatelstwo ukraińskie. Rok temu obcokrajowców, którzy prowadzili przedsiębiorstwa było 364, a paszportem ukraińskim posługiwało się wówczas 145 osób – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Tendencję rosnącą w podejmowaniu przez cudzoziemców prowadzenia biznesu na własną rękę widać już od kilku lat. Pod koniec czerwca br., z takiej opcji korzystało dokładnie 22 727 osób mających obywatelstwo inne niż polskie. Prym w tym wiedli obywatele Ukrainy – 6 459 osób, zatem stanowili 28 proc. ogółu cudzoziemskich płatników składek w ZUS. Dane Zakładu pokazują, że w połowie tego roku przedsiębiorcami w Polsce byli przedstawiciele 117 państw. Dla porównania, w analogicznym miesiącu 2020 r., na terenie całego kraju składki z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej opłacały 20 784 osoby legitymujące się obcym paszportem.

Sił jako przedsiębiorcy lub samozatrudnieni w Polsce próbują przedstawiciele tak dalekich krajów jak Angola, Ghana, Gwinea, Kuba, Madagaskar, Malezja, Nepal, Nowa Zelandia, Salwador, Sudan, Singapur czy Zimbabwe.

35 KOMENTARZE

 1. Teraz w polsce jest duzo Awganczykow ktorzy maja juz „zielona granice” za soba , beda zakladac wlasne firmy, I zatrudniac miejscowych bezrobotnych, gospodarka polski bedzie sie rozwijac jak nigdy !!

 2. Kraj mlekiem i miodem płynący. Z tego dobrobytu już sporo rodaków za chlebem na zachód wyjechało.
  Do tego też ten dobrobyt doprowadza że wielu własne interesy pozamykało ; sklepy, usługowe itd. Także niezła propaganda ZUS-u.

 3. Dużo przedsiębiorczych osób wyjechało za rządów PO/PSL i założyło własne firmy, teraz obcokrajowcy robią to samo bo liczba osób zdolnych do prowadzenia własnej działalności jest ograniczona reszta woli iść na etat odbębnić swoje i narzekać że szef go wykorzystuje i jeszcze mało płaci.

     • Przestań deklu robić za capa na forum i rżnąć głupa, bo cię na pierogi z łajnem przerobię rusrańcu.

     • Biedny upośledzony podpisujący się oczyszczacz forum z klonów i chwastów różnej maści kolejny raz się kompromituje. Ze względu na opóźniony rozwój intelektualny bez przerwy wypisuje tu pod różnymi nickami te mierne komentarze z powtarzającymi się inwektywami. Nie jest ci duży głupolu wstyd ? Lepiej idź zamiatać chodniki przynajmniej zrobisz coś pożytecznego.

     • Następny pacan się obudził i udaje zbawiciela forum. Taki bogaty na dodatek. Franio, którego od cyca dopiero odstawili. Jeszcze mu mleko ścieka z japy. Zaraz ciebie zamiotę zamiast chodnika, bo pewnie uświniony łazisz, bo smród się za tobą ciągnie na forum. A w kimono to zaraz pójdziesz kimać, bo smutny takie walisz jakbyś się za mocno zaciągnął pierdem. Przestań udawać głupszego niż jesteś mały gnomie.

     • Gościu wabiący się [tępiciel buractwa] przestaniesz szczylu z gilem wystającym z kichola bluzgać ? Mamusia ci nie nauczyła jak się zachowywać wśród ludzi ? Won stąd i do lekcji się zabieraj a nie po internecie buszować i wulgarnie się odzywać.

  • Akurat za PO/PSL przedsiębiorcom żyło się lepiej, to za obecnych rządów doi się ich do ostatnich kropel żeby skądś wziąć pieniądze na inwestycje i pomoc socjalną.

   • Tak to prawda lecz wówczas przepisy zwane prawem pracy były tak konstruowane by można było pracownika zatrudniać na tzw. śmieciówkach. Kiedy chciał to zwalniał bez podania powodu. Oczywiści PIS kontynuuje i nic nie zmienia (tylko udaje) by ludziom pracy było lepiej. A wszystko dla pracodawców nic dla ludzi. ZA PO też było kombinatorstwo jak tu odzyskać podatek. Także Sznycel (PIS)czy Koźlak Centrum (PO)skończcie błaznować i wybielać swe upodobania polityczne. Żadne z was nie ma racji. Macie bielmo na oczach i nie dostrzegacie rzeczywistości.

 4. O partyzancie piszemy trolu-albinie, czy jak się tam zowiesz, bo wali głupa. Ocknij się z letargu, zanim zaczniesz mądrować.

  • Nie smrodź bo wszędzie się powtarzasz i smrodzisz pisząc te bździochy. W letargu to cały czas ty jesteś zresztą widać to po twym marnych wypocinach frajerze. A jak masz celulit to nie żryj tyle knurze opasły tylko weź się za uczciwą robotę. Np. posprzątaj psie kupy z chodników.

   • Dobrze, że za rok nie odpisałeś menelu. Zasuwaj do swojej meliny a nie tutaj kwilisz. Śliniak sobie załóż i wytrzyj gile z mlekiem spod kulfona. Patologia z Benzen City się uaktywnia. Myślisz matole, że kogoś powyzywasz, to ktoś się tym przejmie? Smrodem to ci zaraz pierdnę w kinol, to cię ocuci. Znalazł się robotnik. Nie udawaj głupszego niż jesteś parchu, bo robisz z siebie pośmiewisko tylko. Błyskotliwy jak salceson się zrobiłeś głąbie kapuściany w tych swoich dyrdymałach.

    • I kto tu używa inwektyw ? Bezczelny kretyn co drugie słowo w tym miernym tekście stosuje wyzwiska do tego oskarża o to innych. Lecz się czubie bo masz poważne zaburzenie psychiczne. Siedzisz przed klawiaturą i tylko szukasz pod artykułami by użyć tych prymitywnych słówek które zamiast rodzice lub szkoła to ulica i rynsztok ciebie nauczył. Brawo ty ! Chyba jesteś z siebie dumny.

     • Jeszcze poszczekujesz frustracie? Kretyn to chyba na bierzmowaniu dostałeś na drugie tumanie. Nie wtryniaj się między wódkę a zakąskę, to nikt ci nie będzie odpisywał. Nikt z tobą nie dyskutował. Mędrzec forum się znalazł. Najpierw rozgrzebuje łajno a potem się dziwi, że capi. Machnij sobie lornetę z meduzą to się lepiej poczujesz maskotko forumowa. I nie rób z siebie takiego ćwoka, bo szkoda strzępić żuchwę na takie dno.

     • Do:dezynfekator likwidatorów i innych chwastów
      Znowu się kompromitujesz ćwoku. Masz jakieś urojenia i psychozę z tym wypisywaniem bzdur. Do tego powtarzasz się i używasz słów których nie znasz znaczenia. Nudzisz się to idź na ryby czy grzyby a nie bazgrać te kretyńskie teksty. Co masz jakieś zaburzenia psychiczne ? To się lecz. Ty sam jesteś jak ten chwast.

     • Te muzykant, czy jak cię tam nazwali, jeszcze poszczekujesz na forum? Płacą ci, że za oszołoma tu robisz? Zaraz ci wypierdzę całą gamę w otwory nosowe Janie-dzbanie to cię ocuci trochę. Muzykant od siedmiu boleści się znalazł i za ciecia tu chyba robi. Skąd się biorą takie głąby? Pewnie z kapusty. Żenujący jesteś pędraku. Muzyk myśli, że jest zabawny. Hehe. Turlaj dropsa krasnalu, bo za cienki w pasie jesteś na dysputy.

     • Znowu brzęczy ten upośledzony dzieciak z gilem po kolana wystającym z kichawy. Co mamusia nie dała jeszcze dziecku specjalnej troski leków na uspokojenie ? Bo znowu masz urojenia prześladowcze. Może po karetkę trzeba bo jak widać atak się pogłębia. Powinni cie hospitalizować bo dla otoczenia jesteś niebezpieczny.
      Zmień repertuar bo meczysz (tępiciel buractwa czy śmieciarka na śmieci i chwasty)

 5. Zawsze uważałem, że lepiej pracować u Niemca, Ukraińca, Białorusina czy Kazacha niż u uczciwego Polaka…

 6. ” Ryzy ” obiecal zielona wyspe polakom w Europie —wiekszosc kumatych wyjechala ( Irlandia , GB ) a ryzy zostal „szefem ” w PL — wskoczyl na kobyle / FERKEL / ale kadencja dobiegla konca FERKEL ( za pare dni ) a ryzy musi spelniac oczekiwania jak z WSOCHODU i tak z ZACHODU— Bolek tez jak pociagneli za sznurki to morde wydzieral —mam racje ?

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj