Coś dla pasjonatów lokalnej historii. Projekcja filmu o komendancie Rakoczym w Muzeum Ziemi Kozielskiej

0

Już w środę w Muzeum Ziemi Kozielskiej projekcja filmu „Komendant Rakoczy” o Alfonsie Zgrzebnioku, dowódcy powstań śląskich. Poprzedzi ją wstęp Witolda Iwaszkiewicza, kierownika Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny.

Projekcja odbędzie się w kozielskiej baszcie. Początek o godz. 18. Wstęp wolny.

Do 20 października w baszcie trwa wystawa Komendant Rakoczy (1891-1937) Alfons Zgrzebniok z Dziergowic – dowódca powstań śląskich. Zorganizowano ją w 80. rocznicę jego śmierci. Wystawę przygotowało Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny Oddział Muzeum Śląska Opolskiego.

Alfons Zgrzebniok ps. Rakoczy urodził się w Dziergowicach w powiecie kozielskim. Był nauczycielem, działaczem samorządowym, do historii przeszedł jako komendant powstań śląskich. Był jednym z dowódców I powstania śląskiego. Stanął też na czele II powstania. W czasie III powstania śląskiego był szefem oddziału personalnego Naczelnej Komendy Wojsk Powstańczych. Następnie został doradcą wojskowym przy sztabie 1. Dywizji Wojsk Powstańczych. W 1923 roku założył Związek Powstańców Śląskich… Zmarł w 1937 roku. Został pochowany na cmentarzu komunalnym w Rybniku w Kwaterze Dowódców Powstań Śląskich.

 

 

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj