Coraz więcej wody w rzekach. Może dojść do przekroczenie stanów ostrzegawczych i alarmowych

4
Odra dziś rano - widok z mostu Cisek-Bierawa.

Intensywne opady deszczu w ostatnim czasie już doprowadziły do powodzi na południu kraju. W naszym regionie jak na razie nie ma zagrożenia. Sytuacja może się jednak zmienić.

Wczoraj Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało komunikat:

„Występujące oraz prognozowane opady deszczu, okresami intensywne, będą powodowały wzrost stanów wody w zlewniach lewostronnych dopływów środkowej Odry do strefy wody wysokiej z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a lokalnie z możliwością osiągnięcia stanu alarmowego”.

W czwartek rano stan wody w Odrze daleki jest do osiągnięcia stanu ostrzegawczego. W Koźlu wynosi 330 cm przy stanie ostrzegawczym na poziomie 400 cm i stanie alarmowym wynoszącym 500 cm. Od wczoraj w rzecze przybyło jednak 30 cm wody.

W górnej części rzeki sytuacja wygląda już gorzej. W Raciborzu-Miedoni dziś rano stan ostrzegawczy został przekroczony o 135 cm i wyniósł 535 cm. Stan alarmowy to 600 cm. Trend niestety jest rosnący.

Wezbranie będzie przemieszczać się w stronę naszego powiatu. W kolejnych godzinach należy więc spodziewać się wzrostu stanu wód. Na szczęście już w piątek pogoda ma się poprawić.

4 KOMENTARZE

 1. Pod koniec marca debatowali na sesji rady miasta na temat powodzi kilka godzin,nikt nie mysli ze za rok minie 10 lat od ostatniej powodzi w powiecie KK.A HISTORIA ,lubl okragle daty!!

 2. Roczny koszt programu 500+ (będącego tylko jednym z pięciu programów rozdawnictwa pieniędzy) to przeszło 30 mld zł (bliżej 40 mld).
  Koszt budowy zbiornika retencyjnego Racibórz Dolny to niecałe 2 mld zł.
  Koszt budowy pierwszego bloku elektrowni atomowej to 5-10 mld zł.
  Ludzie chcą być podtapiani wyraźnie.

 3. że tak bez żadnego trybu zapytam Senatora:

  Jakie poczynił Pan starania by dokończono zabezpieczenia przeciwpowodziowe?
  Kiedy dokończenie wałów, kiedy dokończenie zbiorników zalewowych w górnym biegu Odry?

  Do tej pory obecna „wadza” jedynie skoncentrowana jest zajmowaniem stolców gdzie się jeszcze da przez własnych kolegów. Ta spektakularna wymiana eksperckich kadr nie przynosi jednak zamierzonych efektów. Kiedy będą Panie Senatorze KONKRETY, bo jak do tej pory to chce się wam jedynie żreć, a róbcie to chyżo bo się ściemnia…

Skomentuj