Co zrobić z choinką po świętach? Nie można jej tak po prostu wynieść na śmietnik

0
Tak nie robimy.

Raz w roku, w okolicach Święta Trzech Króli, wielu Polaków zaczyna się zastanawiać, co zrobić z żywą choinką.

Osoby, które posiadają ogródek, mogą z powodzeniem dać drzewku drugie życie, zasadzając je – o ile roślina była w donicy. Taki sposób jest ekologiczny i przyjazny środowisku. Nie każdy jednak może sobie na to pozwolić. Ci, którzy w mieszkaniu mieli choinkę ciętą, mogą przekazać ją do utylizacji. Drzewka są jednak traktowane jako specjalny rodzaj odpadów i zostaną zabrane tylko w wyznaczonych dniach.

– Choinki odbierane będą na mobilnym Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), jest on czynny w każdą pierwszą i trzecią sobotę miesiąca przy ul. Grunwaldzkiej 42/44 w godzinach od 9 do 13. Dostarczone drzewka świąteczne muszą być pozbawione ziemi i doniczki. Pocięte drzewka można również wyrzucić do brązowego pojemnika na odpady BIO – informuje Anna Piróg z Czystego Regionu.

Wrzucenie żywego drzewka do kontenera na przykład na zmieszane odpady może się wiązać z otrzymaniem mandatu w wysokości nawet 500 złotych. Choinka jest odpadem, który podlega segregacji.

Nie powinniśmy spalać poświątecznych drzewek. Drewno drzew iglastych zawiera żywicę, która podczas spalania generuje dużo dymu oraz zanieczyszcza wnętrze pieca i przewody kominowe. Natomiast świeże drewno zaraz po ścięciu zawiera 50-70 proc. wody, przez co pali się słabo, mocno dymi, dając niewiele ciepła. Spalanie poświątecznych choinek w domowych piecach przyczynia się też do powstawania smogu.

Skomentuj