Co to jest przetwarzanie danych osobowych, a jak wpływa na archiwizację dokumentów?

1

W dzisiejszych czasach bardzo wiele firm i instytucji musi przy okazji swojej działalności przetwarzać wrażliwe informacje osobiste. Aby chronić takie dane powstały specjalne regulacje prawne. Każdy przedsiębiorca musi mieć świadomość, w jaki sposób należy postępować z przechowywanymi informacjami. Często w pewnym momencie konieczne jest po prostu ich zniszczenie. W takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalistów, aby mieć gwarancję zachowania najwyższych standardów jakości. Wejdź na stronę: https://www.destroy.pl/, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Co to jest przetwarzanie danych osobowych?

Przetwarzanie danych osobowych to proces gromadzenia, przechowywania, wykorzystywania, ujawniania, przesyłania lub usuwania informacji dotyczących żyjącej osoby, której można bezpośrednio lub pośrednio przypisać dane. Wszystkie te działania  odbywają się zwykle w celu realizacji określonych celów, takich jak świadczenie usług, zarządzanie zasobami ludzkimi, marketing, badania naukowe, analizy statystyczne itp.

W kontekście ochrony danych osobowych przetwarzanie informacji musi odbywać się zgodnie z odpowiednimi przepisami prawa, takimi jak obowiązujące na terenie Unii Europejskie Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych (RODO). Klauzula ta określa ogólne zasady przetwarzania danych osobowych oraz prawa i obowiązki zarówno podmiotów przetwarzających, jak i osób, których informacje dotyczą. Przetwarzanie danych osobowych musi być zgodne z prawem, a ponadto z zasadami uczciwości, przejrzystości,  celowości, minimalizacji danych oraz ograniczenia przechowywania informacji.

Jak przetwarzanie danych osobowych wpływa na archiwizację dokumentów?

Archiwizacja dokumentów w firmie powinna być przeprowadzana z uwzględnieniem przepisów prawa o ochronie danych osobowych. Priorytetem jest oczywiście zabezpieczenie wrażliwych informacji przed niekontrolowanym wyciekiem. Dlatego właśnie stosuje się zasadę minimalizacji danych oraz ograniczenie ich przechowywania. Oznacza to, że dokumenty zawierające informacje osobiste mogą być składowane tylko przez określony czas, a ponadto powinno to być uzasadnione. W innych sytuacjach należy je usunąć w bezpieczny sposób.

Archiwizacja dokumentów powinna także zabezpieczać dane osobowe przed nieuprawnionym dostępem, utratą, zniszczeniem lub uszkodzeniem. Przechowywanie dokumentów powinno odbywać się w sposób zgodny z wymaganiami technicznymi i organizacyjnymi, aby uniemożliwić nieautoryzowany dostęp do informacji. Aby zagwarantować sobie zgodność z przepisami, najlepiej zdecydować się na zamówienie profesjonalnej usługi w tym zakresie. Jeśli interesuje Cię archiwizacja dokumentów, Śląsk jest regionem, w którym możesz skorzystać z takiej opcji. W przypadku, gdy informacje są zapisane cyfrowo, zdecyduj się zaś na rekomendowaną w takich przypadkach archiwizację danych elektronicznych (https://www.destroy.pl/archiwizacja-danych-elektronicznych/).

– Artykuł sponsorowany

1 KOMENTARZ

  1. Jeśli dane są tak dobrze chronione to może ktoś wytłumaczy skąd tak wielka ilość telefonów, esemesów czy meili otrzymywanych dziennie przez osoby które nie są niczym nie zainteresowane.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj