Co dalej z węglem w preferencyjnej cenie? Wiele gmin ma problem ze sprzedażą

10

Coraz częściej samorządy mają problem z zalegającym w składach węglem. Gminy zamówiły za dużo lub mieszkańcy zapisali się na surowiec po preferencyjnych cenach, ale nie odebrali go.

W ubiegłym roku pojawiały się obawy, że węgla w zimę zwyczajnie zabraknie. Z tego powodu rząd wprowadził prawo, które umożliwiało dystrybucję przez samorządy. Gminy pozyskiwały węgiel w preferencyjnej cenie – maksymalnie 1500 zł za tonę, pod warunkiem, że kwota sprzedaży wyniesie do 2000 zł. Wiele samorządów ma jednak problem, ponieważ zamówiony na zimę węgiel po prostu się nie sprzedał.

Jak dowiedzieliśmy się w urzędzie miasta, w 2022 i 2023 roku sprzedaż węgla w preferencyjnej cenie dla mieszkańców Kędzierzyna-Koźla prowadziła spółka SAM-BUD-ROL. Na podstawie obowiązujących przepisów, gmina zawarła porozumienie z tą firmą, która dostarczała opał dla zainteresowanych osób. W związku z tym węgiel, który pozostał na składach nie jest własnością miasta. Jego posiadaczem jest przedsiębiorstwo z Gogolina.

10 KOMENTARZE

  1. Należało by jeszcze opisać jak to się stało że firma z Gogolina wygrała przetarg na ten węgiel 👍🏻. To jest ciekawsze niż to ile im węgla zalega na składzie.

    • Tak,tak !!! I koniecznie trzeba rozdać nierobom którym się nie chce i uważają że im się należy. Bo poco pracować jak można kombinować.

      • MOPS (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej) ma pomagać ludziom w potrzebie. Mi nie chodziło o jakieś dodatkowe środki dla (jak powiedział @Realista) „nierobów”. MOPS w ramach swojej statutowej działalności m.in. kupuje węgiel dla potrzebujących. Podobnie powiat może zakupić ten węgiel na ogrzewanie swojej szkoły średniej w Sławięcicach. Chodzi mi tylko o to, żeby nie tworzyć nowych frontów podziału Polaków. Sytuacja jest niestabilna, pewne działania są konieczne a robione ad hoc. Węgiel z konieczności kupiono tak jak kupiono.
        PS
        Psy szczekają a karawana musi iść dalej.

        • Sama mrauczysz…. Nawet niewiesz w jakim kraju żyjesz. Otwórz oczy kobieto i ocknij się bo za dużo łykasz benzenu. Zobacz co robią z ludźmi w Koźlu czy Blachowni. Nalicza im się więcej do zapłaty ca c.o. niż powinno się. U.M. umywa ręce tak jak zarządcy MZBK i inni. Zlodziejska sitwa.

  2. Czemu o tym KK24 niwe informuje na swoich łamach ? ……
    15 lutego 2023 r. weszła w życie ustawa z dnia 8 lutego 2023 r. o zmianie ustawy z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 295).
    Wspomniana wyżej ustawa wprowadziła na okres od 1 marca 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. nowy mechanizm mający na celu ograniczenie wzrostu cen ciepła dla odbiorców uprawnionych, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2022 r. (dalej zwanymi „odbiorcami uprawnionymi”). Przewiduje on, że wzrost cen ciepła nie może być wyższy niż 40 proc. w stosunku do cen obowiązujących na dzień 30 września 2022 r.
    Co istotne, jeżeli wyliczona według nowych przez Miejski Zakład Energetyki Cieplnej w Kędzierzynie-Koźlu cena okaże się niższa, niż płacona przez odbiorców uprawnionych od początku 2023 r, to ich rachunki zostaną skorygowane wstecz.
    Poza tym 29 marca 2023 r. na mocy wydanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdzona została zmiana do taryfy dla ciepła w przypadku Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej w Kędzierzynie-Koźlu.
    Nowe ceny i stawki wprowadzone zostały od 14 kwietnia 2023 r. Zmiana taryfy nastąpiła ze względu na spadek ceny gazu. Podpisana została umowa kompleksowa dostarczania paliwa gazowego dla klientów biznesowych po cenie opartej na cenie gazu z Towarowej Giełdy Energii.
    W tej sytuacji ceny od 01.04.2023 r. do 30.04.2023 r. dla osiedli: Śródmieście, Piastów, Pogorzelec i Azoty pozostaną bez zmian, natomiast dla Koźla i Blachowni nastąpi spadek średnich cen o około 40%.
    Pomimo to MZBK K-Koźle nadal nic z tym nie zrobiło czyli mieszkańcy placą nadal więcej bo sa oszukiwani….

  3. Na szczęście miłościwe nam panująca Sabina I nie brała węgla na własne barki! gdyż nasze miasto jest „eko”.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj