Co dalej z remontem drogi wojewódzkiej nr 408? Zadania nie ma w planie inwestycji na 2020 rok

4

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu pochwalił się planami inwestycyjnymi na 2020 rok. W zestawieniu zadań przewidzianych do realizacji w najbliższych 12 miesiącach na próżno szukać inwestycji z terenu powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. To oznacza, że rozpoczęta cztery lata temu przebudowa drogi wojewódzkiej nr 408 zaliczy kolejne spowolnienie.

Łącząca województwo opolskie i śląskie droga wojewódzka nr 408 od lat znajduje się w fatalnym stanie. Remont trasy o długości kilkunastu kilometrów został podzielony na kilka etapów. Pierwszym z nich była przebudowa drogi na odcinku z Brzeziec do Starego Koźla. Rozpoczęte jesienią 2016 roku roboty zakończono niespełna rok później. W 2017 zarządca planował przebudowę odcinka łączącego Bierawę z Korzonkiem, ale roboty ruszyły dopiero w 2018 roku i zostały zakończone przed kilkoma tygodniami. Już podczas odbioru prac, zarządca drogi sygnalizował, że nie wiadomo, czy w obecnym roku uda się rozpocząć kolejny etap inwestycji.

Kilka dni podczas konferencji opolski urząd marszałkowski, któremu podlegają drogi wojewódzkie pochwalił się planami inwestycyjnymi na 2020 rok. Na przebudowy i budowy dróg urząd wyda blisko 160 milionów złotych. W przygotowanym zestawieniu nie znalazło się jednak żadne zadanie na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, co oznacza, że przebudowa drogi wojewódzkiej nr 408 opóźni się po raz kolejny.

W 2017 roku, gdy otwierano pierwszy przebudowany fragment drogi, zarządca deklarował, że do końca 2020 roku wyremontowane zostaną trzy kolejne odcinki trasy (Bierawa-Korzonek, Brzeźce – Stare Koźle i Ortowice – Kotlarnia – Goszyce). Z wymienionych zadań udało się zrealizować jedynie fragment łączący Bierawę z Korzonkiem. Nadzieją dla nas mogą być przesunięcia w budżecie Zarządu Dróg Wojewódzkich i wolne środki po zaplanowanych na 2020 roku przetargach, które umożliwiłyby rozpoczęcie kolejnych prac na wojewódzkiej 408 w najbliższych miesiącach.

4 KOMENTARZE

  1. No to do akcji wyborcy, którzy wybrali posłów i senatora nie z naszego miasta zmobilizujcie „swoich”posłów aby doprowadzili do zakończenia tego drogowego projektu.

  2. W opolu (celowo malą literą) maja nas w dup.. ,na dobre nie wyszło nam pozostanie jako opolskie.
    Oni tam steruja i dziela jak im się podoba. Nigdy nie rozwiniemy się i zawsze pozostaniemy w ich cieniu.
    Po stronie wojewodztwa slaskiego droga 408 jest prawie wyremontowana (pozostał odcinek pomiedzy Sierakowicami a Sośnicowicami) a u nas WSTYD!

  3. Wybory się skończyły,mają 3 lata na zaprojektowanie i ogłoszenie następnego odcinka najkrótszej i najszybszej drogi na Śląsk a co tam ludzie ,niech się męczą i niszczą samochody.szybciej wymienią na elektryczne od Morawieckiego.zanim zrobią resztę to co zrobiono się rozleci

Skomentuj