Cisek, Pawłowiczki i Reńska Wieś z rządowym dofinansowaniem dla terenów byłych PGR-ów

18

Trzy gminy wiejskie z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego otrzymały dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych. Środki przekazane z budżetu państwa pomogą w realizacji inwestycji na terenach, w których przed laty funkcjonowały Państwowe Gospodarstwa Rolne.

W całym województwie opolskim na pomoc gminom, w których niegdyś funkcjonowały PGR-y, przeznaczono blisko 14 milionów złotych. Ze wsparcia skorzysta 29 opolskich samorządów, w tym trzy gminy wiejskie naszego powiatu.

– To klasyczny przykład dobrego inwestowania środków finansowych na różne dziedziny. Gmina Pawłowiczki zagospodaruje tereny zielone, gmina Cisek wyremontuje i odda do użytku budynek byłego dworca kolejowego, a gmina Reńska Wieś przebuduje drogę gminną. Tu jak w soczewce skupia się przykład dystrybucji tych środków w województwie opolskim – mówił wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

Największe dofinansowanie trafi do gminy Cisek. Pieniądze z rządowego funduszu pomogą w rewitalizacji budynku dworca kolejowego w Sukowicach, który ma posłużyć na cele kulturalne i społeczne. Gmina Pawłowiczki otrzymała 243 tysiące złotych, które zostaną zainwestowane w rewitalizację terenów zielonych w Urbanowicach. Z kolei Reńska Wieś pozyskała 63 tysiące złotych na przebudowę drogi gminnej w Łężcach.

– Po raz pierwszy powstała idea, aby nie tylko wspierać gminy, ale skierować pomoc konkretnie do środowisk popegeerowskich. Wiemy, jak bardzo zostały one dotknięte w latach 90. – mówiła poseł Violetta Porowska, a wtórowała jej poseł Katarzyna Czochara:– Przez lata wiele mówiło się o likwidacji wykluczenia społecznego, a to właśnie na takich terenach do niego dochodzi. Dziś rząd Zjednoczonej Prawicy wyciąga rękę do mieszkańców miejscowości, przekazując znaczne środki na ich rozwój.

Symboliczne przekazanie czeków przez wojewodę i opolskie parlamentarzystki miało miejsce w Pawłowiczkach. Odebrali je wójtowie Jerzy Treffon, Rajmund Frischko i Tomasz Kandziora.

18 KOMENTARZE

  1. Drwią sobie z ludzi ! Najpierw zlikwidowali PGR-y w których wiejska ludność miała zatrudnienie. PIS rozdaje nie swoje pieniądze na bzdury bo inaczej tego cyrku nie można nazwać. Do tego podpinają się stale osobniki które niczego nie zrobiły. Przepieprzą w gminach pieniądze na nic no może po za remontem drogi do tego jeszcze uczkną do kapsy.

  2. One nie są przapsiulkami ale trzeba do zdjęć pozować razem bo liczy się partia, a pieniądze? No cóż kwoty nie powalają i nikt nie będzie zadowolony z przerobu ze tak powiem.

  3. Przecież Reńska Wieś nawet nie potrafi zacząć tego co miało być skończone do końca 2021roku czyli przedszkola na stacji pkp,chwalili się tym wszędzie-była nawet telewizja i nic.Wójt niewiele sam może zrobić bo w urzedzie od lat jest klika ludzi która rządzi i wciska tam swoje rodziny na stanowiska.Jak chcesz coś załatwić to musisz się z Nimi dogadać.Wójt pewnie po pierwszej kadencji już na następną nie będzie nawet kandydował.Niezły cyrk tam się dzieje.

  4. Trasa rowerowa skończona a nawet trawy nie potrafią w RW wykosić,wygląda to masakryczne,(szczególnie w okolicach dworca)-ale ważne że było się czym pochwalić w prasie

Skomentuj