Ciężkie powietrze w Kędzierzynie-Koźlu. Noc i poranek z benzenem i pyłami

15

Stan powietrza monitorowany przez stację na osiedlu Piastów w Kędzierzynie-Koźlu jest określony jako zły. Odnotowano wysokie stężenia pyłów zawieszonych, jak i benzenu.

Wzrost stężeń zbiegł się z zapowiadanymi mgłami, co może potwierdzać jedną z teorii wyjaśniających przyczynę problemów z powietrzem w Kędzierzynie-Koźlu. Mówi ona o tym, że zanieczyszczenia obecne w atmosferze w specyficznych warunkach związanych m.in. z temperaturą i ciśnieniem „schodzą” na jej niższe partie, gdzie są wyłapywane przez czujniki. Wówczas powstają też mgły. Oznaczałoby to, że zanieczyszczenia w różnej mierze są obecne w naszym powietrzu stale, ale nie zawsze docierają do niższych partii atmosfery.

Stężenie benzenu zaczęło gwałtownie rosnąć wczoraj około godz. 20. O godz. 23 osiągnęło poziom 94,2 mikrogramów w metrze sześciennym powietrza (µg/m3) przy normie średniorocznej wynoszącej 5 µg/m3. Według ostatniego pomiaru z godz. 9 dzisiaj stężenie benzenu wynosi 45,2 µg/m3.

Również około godz. 20 wczoraj (co może wskazywać na korelację z pogodą) zaczęło rosnąć stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu PM 10 i PM 2,5. O północy, w szczytowym momencie, pierwsza z frakcji osiągnęła stężenie 180 µg/m3 (norma dobowa to 50 µg/m3) , druga zaś 138 µg/m3 (norma średnioroczna 25 µg/m3). Obecnie (godz.9) stężenie PM 10 wynosi 149 µg/m3, a PM 2,5 114µg/m3.

15 KOMENTARZE

 1. Jeśli chodzi o pyły PM, to biorąc pod uwagę fakt, iż stacja pomiarowa jest na oś. Piastów ( bloki z ogrzewaniem miejskim lub gazowym) to moim zdaniem jeszcze na prawdę łagodne są te wskazania….Sądzę że gdyby ta stacja stała gdzieś pośrodku Portu, Kłodnicy, Żabieńca i Kuźniczek to dopiero by się ludziom oczka otworzyły jakie jest powietrze w K-K, w dodatku ceny za domy i działki są wzięte z kosmosu-dziwię się że ktoś wogóle chce tam mieszkać przy tym smrodzie od wczesnej jesieni aż do późnej wiosny…Swoją drogą w Koźlu wcale nie jest lepiej- przykład dzisiaj z rana, spacer po zakupy w pobliżu kamienic oś Zachód- kurtka i spodnie do tej pory śmierdzą dymem, jakbym z jakiejś kotłowni dopiero co wyszedł! Także nie ma co, optymizmem to że tak powiem „nie wieje…”

 2. Cytuję artykuł: „…zanieczyszczenia w różnej mierze są obecne w naszym powietrzu stale, ale nie zawsze docierają do niższych partii atmosfery”. Ale też nie zawsze się tak gromadzą nad jednym obszarem. Prędkość ruchu powietrza już kilkadziesiąt metrów nad poziomem gruntu jest znacznie większa i rozwiewa, roznosi je (rozrzedza) nad większym obszarem… Ale zdarzają się wyjątki, jak dzisiejszej nocy, że większość tego, co zgromadziła nad powiatem „inwersja temperaturowa” w dzień, w nocy opadło – w tych warunkach pogodowych – nad powierzchnię gruntu. Pozdrawiam

  • To zjawisko powinno być wykorzystane w fermach chowu przemysłowego kur czy świń.
   Wystarczy jedną ustawą nakazać shermetyzowanie obiektu z kominem 20. metrowym, którym wentylatory wywiewają smród wysoko.
   To tak na marginesie.

 3. Głowa mnie boli cały dzień. Zrupci jedną kotłownię na osiedle, a nie każdy pali czym chce. Jak to się nie zmieni wyprowadzam się.

 4. http://www.opole.pios.gov.pl:81/dane-pomiarowe/automatyczne/parametr/bzn/stacje/4-5/miesieczny/12.2019

  Wykres za grudzień 2019 stężenia benzenu wskazywanego przez stację na oś Piastów i w Zdzieszowicach.
  Widać, że przebiegi są podobne co oznacza, że wpływ na pomiary ma nie tylko emisja ale również kierunek wiatru.
  A ponieważ wiatry wieją głównie z zachodu to stacje mierzą w sposób zaniżony.
  Takie stacje powinne być zlokalizowane w Raszowej i Sławięcicach.

Skomentuj