Ciężka noc i poranek w Kędzierzynie-Koźlu. Nad miastem wisi chmura smogu

9

Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla po raz kolejny zmagają się z zanieczyszczeniem powietrza. Od wczoraj usytuowana na osiedlu Piastów stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu odnotowuje wysokie stężenie pyłów zawieszonych w atmosferze.

Ciężkie powietrze w Kędzierzynie-Koźlu jest efektem niskiej emisji, której towarzyszy brak wiatru. Od wczoraj mieszkańcy zmagają się z chmurą smogu, która spowiła ulice miasta. Przez całe czwartkowe popołudnie stężenie pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5 oscylowało wokół wartości 50-75 µg/m3, przekraczając dopuszczalną normę dobową, która jest równa 50 µg/m3.

Wzrost stężenia pyłów zawieszonych odnotowano wieczorem. W czwartek o godzinie 22 stacja pomiarowa na osiedlu Piastów wykazała stężenie pyłów zawieszonych PM 10 na poziomie 80 µg/m3, stężenie pyłów drobniejszej frakcji PM 2,5 wynosiło w tym czasie 74 µg/m3. Później było już tylko gorzej. O godzinie 1 w nocy stężenie PM 10 wynosiło 167 µg/m3, a wartość PM 2,5 wyniosła 143 µg/m3.

Ostatnie wyniki pochodzą z godziny 9 rano. Stężenie pyłu PM 10 wynosi 106 µg/m3, a pyłu PM 2,5 104 µg/m3.

Uważa się, że głównym źródłem pyłów w powietrzu jest tak zwana niska emisja, czyli głównie dymy wydobywające się z przydomowych kominów.

9 KOMENTARZE

  1. O godz. 8.00 w Kędzierzynie-Koźlu mieliśmy najgorsze powietrze w Polsce. Indeks jakości powietrza wynosił 177. Dorównywał nam jedynie Kraków /177, 173, 157/ Trzebinia i Katowice po 173.
    w Europie dziś jedynie Turcy i Serbowie mieli pojedynczo porównywalne do naszego K-K indeksy.

  2. Niska emisja swoje na pewno dokłada , ale najwięcej pyłów jest około 3 w nocy. Przy tych temperaturach to w nocy raczej nikt w piecach nie pali bo by się ugotował.

  3. Polska WUNGLEM stoi, to jest nasz fundament przyszłości, tak słyszałem w słusznej stacji tv. A to jest przecież prawda objawiona, co nie kufra?
    Będziemy padać jak muchy od tego syfu.

  4. Ale macie nowe drogi, nie narzekac! Nic sie nie zmieni z naszym powietrzem póki truciciel sponsoruje kandydatów w wyborach :) ale drogi sa wiec nic tylko wyjechac

  5. Kominy węglowe i śmieci spalane nocami na „rekreacyjnych działkach” to pikuś?! Zanim zaczniemy „wrzucać kamyczki do cudzych ogródków” popatrzmy najpierw po własnych podwórkach. Bo kiepski węgiel, w kiepskich piecach, kiepsko się spala i wydziela całą gamę substancji smołowych, zawierających pełną gamę węglowodorów pierścieniowych. I zawarty w nich benzen wcale nie jest najgorszym z nich. Amerykanie najbardziej obawiają się toluenów. Ksyleny wcale nie są od nich lepsze. Jeszcze jest cała gama związków zawierających siarkę, azot… A palone w śmieciach tworzywa wydzielą jeszcze gorszy – powiem kolokwialnie: syf! Żeby zarzucać innym nieetyczne zachowania i postępowanie, trzeba samemu „być bez skazy” na dany temat. No i to by było na tyle!!

  6. P.S. Małe uzupełnienie: udało mi się zapomnieć o fenolach, wykorzystywanych w czasie II W.Ś. w niemieckich obozach koncentracyjnych do zabijania uwięzionych ludzi zastrzykami dosercowymi…

Skomentuj